Diş protezleriyle nasıl konuşulur?


Sağlık
14/11/2022

Protez ve protez yapıştırıcısı kullanmaya yeni başlıyorsanız, konuşma kadar basit bir şeyin neden bu kadar zor ve garip olduğunu merak edebilirsiniz. Sesinizdeki ve konuşmanızdaki değişikliklerin, insanların protezlerinizi daha kolay fark etmesine neden olacağından da endişe duyabilirsiniz. Merak etmeyin, Fixodent yanınızda. Protezlerle konuşma konusundaki kapsamlı kılavuzumuzu okuyun ve protezlerle net bir şekilde konuşma noktasında karşılaşabileceğiniz zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olmamıza izin verin.

 • Protezlerle Konuşmayı Öğrenmek için İpuçları
 • Protezlerle Konuşma Sorunları
 • Protezlerle Konuşma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Protezlerle Konuşmayı Öğrenmek için İpuçları

shutterstock_599385038

Yeni protezlerinize alışmak zaman alır, ancak bazı pratiklerle süreci önemli ölçüde hızlandırabilirsiniz. Sesinizin ilk başta garip gelebileceğini lütfen unutmayın, çünkü ses çene ve kafatası kemiklerindeki titreşimlerle kulaklarınıza ulaşır. Protez takmak sesi değiştirir ve yükseltir, ancak bunu yalnızca siz fark edeceksiniz.

Lafı daha fazla uzatmadan, evde konuşma pratiği yapmak için kullanabileceğiniz birkaç teknikten bahsedelim. Böylece net ve kendinden emin bir konuşma ile yaşamınızı sürdürmeye tamamen hazır olacaksınız.

 • Protezlerinizi yerine oturtmak için konuşmadan önce ısırın ve yutkunun. Herhangi bir kaymayı önlemek için Fixodent® gibi bir ürün deneyin.
 • Yaygın kelimeleri telaffuz etmeye alışmak ve ne kadar hızlı ve kolay konuşabileceğinize dair bir fikir edinmek için protezlerinizle yüksek sesle okuma alıştırması yapın.
 • Yukarıdaki adımlarla daha fazla güven duymaya başladığınızda, aynanın karşısında yüksek sesle okuma yapabilir ve hatta birkaç tekerleme ile kendinizi test edebilirsiniz.
 • Normal bir ses seviyesinde konuşma alıştırması yapın. Kendi kendinize konuşurken biraz tuhaf hissedebilirsiniz, ancak ne kadar çok alıştırma yaparsanız, protezlerinizle konuşmaya o kadar kolay alışırsınız. Ya da sadece eşinizle, aile üyelerinizle veya çocuklarınızla konuşabilirsiniz.
 • 60'dan 90'a kadar saymak, telaffuz edilmesi daha zor sesleri çalışmanıza yardımcı olabilir.

Protezlerle Konuşma Sorunları

shutterstock_1738556963

Çokça karşılaşılan endişelerle ilgili çözümlerimiz, protezlerinizle güvenle konuşma yolunda size yardımcı olacaktır.

 1. Konuşurken protezlerim neden tıkırdıyor? Protezlerinizin "tıkırdadığını" hissediyorsanız, daha yavaş konuşun. İlk başta, dudaklarınızdaki, yanaklarınızdaki ve dilinizdeki kaslar protezlerinizi “dışarı atmaya" çalışacaktır, ancak zamanla alışacak ve protezlerinizi yerinde tutmaya yardımcı olacaktır.
 2. Neden S ve F harflerimi telaffuz etmekte zorlanıyorum? Kaslarınızın protezlerinize alışması zaman alır, bu yüzden telaffuz etmekte zorlandığınız kelimeleri telaffuz etme pratiği yapın. Ağzınızdaki kaslar için daha doğal hale geldikçe telaffuzunuz zamanla iyileşecektir.
 3. Sesim arkadaşlarıma farklı geliyor mu? İlk başta, belirli kelimeleri telaffuz etmenin pratik gerektirdiğini fark edebilirsiniz, ancak yüksek sesle okuma yapmak ve zor kelimeleri tekrarlamak yardımcı olacaktır. Protezler nadiren konuşmanızı etkiler, ancak başkalarının konuşmanızda kusur aradığını hissedebilirsiniz.

Protezlerle Konuşma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

shutterstock_1275278731

Yeni protezlerinizle konuşma konusunda aklınızda soru işaretleri mi kaldı? Endişelenmeyin, aradığınız cevabı aşağıdaki bölümde bulabilirsiniz!

Protezlerle normal konuşabilir miyim?

Zaman, sabır ve çokça pratik gerektirse de, cevap kesinlikle evet!

Protezlerle konuşmaya alışmak ne kadar sürer?

Bu konuda kesin bir zaman çizelgesi vermek mümkün değildir, ancak ayna karşısında yüksek sesle okuma yapmak, aile üyeleriyle konuşmak, 60'dan 90'a kadar saymak ve protez yapıştırıcısı kullanmak gibi yukarıda belirtilen teknikleri uygulayarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Protez kullanımında peltekliğe neden olan nedir ve nasıl düzeltilir?

Yeni protezlerini aldıktan sonra neden aniden peltek konuşmaya başladığınızı hiç merak ettiniz mi? Bu protezlerinin ağzınızdaki oturuş şekli ile ilgilidir. Neyse ki, konuşma alıştırmaları yapmaya devam ederseniz, pelteklik herhangi bir iz bırakmadan geçecektir.

Protezlerle net bir şekilde nasıl konuşulur?

Yine, size verebileceğimiz en iyi tavsiye pratik yapmak, pratik yapmak ve pratik yapmaktır. Yakında yeni protezlerinizle net bir şekilde ve güvenle konuşabileceksiniz.

Protezler sesin değişmesine neden olur mu?

Protez kullanmaya yeni başlamış biri olarak, yeni bir duruma uyum sağlamanız gerekecek, ancak biraz pratik yaparak ve Fixodent®'in tutuş gücü sayesinde, yakında yeniden güvenle konuşmaya başlayacaksınız. Bu kesinlikle konuşmaya değer bir şey!