Üstesinden Gelmenize Yardımcı Olabileceğimiz Protez Sorunları


Sağlık
15/12/2022

İngiltere'de her dört kişiden birinin tam veya kısmi protez taktığını biliyor muydunuz? Ya da protez kullananların yaş ortalamasının sadece 43 olduğunu? Bu bilgiler şaşırtıcı olabilir, ama aynı zamanda güven vericidir. Protez taktırma ihtimaliyle karşı karşıyaysanız, hiç de yalnız olmadığınızı bilmelisiniz.

Yeni protezlerinize alışma konusunda endişeleriniz olabilir. Protezlerin yerinde durmasını sağlamak ve kaymayı önlemekten, protezlerinizi güvenli bir şekilde çıkarmaya ve ağız kokusunu önlemeye kadar birçok konuda endişe duyabilirsiniz. Fixodent olarak protez bakımı konusunda onlarca yıllık deneyime sahibiz, bu nedenle protezlerinizle ilgili herhangi bir sorunun üstesinden gelmek için ihtiyacınız olan her türlü tavsiyeyi sunacak donanımdayız.

Protez kullanımıyla ilgili üstesinden gelebileceğiniz altı yaygın zorluk

Protezlerin kayması.

Normal dişler, diş etlerinize ve çenenize sıkıca sabitlenmiş durumdadır. Protezleri yerinde tutmak içinse kas gücü gerekir. Dudaklarınızdaki, yanaklarınızdaki ve dilinizdeki kaslar, protezlerinizi yerinde tutmak için koordinasyon halinde, birlikte çalışmayı öğrenmelidir, ancak başlangıçta bu kaslar protezlerinizi yerinde tutamayabilir. Aslında, protez kullanıcılarının %71'i protezlerinin güldüklerinde beklenmedik bir şekilde gevşeyebileceğinden veya çıkabileceğinden korkuyor. Fixodent protez yapıştırıcı kremler, protezleri en az zahmetle, sağlam ve rahat bir şekilde yerinde tutmak için özel olarak formüle edilmiştir.

shutterstock_1542862214

Ağrı veya acı.

Yeni protezlerinizi taktıktan birkaç saat sonra bazı ağrıların ortaya çıkması nadir görülen bir durum değildir. Herhangi bir ağrı durumunda, ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için ağzınızı tuzlu suyla çalkalayın. Fixodent protez yapıştırıcı krem sadece protezlerin kaymasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda sürtünen protezlerin neden olduğu ağrılı noktaları ve tahrişi azaltmak için de idealdir. Ağrı veya acı devam ettiği takdirde, protezlerinizi dikkatli bir şekilde ayarlaması için diş hekiminizi ziyaret edin (kendiniz ayarlamaya çalışmayın).

shutterstock_2164303005

Aşırı tükürük.

Ağzınızdaki yeni protezlerden dolayı, tükürük bezleriniz ağzınızın ihtiyacından çok daha fazla tükürük üretiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin. Bu, ağzınız yeni protezlere alıştıktan sonra azalacak yaygın bir durumdur. Bu konuyla ilgili iyi bir ipucu, daha sık yutkunmaktır. Sert bir şekerleme emmek daha doğal bir şekilde yutkunmanıza yardımcı olacaktır.

Protezlerin büyük gelmesi.

Ağzınız çok hassas olduğu için, protez takmaya ilk başladığınızda, protezlerinizin ağzınız için çok büyük olduğunu hissedebilirsiniz. Ayrıca, protezlerinizin dudaklarınızı öne doğru kaydırdığını ve ağzınızın bilincinde olmanıza neden olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yaygın bir durumdur, ancak protezlerinizi takmaya devam ettikçe ve kaslarınız içgüdüsel olarak protezlerinizi yerinde tutmaya alıştıkça, bu sorun çözülecektir.

shutterstock_2147910687

Ağız kokusu.

Uygun bir sızdırmazlık sağlanmadığında, yiyecek ve içecek parçacıkları protezlerin arasına sıkışma eğilimindedir. Burada çürür ve ağız kokusuna neden olurlar. Fixodent Dual Protection protez yapıştırıcısı sadece protezleri yerinde tutmak üzere değil, aynı zamanda ‘food seal’ teknolojisini de içerecek şekilde formüle edilmiştir. Bu teknoloji, kokunun kaynağını giderirken, antibakteriyel etkisi sayesinde bakterilerin yayılmasını azaltır. 6 saate kadar klinik olarak kanıtlanmış daha ferah bir nefes sağlar.

Protezlerin uymamaya başlaması.

Protezleriniz daha önce mükemmel bir şekilde otururken, sonradan garip bir şekilde oturmaya başladıysa, protezlerinizde değil, ağzınızda bir değişikliğin olması muhtemeldir. Diş eti dokusu ve çene kemiğiniz zamanla bozulur ve protezleriniz bunlara yaslandıkça gevşeyebilir ve rahatsızlık verebilir. Bu durumda, protezlerinizin ayarlanması veya değiştirilmesi ve protezlerinizi nasıl yerinde tutacağınıza dair tavsiye almak için diş hekiminizi ziyaret edin.

shutterstock_1665606421