Dünya Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun! 


Aile
11/03/2021

Kadınlar Günü’ne özel olarak, sadece kendinize ayırdığınız zamanlarla yapabileceğiniz güzellik rutin ipuçlarını ve sağlık önerilerini makalelerimizden derlediğimiz bu yazıda bir araya getirdik.

Sağlığın en önemli 3 bileşeninden biri uykudur. Biz de yazımıza daha iyi uyku önerileri ile başlamak istedik.

           İyi bir uyku için ipuçları

 • Uyku öncesi size endişe veren düşünceleri defterinize “yarının yapılacaklar listesi” olarak yazın. Gece bunları düşünmenizin önüne set çekmiş olursunuz.
 • Yatmadan önce 2 saat boyunca elektronik cihazlar ilişkinizi kesin.
 • Gün içinde kahve içiyorsanız, bunu sabah saatleri ile sınırlayın.
 • Akşam yemeğinde aşırı proteinden kaçının, sebze ve salatalara yönelin.
 • Yatmadan önce sıvı alımına sınır getirin, suyunuzu bir saat öncesinden içmiş olun.

  İpuçlarının tamamını şurada bulabilirsiniz:

  Uykuyu çözdüysek şimdi beslenmeye geçelim. Beslenmenin bilişsel düşünme becerileri, kalp ve damar rahatsızlıkları, romatizma, menopoz, tansiyon ve daha saymakla bitmez birçok etkisi var sağlığımız üzerinde. Eski bir Çin atasözüne göre de “Ne yersek, oyuz” Öz saygının da beslenme ile doğrudan ilişkisi var. Daha sağlıklı bir insan olmak için aslında ne yediğimiz son derece önemli.

  Sağlıklı beslenme önerileri
 • Aç kalmayın: Kalori alımını azaltmak için öncelikle yediklerinizi ölçün. Tek seferde 150 ml’den fazla bir şey tüketmeyin.
 • Sizi cezbeden atıştırmalıkları satın almayın
 • Diyet listelerini unutun, tabii bir diyetisyenle çalışmıyorsanız: Yeme alışkanlığınız köklü halde değişmezse sonuçlar hep geçici olur.
 • Mutfağınızda kalıcı değişiklikler yapın: Kilo vermeye sonsuza dek veda etmek istiyorsanız mutfağınızda kalıcı değişiklikler yapın.
 • Abur cuburu kendinizden uzak tutun: Yani evinizde elinizin altında atıştırmalık olmaması birinci kural!
 • Yaratıcılık katarak leziz, hafif yemek ve menüler geliştirin.

Bu makalenin devamı için sizi şöyle alalım:

Spor, sıkılaşma ve kilo verme

Spor için bir rutin oluşturmak, çoğu insana zor gelir. Çünkü spor başlangıçta acı verici olabilir. Vücuttaki kas ağrıları, aslında kasların gelişmekte olduğunu gösterse dahi insan doğası gereği acıyı tercih etmeye yönelmeyebiliyor. Ama hiç sorun değil! Çünkü eğlenceli bir şekilde yapabileceğiniz, sosyal sporlar sizi kilo verme, sıkılaşma ve daha sağlıklı olma hedefinize yaklaştıracak. Zumba, Pilates ve diğer kilo verdirirken eğlendiren sporlar için şuraya bir göz atın.

Spora başlarken kendinize kötü davranmayın. Kimse sizden bir anda 100 metre sprint ve saatte 10 km koşmanızı istemeyecek. Spora yeni başlayanlara özel olarak hazırladığımız diğer makalemize de şuradan ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme, uyku ve spor, sağlığın en önemli üç bileşeni ama bir de güzellik bakım rutinlerimiz var. Neden mi var? Çünkü kendimizi iyi hissetmemiz de bizi birçok rahatsızlıktan koruyor. Güçlü bir zihin için güçlü, sağlıklı ve kendine güvenen bir beden gerekiyor.

Güzellik, bakım ve moda önerilerimizden oluşan makale serimiz de şöyle:

Kendi stilinizi yaratmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız. Hep kot ve gömlek giymekten sıkıldınız. Peki şu önerilerimize bakmaya ne dersiniz?

E bahar geldi ve bahar deyince akla ilk ne gelir? Tabii ki bahar temizliği. Şimdi o kışlıkları yazlık ve baharlık giysilerle değiştirirken, çok daha kolay düzenleme yapın ve aradığınızı hemen bulun diye bazı gardırop düzenleme önerileri de hazırladık. Tam da burada!

Kendinizi iyi hissetmenin bir diğer temel kuralı da iyi görünmek. Ama acaba giydiğiniz kıyafet vücut şeklinizi en iyi şekilde ortaya çıkarıyor mu, yoksa fazlalıklarınız göze mi batıyor veya saklamak isterken olduğunuzdan daha kilolu görünmenize sebep olan giysiler mi tercih ediyorsunuz? Biz de çözümü hazırladık, buraya biz göz atın.

Makyaj trendlerinin devamlı değişmesine rağmen, hiçbir zaman modası geçmeyen bir makyaj türü varsa o da “doğal” makyajdır. Bu yazımızdaki önerilerle, doğal ve şık bir makyajın sırlarını keşfedin.

Bakımlı görünmeyi kim istemez. Işıltılı bir cilt, bakımlı görünmenin en önemli öğesidir. Birazcık yatırım, doğru ürünler, olumlu düşünceler ve stresten uzak bir yaşamla istediğinize kavuşabilirsiniz. Bazı ipuçlarımız da şurada!

Biliyoruz, çok çalışıyorsunuz. Emeğinize değdiğini hissettiğiniz o kutlama anlarını, kendinize biraz vakit ayırarak değerlendirin diye bu yazımızı sizin için derledik. Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun.