Kilo vermek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!


Sağlık
13/01/2022

Zumba dansı ile zayıflama ve kilo vermek için yapabileceğiniz diğer sporlar

Amerika’da yılın fitness trendi seçilen zumba dansı sayesinde 1 saatte 500 kalori yakabilir, aynı zamanda da çok eğlenebilirsiniz!  Gerçekten de zayıflamak için zumba yapmak kilo verdirir mi diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Kilo vermek için spor yapmanın artık pek çok yolu var. Bu yüzden zumba kilo verdirir mi sorusunu sormakta haklısınız. Bu dansı denediğiniz zaman zumba ile zayıflamanın hem çok kolay hem de çok eğlenceli olduğunu göreceksiniz.  

Zumba ile kilo vermek, zumba ile zayıflama

Eğlenceli sporlardan zumba dansı, Amerika’da yılın fitness trendi seçildi.  Eğer siz de zumba kilo verdirir mi diye merak ediyorsanız zumba dansı sayesinde 1 saatte 500 kalori yakabileceğinizi, aynı zamanda da çok eğlenebileceğinizi bilmelisiniz!  Fazla kilolarımızdan kurtulmak için pek çoğumuzun başvurduğu yöntem spor yaparak kilo vermektir. Zumba dansı ile zayıflamayı diğer sporlardan ayıran en önemli özellik ise kilo verme hedefinize kısa sürede ulaşırken harika vakit geçirmenizi sağlamasıdır. Zumbanın faydalarını hissetmek için tüm dünyayı etkisi altına alan bu eğlenceli sporu vakit kaybetmeden denemenizi öneririz.
 

Zumba nedir?

Eğlenerek kilo vermek için zumba dansı ile tanışmanız kaçınılmaz. Zumba dansı nedir sorusu, herkesin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Latin Amerika danslarının çeşitli stillerinden ilham alan ve Latin Amerika’nın dans müzikleri eşliğinde yapılan hareketleri içeren aerobik bir fitness-dans türüdür.
Jennifer Lopez, Victoria Beckham ve Shakira gibi starların fitness hocalığını yapan Beto Perez'in yarattığı ‘zumba dansı', son günlerin en trendy kilo verme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Zumba nedir sorusunu özetle cevaplarsak, Latin müzikleriyle dans ederken bir yandan kalori yakmanızı, bir yandan kaslarınızı çalıştırmanızı ve vücudunuzu esnetmenizi sağlayan bir dans sporudur. Spor yaparak kilo vermek kolay bir hedef gibi görünmese de kalp ve akciğer sağlığına da iyi gelen zumba dansı, 35 ülkede 3 milyondan fazla insanı spor bağımlısı haline getirdi. Bu özelliğiyle de zumba ile zayıflamanın ‘faydalı bir bağımlılık' yarattığı gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. Eğer hala zumba yapmak kilo verdirir mi diye merak ediyorsanız sağlığınız için son derece faydalı olan bu eğlenceli dansı deneyin ve muhteşem sonuçlar elde etmeye hazır olun.

Kilo almamızın sebebi sadece ‘çok yemek yemek' değil; onun kadar can sıkıcı bir gerçek daha var ki, en zoru da bu sorunu çözebilmek: Stres! Araştırmalara göre, insanların kilo almasının ardında yatan en önemli sebeplerden biri bu... Peki, işin içine stres faktörü de girdiğinde zumba kilo verdirir mi?  Klasik diyet reçeteleri yalnızca açlığınızı kontrol altına alarak kilo vermeye yönelikken; ‘zumba dansı' işin derinine inerek problemi kökten çözmeyi hedef alıyor ve kilo vermek için spor yapanların birinci tercihi oluyor.

Zumba dansı nasıl yapılır?

Genellikle 1 saat olarak ayarlanan zumba dansı, dansı yaptıran hocanın belirlediği koreografiye göre göbek dansı, hip hop ve diğer dans biçimlerinin bir karışımı olarak uygulanabiliyor. Dansın yoğunluğu ve yoruculuğu ise öğrencilerin ortalama performansı düşünülerek oluşturuluyor. Amacınız zumba ile kilo vermekse, derslere katılabileceğiniz gibi evde zumba yapmanın da bir seçenek olduğunu unutmayın. Zumba dansının faydaları arasında ilk sırada; özellikle diyet yapanlar için kalori yakabilecekleri, eğlenceli bir egzersiz olması geliyor.
  

Zumbanın Faydaları

Sağlıklı zayıflamak için zumba çok ideal bir seçenek. Yalnızca beslenme alışkanlıklarını hedef alan zayıflama yöntemlerinin aksine, amacınız spor yaparak kilo vermekse zumba harekete geçmenizi sağlayarak beden sağlığınızı desteklemenize yardımcı olur.

Eğlenerek vücudunuzu şekillendirir ve kilo verirsiniz. Hedeflerinize ulaşırken eğlenmenizi sağlayan zumba, sizi sıkı bir vücutla ödüllendirir.
Farklı dansları öğrenmiş olursunuz. Zumba ile zayıflamanın deneyeceğiniz yeni danslar sayesinde ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu keşfedebilirsiniz.
Tüm kaslarınız çalışır ve fazla yağlarınız erir. Parmak uçlarınızdan ayaklarınıza kadar bütün vücudunuzu kullanarak yapacağınız hareketler sayesinde fazla yağlarınızdan kolayca kurtulursunuz.

Kan basıncınızı düzene sokar. Enerjinizi ve nefesinizi doğru kullanmayı öğrenirken kalbinizle dost bir spor yaparak hedefinize ulaşırsınız.
Zihninizi boşaltmanızı sağlar, stresten arındırır. Hareketli müzikler eşliğinde zamanın nasıl geçtiğini unutur, stres atarak zumba dansı ile zayıflamanın ne kadar kolay olduğunu görürsünüz.

Hiçbir özel ekipmana ihtiyacınız olmadığı için, bedavadır!  Evet, zumbayla eğlenerek kilo verirken zumbanın faydalarını hissetmek için ihtiyacınız olan tek şey, bedeniniz, biraz müzik ve harekete geçme isteğidir. Üstelik, evde zumba yapma seçeneği de her zaman elinizin altında!

Peki, nasıl yapacağız? Çok basit! Sadece kanınızı kaynatacak ritimlere kendinizi bırakın! İçinizden geldiği gibi dans edin. Tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız, basit bir zumba YouTube videosu derdinizi çözebilir... Unutmayın ki zayıflamak için zumba yaptığınızda, metabolizmanız hızlandığı için dans etmeyi bırakıp işinize koyulduğunuzda bile vücudunuzdaki yağlar yanmaya devam edecek!
Daha sakin bir kilo verdirici spor arıyorsanız, pilatesi de deneyin.

Pilates nedir?

Pilates, 19. yüzyıl sonlarında Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve daha sonra kendi adıyla anılmaya başlanan bir fitness sistemidir. Pilates yöntemine "Contrology" adını verdi. Ülkemizde de yaygın olarak uygulanan pilates, özellikle Avustralya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi Batı ülkelerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Hem görsel olarak hem de teoride Pilates, bale tarzında, güç ve esnekliğin uygulandığı bir spordur. Pilates yapan bir dansçı da zarif bir akışkanlıkla hareket edebilir. Pilates nedir sorusunu basitçe özetlersek, kasların kontrollü kullanımına odaklanmış bir rehberdir. Kilo vermek için spor yaparken zumbayı tercih ediyorsanız, fitness programınıza pilates de ekleyebilirsiniz. Bu sizi hem zumbada daha başarılı kılar hem de esnekliğinizi artırır. Sizin için pilates nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırdık.

Pilates nasıl yapılır?

Pilates ya hafif bir antrenman programı ya da zorlu bir antrenman sağlayacak şekilde kişiselleştirilebildiği için, çoğu insanın bu egzersiz şekliyle bir sorunu olmaz. Pilates nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, öncelikle, hem yeni başlayanlar hem de zaten düzenli egzersiz yapan kişiler için uygun bir spor olduğunu bilmelisiniz. Size uygun bir YouTube videosu açarak hareketleri takip edebilirsiniz. Pilates için başlangıçta sadece bir mat işinizi görür. Daha sonra pilates topu ya da çekme bantları alarak daha ileri gidebilirsiniz.

Vücutta mutluluk hormonu salgılanmasını artıran ve stres düzeyini ciddi oranda düşüren zumba dansı sayesinde hem daha çok enerji harcıyor hem de zararlı stres hormonlarından kurtulabiliyorsunuz. Şunu da unutmayın: Dans ederek salgılanan mutluluk hormonu, kişilerin depresyondan çıkmasına da yardımcı olan etkenlerden biri. İster derslere katılarak isterseniz de evde zumba yaparak hem ruh hem de beden sağlığınızı koruyabilir, sağlıklı zayıflama yöntemi olarak tercihinizi zumba ile kilo vermekten yana kullanabilirsiniz.

Zumbanın en önemli özelliği, egzersizlerin çok kolay uygulanıyor oluşu. Kilo vermek için spor yaparken herkesin uygulayabileceği bu egzersizler sayesinde vücut şekilleniyor, fit görünüm sağlanıyor. Sadece kalça ve karın değil tüm kaslar çalışıyor, yağlar eriyor, kan basıncı düzene giriyor. Zumba dansı ile zayıflama trendinin bu kadar yaygın olmasına şaşırmamak gerek!

Tıpkı bir kardiyo egzersizi gibi nabzı yükselterek çok kalori yakmanızı ve yağ yakımını hızlandırmanızı sağlıyor. Örneğin 68 kilo biri, 1 saat boyunca zumba yaparak 500 civarı kalori yakabiliyor.

Kilo vermek için yapabileceğiniz sporlar

Yaptığınız herhangi bir sporda en iyisi olmak istiyorsanız, spor salonuna gidebilir, kendiniz evde ya da havuzda egzersiz yapabilirsiniz.
Sporun sağlığa sayısız yararları vardır, ancak spor salonuna gitmeden kalori yakmayı ve kaslarınızın toparlanmasını tercih ederseniz, şanslısınız: Kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayacak, en çok kalori yaktıran 6 spor aşağıda!

İşte en iyi 10 kalori yakan spor ve eğlence aktiviteleri:

1.    Yüzme: Yüzerek saatte 500-800 arası kalori yakabilirsiniz.
2.    Jogging: Yavaş koşma anlamına gelen jogging ile saatte 550-900 kalori arası yakabilirsiniz.
3.    Tennis: Zor bir spor olsa da birkaç ders ile adapte olabilir, saatte 600-900 kalori yakabilirsiniz.
4.    Merdiven çıkma: Her yerde uygulayabileceğiniz bu “spor” ile saatte 650-900 kalori yakabilirsiniz.
5.    İp atlama: Evinizin konforunda spor. Açın müziği ve saatte 700-1100 kalori arası yakmaya hazırlanın.
6.    Koşu: Koşunun kalori yakımı da yabana atılır gibi değil. Hızına göre değişen oranda saatte 900-1500 kalori yakabilirsiniz.
7.     Masa Tenisi: Eğlenceli bir rekabetin tadını çıkarırken başlangıç seviyesinde saatte 250-300 arası kalori yakarken ileri seviyelerde 500 kaloriye kadar çıkabilirsiniz.
8.    Bisiklet: Mükemmel bir egzersiz olan bisikletle saatte 300-400 arası kalori yakarken ister evinizde ister açık havada pedal çevirebilirsiniz.
9.    Yoga: Daha sakin bir spor olmasına karşın, güç ve esnekliği destekleyen yoga egzersizleriyle saatte 460 kalori yakımı sağlayabilirsiniz.
10.    Kickbox: Yüksek tempolu egzersizlerden oluşan kickbox sporu ile 300-600 arası kalori yakmanız mümkün.
11.    Bouldering: Küçük kaya tırmanışı olarak da bilinen ve tırmanış salonlarında deneyebileceğiniz bu sporla saatte 500-900 arası kalori yakabilirsiniz.