Uyku rutininizi güçlendirecek 6 ipucu


Güzellik
29/03/2021
Hafta sonu tatillerinde en iyi şekilde dinlenebilmeniz için uyku ipuçları hazırladık!

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birinin her gece 8 saat uyumak olduğunu gösteriyor. Ancak aile ziyaretleri için hazırlık ve planlamayla geçen; günlük hayatın stresiyle birleşince de hafta sonlarında yeterince uyumak imkansız hale geliyor. İyi bir gece uykusu için size yardımcı olacak 6 ipucunu keşfedin.

1. Kendinize zaman ayırın

Akşamları kendiniz için mutlaka vakit ayırın. Yapılacaklar listenize göz atmak için birkaç dakika ayırarak başlayın. Düşüncelerinizi yazmak, bütün gece sizi uykunuzdan alıkoymalarına engel olur. Ardından bir kitap okuyun veya rahatlatıcı bir banyo yapın. Zihin ve bedeninizin rahat olması uykuya dalmanıza yardımcı olur.

2. Telefonları kapatın

Yatmadan 1 saat tüm elektronik cihazları kapatın. Elektrikli cihazların yaydığı mavi ışık, zihni gündüz olduğuna inandırır ve uyku döngülerini bozar. Televizyon izlerken ve tablet açıkken uyumayın.

3. Kafeini bırakın

Araştırmalar, uykudan 6 saat önce alınan bir bardak kahvenin, uyku süresi 1 saate kadar kısaltabileceğini gösteriyor. Sabah kahvenizi keyifle için fakat akşamları daha iyi uyumak için kahve içmemeye özen gösterin. Onun yerine papatya çayı gibi bitkisel çay tüketin. Papatya çayı hem tadıyla hem de rahatlatıcı özelliği dolayısıyla akşamlar için ideal bir içecek.

4. Öğünleri abartmayın

Yüksek proteinli akşam yemeği uykuyu olumsuz etkiler. Akşamları kompleks karbonhidratlar açısından zengin gıdalarla beslenin. Teorik olarak, yüksek karbonhidrat insülin salınımını arttırarak, uyku düzenleyen hormon triptofanın salgılamasını sağlar.

5. Sıvı alımına sınır getirin

Uykunun ortasında tuvalete gitmek için uyanmak bazen tekrar uykuya dalmayı imkansız hale getirir. Uyumadan yaklaşık 90 dakika önce sıvı alımını sonlandırın.

6. Yorgun ciltler için

OLAY Regenerist Mikro-yapılandırıcı Serum, zorlu işlemler olmadan cildinizi gözle görülür derecede sıkılaştırmak için tasarlanmıştır. 2 haftadan sonra daha genç görünümlü bir cilt için çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. - Sadece 5 günde yüz, boyun ve dekolte bölgesinde gözle görülür derecede cilt görünümünü sıkılaştırır.

Güzellik ve bakım yazılarımızı ve videolarımızı görmeniz için Güzellik kategorisi sayfamıza göz atın.