Kilo vermek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!

Sağlık
16/04/2021
Amerika’da yılın fitness trendi seçilen zumba sayesinde 1 saatte 500 kalori yakabilir, aynı zamanda da çok eğlenebilirsiniz!

Kilo vermek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!

Eğlenceli sporlardan zumba dansı, Amerika’da yılın fitness trendi seçildi.  Zumba dansı sayesinde 1 saatte 500 kalori yakabilir, aynı zamanda da çok eğlenebilirsiniz!

Zumba nedir?

Eğlenerek kilo vermek için zumba dansı ile tanışmanız kaçınılmaz. Zumba nedir, herkesin sıklıkla sorduğu bir soru. Latin Amerika danslarının çeşitli stillerinden ilham alan ve Latin Amerika’nın dans müzikleri eşliğinde yapılan hareketleri içeren aerobik bir fitness-dans türüdür.

Jennifer Lopez, Victoria Beckham ve Shakira gibi starların fitness hocalığını yapan Beto Perez'in yarattığı ‘zumba dansı', son günlerin en trendy kilo verme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Latin müzikleriyle dans ederken bir yandan kalori yakıyor, bir yandan kaslarınızı çalıştırıyor ve vücudunuzu esnetiyorsunuz. Kalp ve akciğer sağlığına da iyi gelen zumba dansı, 35 ülkede 3 milyondan fazla insanı spor bağımlısı haline getirdi. Bu özelliğiyle de ‘faydalı bir bağımlılık' yarattığı gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Kilo almamızın sebebi sadece ‘çok yemek yemek' değil; onun kadar can sıkıcı bir gerçek daha var ki, en zoru da bu sorunu çözebilmek: stres! Araştırmalara göre, insanların kilo almasının ardında yatan en önemli sebeplerden biri bu... Klasik diyet reçeteleri yalnızca açlığınızı kontrol altına alarak kilo vermeye yönelikken; ‘zumba dansı' işin derinine iniyor ve problemi kökten çözmeyi hedef alıyor ve kilo verdirici sporların başında geliyor.

Daha sakin bir kilo verdirici spor arıyorsanız, pilatesi de deneyin.

Pilates nedir?

Pilates, 19. yüzyıl sonlarında Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve daha sonra kendi adıyla anılmaya başlanan bir fitness sistemidir. Pilates yöntemine "Contrology" adını verdi. Ülkemizde de yaygın olarak uygulanan pilates, özellikle Avustralya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi Batı ülkelerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Hem görsel olarak hem de teoride Pilates, bale tarzında, güç ve esnekliğin uygulandığı bir spordur. Pilates yapan bir dansçı da zarif bir akışkanlıkla hareket edebilir. Pilates, kasların kontrollü kullanımına odaklanmış bir rehberdir. Zumba yapmayı planlıyorsanız, fitness programınıza pilates de ekleyebilirsiniz. Bu sizi hem zumbada daha başarılı kılar, hem de esnekliğinizi artırır.

Pilates nasıl yapılır?

Pilates ya hafif bir antrenman programı ya da zorlu bir antrenman sağlayacak şekilde kişiselleştirilebildiği için, çoğu insanın bu egzersiz şekliyle bir sorunu olmuyor. Hem yeni başlayanlar hem de zaten düzenli egzersiz yapan kişiler için uygun. Size uygun bir YouTube videosu açarak hareketleri takip edebilirsiniz. Pilates için başlangıçta sadece bir mat işinizi görür. Daha sonra pilates topu a da çekme bantları alarak daha ileri gidebilirsiniz.

Vücutta mutluluk hormonu salgılanmasını artıran ve stres düzeyini ciddi oranda düşüren zumba dansı sayesinde, hem daha çok enerji harcıyor, hem de zararlı stres hormonlarından kurtulabiliyorsunuz. Şunu da unutmayın: Dans ederek salgılanan mutluluk hormonu, kişilerin depresyondan çıkmasına da yardımcı olan etkenlerden biri.

Zumbanın en önemli özelliği, egzersizlerin çok kolay uygulanıyor oluşu. Herkesin yapabileceği bu spor sayesinde vücut şekilleniyor, fit görünüm sağlanıyor. Sadece kalça ve karın değil tüm kaslar çalışıyor, yağlar eriyor, kan basıncı düzene giriyor.

Tıpkı bir kardiyo egzersizi gibi nabzı yükselterek çok kalori yakmanızı ve yağ yakımını hızlandırmanızı sağlıyor. Örneğin 68 kilo biri, 1 saat boyunca zumba yaparak 500 civarı kalori yakabiliyor.

Zumba dansı nasıl yapılır?

Genellikle 1 saat olarak ayarlanan Zumba dansı, dansı yaptıran hocanın belirlediği koreografiye göre göbek dansı, hip hop ve diğer dans biçimlerinin bir karışımı olarak uygulanabiliyor. Dansın yoğunluğu ve yoruculuğu ise öğrencilerin ortalama performansı düşünülerek oluşturuluyor. Dansın faydaları arasında ilk sırada; özellikle diyet yapanlar için kalori yakabilecekleri, eğlenceli bir egzersiz olması gösteriliyor.

Zumbanın Faydaları

Sağlıklı zayıflamak için çok ideal.

Eğlenerek vücudunuzu şekillendirir ve kilo verirsiniz.

Farklı dansları öğrenmiş olursunuz.

Tüm kaslarınız çalışır ve fazla yağlarınız erir.

Kan basıncınızı düzene sokar.

Zihinizi boşaltmanızı sağlar, stresten arındırır.

Hiçbir özel ekipmana ihtiyacınız olmadığı için, bedavadır!

Peki, nasıl yapacağız? Çok basit! Sadece kanınızı kaynatacak ritimlere kendinizi bırakın! İçinizden geldiği gibi dans edin. Tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız, basit bir zumba YouTube videosu derdinizi çözebilir... Unutmayın ki, metabolizmanız hızlandığı için dans etmeyi bırakıp işinize koyulduğunuzda bile vücudunuzdaki yağlar yanmaya devam edecek!

Kilo verdirici sporlar

Yaptığınız herhangi bir sporda en iyisi olmak istiyorsanız, spor salonuna gidebilir, ya da kendiniz evde ya da havuzda egzersiz yapabilirsiniz.

Sporun sağlığa sayısız yararları vardır, ancak spor salonuna gitmeden kalori yakmayı ve kaslarınızın toparlanmasını tercih ederseniz, şanslısınız: Kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayacak, en çok kalori yaktıran 6 spor aşağıda!

İşte en iyi 10 kalori yakan spor ve eğlence aktiviteleri:

  1. Yüzme: Yüzerek saatte 500-800 arası kalori yakabilirsiniz.
  2. Jogging: Yavaş koşma anlamına gelen jogging ile saatte 550-900 kalori arası yakabilirsiniz.
  3. Tennis: Zor bir spor olsa da, birkaç ders ile adapte olabilir, saatte 600-900 kalori yakabilirsiniz.
  4. Merdiven çıkma: Her yerde uygulayabileceğiniz bu “spor” ile saatte 650-900 kalori yakabilirsiniz.
  5. İp atlama: Evinizin konforunda spor. Açın müziği ve saatte 700-1100 kalori arası yakmaya hazırlanın.
  6. Koşu: Koşunun kalori yakımı da yabana atılır gibi değil. Hızına göre değişen oranda saatte 900-1500 kalori yakabilirsiniz.