Diş Proteziyle İlk Ayınız


Sağlık
22/12/2022

Proteze ihtiyacınız varsa ve biraz gergin hissediyorsanız, Fixodent size yardımcı olabilir. Fixodent olarak, yemek yeme ve konuşma gibi günlük işlerden, yeni protezlerinizin nasıl görünebileceğine kadar, doğal dişlerden proteze geçiş konusunda sahip olabileceğiniz endişeleri tamamen anlıyoruz. Ne de olsa gülüşünüz, insanların sizinle ilgili fark ettiği ilk şeylerden biridir.

Peki yeni protezlerinize alışmak ne kadar sürer? Yeni protez kullanımı ve protez bakımı ile ilgili birçok söylence vardır, ancak ilk birkaç günü atlattıktan sonra, kusursuz gülümsemenizin tadını çıkararak, kendinizi daha rahat hissetmeye başlayacaksınız. Hatırlamanız gereken şeylerden biri, yalnız olmadığınız. İngiltere'de 15 milyon insan (yani her dört kişiden biri) kısmi veya tam protez takıyor, bu yüzden protez takan ve protezlerini yerinde tutmak için bir çeşit protez yapıştırıcısı kullanan birini tanıyor olma olasılığınız son derece yüksek. Asıl soru, insanların protez taktığını gerçekten fark edebiliyor musunuz? Yeni protez teknolojisi ve protez bakım teknikleri o kadar doğal bir görünüm sağlıyor ki, protez diş takan birini fark etmeniz pek de olası değil.

 • İlk kez protez takarken ne beklemelisiniz?
 • Yeni Protez Kullanıcıları için Faydalı İpuçları
 • Yeni Protez Kullanıcıları Tarafından Sıkça Sorulan Sorular

İlk kez protez takarken ne beklemelisiniz?

shutterstock_568331431

Sabret, dostum! Sabır... Yeni protezlerinize alışmak tamamen sabır ile ilgili. Dünyanın dört bir yanında yaşayan milyonlarca protez kullanıcısının bildiği gibi, yavaş ve istikrarlı bir şekilde, her seferinde tek bir adım atmak mantıklıdır. İşte aylık bir takvim:

 • 1. Gün - Patates püresi, puding ve dondurma gibi diş etlerinize nazik davranacak yumuşak yiyecekler yiyerek başlayın.
 • 2-14. Gün - Yeni protezlerinize alışmaya başlıyacaksınız. Tükürük salgısının ve ağrılı noktaların artması tamamen normaldir, bu yüzden endişelenmeyin. Daha fazla konfor sağlamak için ağzınızı ılık tuzlu suyla çalkalamayı deneyin.
 • 15-29. Gün - Konuşmayı ve yemeyi tekrar öğreneceksiniz ve iyi haber şu ki, tükürük salgısı ve ağrılı noktalar azalmış olacak. Fixodent gibi bir protez yapıştırıcısı kullanarak, kendinize duyduğunuz güveni artırmaya yardımcı olun. Bu, protezinizin uyumunu hemen artıracak ve size zaman içinde sert yiyeceklerin bile tadını çıkarma fırsatı verecektir.
 • 30. Gün - İlk protez deneyiminizden bir ay sonra, hayattan sonuna kadar zevk almaya hazır olacaksınız. Ve unutmayın, bu alışma süresinin herhangi bir döneminde rahatsızlık yaşamaya devam ediyorsanız, lütfen protezlerinizin uygunluğunu kontrol etmesi için diş hekiminize görünün.

Yeni Protez Kullanıcıları İçin Faydalı İpuçları

shutterstock_2024002202

 • Fixodent protez yapıştırıcısını uygulayın. Bu, protezlerinizin sağlam ve rahat bir şekilde yerinde durmasını  sağlayacaktır. Fixodent'in kullanımı kolaydır ve protezlerinizin güçlü ve uzun ömürlü bir şekilde yerinde durmasını sağlar.
 • Pratik yapın. Bazı kelimeleri telaffuz etmekte özellikle zorlanıyorsanız, bunları tek başınızayken yüksek sesle söylemeyi deneyin. Ağzınız yakında bu kelimelere hakim olmanız için gereken ince ayarlamaları yapacaktır.
 • Sabırlı olun. İlk birkaç hafta boyunca, yeni protezleriniz biraz garip bir his verebilir. Diliniz ve yanak kaslarınız içgüdüsel olarak protezlerinizi yerinde tutmayı öğrendikten sonra gevşeklik azalacaktır.
 • Doğal davranın. Protez takmanız gülmeyi, gülümsemeyi veya öksürmeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Fixodent protez yapıştırıcısı ile yeni protezlerinizin rahat ve sağlam bir şekilde yerinde duracağından emin olabilirsiniz.

Önemli olan, makul bir süre boyunca kullanıma devam etmek ve bu teknikleri denemektir. Yeni protezlerinize alışmak için ağzınızın ne kadar iyi ayarlamalar yaptığına şaşıracaksınız. Ancak, sorun yaşamaya devam ederseniz, uygun protez bakımı konusunda diş hekiminize başvurmaktan çekinmemelisiniz

Yeni Protez Kullanıcıları Tarafından Sıkça Sorulan Sorular

Protezlere alışmak zor mudur?

Protez takmaya alışmak zaman alacaktır ama o kadar da zor olmayacaktır. Biraz sabır gösterin ve acele etmeyin. Yumuşak yiyecekler yiyerek başlayın, ağrılı noktalar için ağzınızı tuzlu suyla çalkalayın, pratik yapmaya devam edin, Fixodent gibi bir protez yapıştırıcısı kullanın ve aşağı yukarı bir ay içinde protezlerinizi hayat boyu güvenle kullanmaya başlamış olacaksınız.

Yeni protezlerle yemek yemeye alışmak ne kadar sürer?

Çoğu insan, yeni protezlerine alışmanın ve protez takarken kendilerini rahat hissetmenin, yaklaşık dört hafta sürdüğünü düşünüyor. İlk iki hafta, özellikle yemek yeme söz konusu olduğunda biraz zor olabilir, ancak üçüncü haftadan itibaren normal şekilde yemek yemeye ve konuşmaya başladığınızı fark edeceksiniz.

Yeni protezlerin oturması ne kadar sürer?

Yeni protezlerinize uyum sağlamanız ortalama 30 gün sürebilir.

İlk kez protez takarken ne beklemelisiniz?

İlk kez protez takıyorsanız, ilk başta birkaç şeyin değiştiğini fark edebilirsiniz. Örneğin:

 • Konuşma. İlk başta, bazı kelimeleri telaffuz etmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden pratik yapmalısınız.
 • Görünüm. Protezlerinizin görüntüsü konusunda rahatsız olsanız da, protezleriniz doğru şekilde oturuyorsa, gülümsemenizin daha da güzelleştiğini göreceksiniz.
 • İzlenim. Protezlerinizin ilk başta pek de doğal olmadığını hissedebilirsiniz, ancak alıştıkça protezlerinizin zamanla yüzünüzün normal bir parçası olduğunu hissedeceksiniz.
 • Yemek yeme. İlk başta protezlerle yemek yemek rahatsız edici ve garip olabilir, ancak yumuşak yiyeceklerle başladığınızda ve alıştıkça, protezlerinizin rahat ve yemek yemesi kolay olduğunu göreceksiniz.

Yeni protezlerin neden olduğu ağrı ne zaman geçer?

Yeni protezleriniz uygun şekilde oturana kadar, yaklaşık iki ila dört hafta boyunca biraz rahatsızlık ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu süre sonunda herhangi bir ağrı hissetmeye devam ederseniz, bazı ayarlamalar yapması için diş hekiminizle görüşmek isteyebilirsiniz.

Yeni protezlerinizle hayata alışmak zaman alır, ama iyi haber şu ki, işler zamanla kolaylaşacaktır. Yumuşak yiyeceklerle başlayın ve daha sonra kendinizi daha güvende hissettiğinizde, yavaş yavaş diğer yiyeceklere geçin. Protezlerinizi yerine sabitlemek ve protezlerizle hayatı daha konforlu hale getirmek için Fixodent gibi bir protez yapıştırıcısı da kullanabilirsiniz.