Vücut şekline göre giyim önerileri


Güzellik
4/04/2022

Kalın bacak, kısa boy, geniş kalça... Trendleri takip ederken bir yandan zarif görünmek o kadar zor değil, yeter ki vücudunuzu tanıyın!

Giderek yaygınlaşan “vücudunu sevme” trendine daha fazla kayıtsız kalamayan markaların da desteğiyle artık tam vücudumuza göre kıyafetler bulmak çok kolay. Tabuları bir kenara bırakın; doğru model ve renklere odaklanarak içinizdeki şık kadını ortaya çıkarın.  Vücut şekline göre giyim önerileri üzerine araştırmaya girişmeden önce kendinize şu soruyu sorun: Vücudumda en beğendiğim bölgelerim nereler?

Ve elbette ikinci soru: Görünmesinden en rahatsız olduğum bölgelerim hangileri? Vücut tipine göre giyinme tam da bu soruların cevabını vermekle başlıyor, sonrasında  işiniz çok daha kolay olacak. Diyelim ki, her daim iltifatı hak eden bacaklarınız var ancak buna rağmen sizi olduğunuzdan geniş gösterdiğini düşündüğünüz bir göbeğiniz de mevcut O zaman kombinasyonunuz mini bir etek veya şort, topuklu ayakkabılar ve boyfriend bir ceket olmalı. Anahtar kelimeler yüzyıllardır aynı: Hoş bulmadığınız yerleri gizlemek, beğendiğiniz özelliklere dikkat çekmek. Amane olursa olsun, vücut tipine göre giyinme konusunun da ötesinde en önemlisi kendi bedeninizi sevmek!

Vücut tipine göre kıyafet seçimi nasıl olmalı?

 

Boyunuz kısaysa...

Giymeniz gerekenler:

Boy ve kiloya göre elbise seçimi genel görünümünüzde önemli farklar yaratabilir. Boyunuz kısa ve bacak boyunuzu biraz daha uzun mu göstermek istiyorsunuz?  Hiç dert değil! Ten rengi stilettolar, dar paça pantolonlar, boyuna çizgili kumaşlar ve şapkalarla olduğunuzdan en az 10 cm daha uzun görüneceğiniz garanti.
Monogram (baştan aşağı tek renk) size her zaman avantaj sağlar. Eğer vücut oranlarınızda bariz bir fark yoksa zıt renkler de kısa boylular için giyinme önerileri arasında rahatlıkla yer alabilir.

Uzak durmanız gerekenler:

Bol paça pantolonlar, kapriler, babetler, kolsuz diz altı elbiseler sizi olduğunuzdan daha kısa gösterir. Kilolu olduğunuzu düşünüyorsanız bu parçaları asla gardırobunuzda tercih etmeyebilirsiniz.

Göğüsleriniz büyükse...

 

Giymeniz gerekenler: 


 
Göğüsleriniz büyük ise kıyafet seçimi nasıl olmalı? Giyinme önerileri listesinde ilk maddemiz dolabınızda bir adet küçültücü sütyen bulundurmanız. V yakalı yarasa kollu bluzlar, kolsuz, kare veya havuz yaka elbiseler ise gardırobunuzun demirbaşları olmalı. Nedense büyük göğüslülerin gömlek giymeme gibi bir tabuları var. Vücut şekline göre giyim çoğu zaman kurtarıcı olsa da tabuları yıkmak da sizi iyi hissettirecektir.

Eğer beliniz inceyse bu tabuyu hemen şimdi yıkın ve kendinize bele oturan şık bir gömlek alın. Her zamankinden daha çekici görüneceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Uzak durmanız gerekenler:

 Vücut şekline göre giyim tarzınızı oluştururken her zaman ilk amacınız fiziksel ve ruhsal açılardan rahat hissetmek olmalı. Dar gömlekler, bele oturan ceketler, göğüslerinizi bastırabilir ve bunu tercih etmeyebilirsiniz. Ayrıca bisiklet yaka kısa kollu tişörtlerle de –her ne kadar sorun olmasa da- kilolu görünebilir ve rahatsız hissedebilirsiniz.

Kalçalarınız genişse...

Giymeniz gerekenler:

Boy ve kiloya göre elbise seçimi yaparken kilonuzun nerede yoğunlaştığına dikkat etmek de önemli. Bel-kalça oranı kıyafet seçimi söz konusu olduğunda mutlaka göz önünde bulundurulmalı.  Kıyafetlerinizi kalçanıza göre aldığınızda belinize büyük, belinize göre aldığınızda ise kalçanıza dar gelebilir. Bunun için internetten markaların kalça şeklinize uygun modellerine göz atın. Uygun pantolonu bulduğunuzda asla kaçırmayın!

Kot pantolonlarda cepli, koyu renk ve yüksek belli modelleri tercih edin. Eteklerde ise oyunuz düz kesimlerden yana olsun. Bacak boyunuz elverişliyse dar modellerin üzerine tunik, hem trendy hem de şık bir kombinasyon olabilir. Bu kombinasyonu büyük çanta ve aksesuarlarla tamamlayın. İspanyol paçalar da kalçalarını gizlemek isteyenler için en çok tercih edilen giyinme önerileri arasında yer alıyor. Tabii gizlemenize asla gerek yok! Vücut tipine göre kıyafet seçimi sizi istediğiniz görünüme kavuşturacak olsa da asıl önemli olan nasıl hissettiğiniz.

Uzak durmanız gerekenler:

Bedene göre kıyafet seçimi yaparken dar kot pantolonların, düşük bellerin kısa dar tişörtlerin kalçalarınızı daha çok vurgulayacağını unutmayın. Ayrıca sentetik ve yüzde yüz keten kumaşlar da hatları daha çok belli eder. Cesur olup, bu kumaşları da deneyebilirsiniz.

Bacaklarınız kalınsa...

 

Giymeniz gerekenler:

Bedene göre kıyafet seçimi yaparken öne çıkarmak istediğiniz yönleri vurgulayabilir, sizi rahatsız eden kısımları ise gizleyebilirsiniz. Boyunuz uzun ise bacaklarınızın kalın olduğunu düşünmeniz sizi uzun boyunuzu vurgulamaktan alıkoymasın. Uzun etek ve elbiseler, boru paça pantolonlar ve topuklu ayakkabılarla bacaklarınızı gizleyebilir, boyunuzun uzunluğunu vurgulayabilirsiniz. İspanyol paça salaş pantolonlar da kurtarıcınız olabilir. Üzerine klasik veya modern yelekler, blazer ceketler ve göbek hizasındaki tişörtlerle görünümünüzü tamamlayabilirsiniz.

Mini etek giymek istediğinizde kışın bacakları incelten opak çoraplardan yararlanabilirsiniz. Yaz aylarında ise bronzlaşmayı bekleyin ya da tüm bacağınıza bronzlaştırıcı krem sürün. Egzersiz ile bacaklarınız kalın bile olsa sıkı ve güçlü bir görünüm elde edebilirsiniz.

Uzak durmanız gerekenler:

Mini veya dizin hemen altındaki etekler bacaklarından hoşlanmayan kadınlar için uygun olmayabilir. Boyunuz kısaysa boru paçalar ve babet giymeyin bacakları ön plana çıkaracaktır.

Kollarınız kalınsa...

 

Giymeniz gerekenler:

Kollarınızı kalın buluyorsanız kıyafet seçimi nasıl olmalı? Öncelikle yarasa ve karpuz kollu bluzlar kollarınızın kalınlığını gizler. Özellikle omzu açık, salaş tişörtlerle dikkati kollardan rahatlıkla uzaklaştırabilirsiniz. Unutmayın, vücut tipine göre kıyafet seçimi söz konusu olduğunda sadece boy- kilo oranı değil vücudunuzun tüm bölgelerinin yapısını göz önünde bulundurarak hareket etmek faydalı.

Uzak durmanız gerekenler:

Kolsuz ve kısa kollu bluzlar, kalınlığı daha çok vurgulayacağı için uzak durmanız gereken parçaların başında geliyor. Havuz yaka ve düşük kollu bluz ve tişörtleri de kolları ortaya çıkarır.