Spora yeni başlayanlar için ipuçları


Sağlık
25/03/2021
Bu yazıda spora yeni başlayanlar ya da tekrar başlayanlar için hazırladığımız ipuçlarını bulabilirsiniz.

İnsanlar "spora başlamaktan" çok spor yapmayı bırakıyorlar! Tabii daha çok biz "spora başladım" ifadelerini duyarız. Onca gücü, iradeyi kendinde bulup spora başladıktan ve kendine böylesi bir iyilik yaptıktan sonra neden bırakır ki insan? Bunun birkaç sebebi var, önem sırasına göre listeledik... Dileriz ki bundan sonra başladığınız sporu, spor salonunu, egzersiz rutinini bir daha asla bırakmazsınız. 

Gerçekçi hedefler

Klişe gibi geliyor ama hedefinizin gerçekçi olması sadece sporda değil her işte devam ve istikrar için 1. koşuldur. Sporu bırakmanın temel sebeplerinden biri sonuç yoksunluğu.

Küçük adımlar

Eğer bir hedefiniz varsa ve bunu sporda elde edemiyorsanız, "Zaten istediğim kiloyu veremedim, selülitlerim de gitmedi..." gibi bahaneler doğal olarak oluşur ve spora gitmek istemezsiniz. Çünkü artık bir motivasyonunuz yoktur. Yaptığınız programın sizi 3 haftada dünya standartlarında bir sporcuya dönüştürmeyeceğini bilerek spor yapın.

Kıskançlık

Her kadın kendine özeldir. Hepimizin güçlü ve zayıf olduğu yanlar vardır. Fitness'ta da sizden çok daha hızlı sonuç alan birilerini görebilirsiniz. Ya da öyle olduğunu sanırsınız. Sadece spora giderken gözünüze "at gözlüğü" takın, yani kimseye bakmayın, ilgilenmeyin... Bu sizin yolculuğunuz, başkasının hangi yöne gittiğiyle bir ilginiz yok!

Sıkıcı programlar

En kötüsü... Aylarca aynı şeyi yapmayı kim ister ki? Sonunda zaten vücudunuz yaptığınız spora adapte olur ve bir fark hissetmemeye başlarsınız. Zaman zaman programınızı çeşitlendirin.

Açım, doyur beni!

Eğer hem spor yapıyor hem de son derece kısıtlı bir diyet programı uyguluyorsanız, vücudunuzun en sonunda enerjiden mahrum kalacağını ve bunun size türlü zararlar vereceğini söylememize gerek yok herhalde. Sağlıklı bir diyet yapın, olmadı çok uygun fiyatlı diyetisyenler var onlara gidin, hiç olmadı anne sözü dinleyin: Her şeyden azar azar!

Aşırıya kaçmayın

Spor yaparken en önemli nokta ısınma hareketleri! Isınmadan spora başlarsanız sakatlanabilir ve hemen fark etmeyebilirsiniz. Birkaç gün içinde ya da daha ileride başınıza problem çıkabilir. Her zaman ısınma hareketlerinizi yapın, ısınmadan kardiyo bile yapmayın.

Aynı kas grubuyla her gün ağırlık çalışmak

İki gün üst üste aynı kas grubunu çalıştırabilirsiniz ama her gün yapılan herhangi bir şey bedeni alıştırır ve gelişme göstermekte zorlanır. Bir egzersizi iki gün, sonraki iki günde diğerini yapabilirsiniz. Spor yaparken en önemlisi bedeni alıştırmamak. Sonuçta bedenin her koşulda tek bir isteği vardır: Alışmak!

 

Stresi yenmek için egzersiz önerileri

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?