Vücut şekline göre giyim önerileri

Güzellik
22/01/2019
Kalın bacak, kısa boy, geniş kalça... Trendleri takip ederken bir yandan zarif görünmek o kadar zor değil, yeter ki vücudunuzu tanıyın!

 

Kalın bacak, kısa boy, geniş kalça... Trendleri takip ederken bir yandan zarif görünmek o kadar zor değil, yeter ki vücudunuzu tanıyın!

Giderek yaygınlaşan “vücudunu sevme” trendine daha fazla kayıtsız kalamayan markaların da desteğiyle artık tam vücudumuza göre kıyafetler bulmak çok kolay. Tabuları bir kenara bırakın; doğru model ve renklere odaklanarak içinizdeki şık kadını ortaya çıkarın.  Bunun için kendinize şu soruyu sorun: Vücudumda en beğendiğim bölgelerim nereler?

Ve elbette ikinci soru: Görünmesinden en rahatsız olduğum bölgelerim hangileri? Bu soruların cevabını verdiğinizde işiniz çok daha kolay olacak. Diyelim ki, her daim iltifatı hak eden bacaklarınız ancak buna rağmen sizi olduğunuzdan geniş gösterdiğini düşündüğünüz göbeğiniz var. O zaman kombinasyonunuz mini bir etek veya şort, topuklu ayakkabılar ve boyfriend bir ceket olmalı. Anahtar kelimeler yüzyıllardır aynı: Hoş bulmadığınız yerleri gizlemek, beğendiğiniz özelliklere dikkat çekmek. Ama en önemlisi ne olursa olsun, bedeninizi sevmek!

Boyunuz kısaysa...

Giymeniz gerekenler:

Bütün mesele bacak boyunu biraz daha uzatmak mı? Hiç dert değil! Ten rengi stilettolar, dar paça pantolonlar, boyuna çizgili kumaşlar ve şapkalarla olduğunuzdan en az 10 cm daha uzun görüneceğiniz garanti.

Monogram (baştan aşağı tek renk) size her zaman avantaj sağlar. Eğer vücut oranlarınızda bariz bir fark yoksa zıt renkleri de bir arada kullanabilirsiniz.

Uzak durmanız gerekenler:

Bol paça pantolonlar, kapriler, babetler, kolsuz diz altı elbiseler sizi olduğunuzdan daha kısa gösterir. Kilolu olduğunuzu düşünüyorsanız bu parçaları asla gardırobunuzda tercih etmeyebilirsiniz.

 

Göğüsleriniz büyükse...

Giymeniz gerekenler:

İlk iş olarak mutlaka küçültücü bir sutyen edinmelisiniz. V yakalı yarasa kollu bluzlar, kolsuz, kare veya havuz yaka elbiseler gardırobunuzun demirbaşları olmalı. Nedense büyük göğüslülerin gömlek giymeme gibi bir tabuları var.

Eğer beliniz inceyse bu tabuyu hemen şimdi yıkın ve kendinize bele oturan şık bir gömlek alın. Her zamankinden daha çekici görüneceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Uzak durmanız gerekenler:

Dar gömlekler, bele oturan ceketler, göğüslerinizi bastırabilir ve bunu tercih etmeyebilirsiniz. Ayrıca bisiklet yaka kısa kollu tişörtlerle de –her ne kadar sorun olmasa da- kilolu görünebilir ve rahatsız hissedebilirsiniz.

 

Kalçalarınız genişse...

Giymeniz gerekenler:

En büyük ihtiyacınız uygun pantolon bulmak olmalı! Kalçanıza göre aldığınızda belinize büyük, belinize göre aldığınızda ise kalçanıza dar gelebilir. Bunun için internetten markaların kalça şeklinize uygun modellerine göz atın. Uygun pantolonu bulduğunuzda asla kaçırmayın!

Kot pantolonlarda cepli, koyu renk ve yüksek belli modelleri tercih edin. Eteklerde ise oyunuz düz kesimlerden yana olsun. Bacak boyunuz elverişliyse dar modellerin üzerine tunik, hem trendy hem de şık bir kombinasyon olabilir. Bu kombinasyonu büyük çanta ve aksesuarlarla tamamlayın. İspanyol paçalar da kalçalarını gizlemek isteyenler için iyi bir alternatif olabilir. Tabii gizlemenize asla gerek yok!

Uzak durmanız gerekenler:

Dar kot pantolonlar, düşük beller, kısa dar tişörtler kalçalarınızı daha çok vurgulayacağını unutmayın. Ayrıca sentetik ve yüzde yüz keten kumaşlar da hatları daha çok belli eder. Cesur olup, bu kumaşları da deneyebilirsiniz.

 

Bacaklarınız kalınsa...

Giymeniz gerekenler:

Boyunuz elverişliyse, uzun etek ve elbiseler, boru paça pantolonlar ve topuklu ayakkabılarla bacaklarınızı gizleyebilirsiniz. İspanyol paça salaş pantolonlar da kurtarıcınız olabilir. Üzerine klasik veya modern yelekler, blazer ceketler ve göbek hizasındaki tişörtlerle görünümünüzü tamamlayabilirsiniz.

Mini etek giymek istediğinizde kışın bacakları incelten opak çoraplardan yararlanabilirsiniz. Yaz aylarında ise bronzlaşmayı bekleyin ya da tüm bacağınıza bronzlaştırıcı krem sürün. Egzersiz ile bacaklarınız kalın bile olsa sıkı ve güçlü bir görünüm elde edebilirsiniz.

Uzak durmanız gerekenler:

Mini veya dizin hemen altındaki etekler bacaklarından hoşlanmayan kadınlar için uygun olmayabilir. Boyunuz kısaysa boru paçalar ve babet giymeyin bacakları ön plana çıkaracaktır.

Kollarınız kalınsa...

Giymeniz gerekenler:

Yarasa ve karpuz kollu bluzlar kollarınızın kalınlığını gizler. Özellikle omzu açık, salaş tişörtlerle dikkati kollardan rahatlıkla uzaklaştırabilirsiniz.

Uzak durmanız gerekenler:

Kolsuz ve kısa kollu bluzlar, kalınlığı daha çok vurgulayacağı için uzak durmanız gereken parçaların başında geliyor. Havuz yaka ve düşük kollu bluz ve tişörtleri de kolları ortaya çıkarır.