Diş Protez Yaralarından Nasıl Kurtulunur ?


Sağlık
19/12/2022

Yeni protezlerinize alışırken "diş çıkarma" benzeri bir ağrı hissetmeniz tamamen normaldir. İlk birkaç hafta okula gitmekten ne kadar nefret ettiğinizi hatırlıyor musunuz? Ama pes edip evde uyumak yerine, her sabah okula gittiniz ve okuyup yazmayı öğrendiniz! Söylemeye çalıştığımız şey şu: başlangıç aşaması her zaman en zor aşamadır, ama zamanla her şey daha iyi olur.

Yeni protezlerinize alışana kadar diş etleriniz ağrılı veya hassas olabilir, ancak iyi haber şu ki, rahatsızlık hissini hafifletebilirsiniz. Protez yaralarının neden oluştuğunu, protez yaralarının nasıl azaltılacağını ve diş eti ağrısını nasıl önleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

 • Protez Yaralarına, Ağrılarına ve Rahatsızlığına Ne Sebep Olur?
 • Protez Yaralarının Semptomları Nelerdir?
 • Protez Yaralarını Nasıl İyileştirebilirsiniz?
 • Protez Yaraları için Evde Yapabileceğimiz Herhangi Bir Şey Var Mı?
 • Protezden Kaynaklanan Diş Eti Ağrısını Nasıl Önleyebilirim?

Protez Yaralarına, Ağrılarına ve Rahatsızlığına Ne Sebep Olur?

shutterstock_1011683542

Protez yaralarının ve protez tahrişinin altında yatan sebep nedir? Çoğu zaman, herhangi bir ağrı veya rahatsızlık yeni veya iyi oturmayan protezlerden kaynaklanır. Yeni protezlere alışmanız biraz zaman alabilir, bu nedenle ufak bir tahriş tamamen normaldir. İyi oturmayan, yani gevşek veya düzgün oturmayan protezler, diş etlerine sürtünür veya hatta diş etlerinin kesilmesine neden olabilir ve diş hekiminizin yardımıyla kolayca kurtulabileceğiniz bir sorundur. Bazen kısmi protezler dahi diş etlerinizin ağrımasına neden olabilir.

Diş eti ağrısının bir başka nedeni de diş etleriniz ve protezleriniz arasında sıkışan yiyecek parçacıkları olabilir. Ayrıca, protezlerinizi düzgün bir şekilde temizlemediğinizde ortaya çıkabilecek bakteri birikimi nedeniyle diş etleriniz ağrıyor olabilir. Yiyeceklerin protez ve diş eti arasına girmesini, Fixodent gibi bir protez yapıştırıcısı ile önleyebilirsiniz. Bu, yiyecek parçacıklarından kaynaklanan yaraları önlemenize yardımcı olabilir.

Protez Yaralarının Semptomları Nelerdir?

Protez yaralarının temel semptomunun ağrı olduğu çok netmiş gibi görünebilir. Bu ağrı farklı bölgelerde lokalize olabilir. Örneğin, ağzınızın çatısında veya kısmi protezin bulunduğu yerin hemen yakınında protez yaraları olabilir. Biraz tahriş, ağrı, rahatsızlık ve hattı acı hissedebilirsiniz.

Protez Yaralarını Nasıl İyileştirebilirsiniz?

shutterstock_1829640893

Çoğu protez yarası iyi oturmayan protezlerden kaynaklandığından, yapabileceğiniz en iyi şey protezlerinizi kontrol etmesi için diş hekiminize başvurmaktır. Protezinizin daha iyi oturması için ayarlanması veya yeniden takılması gerekebilir, bu da diş etlerinizdeki tahrişi azaltacaktır.

Protez Yaraları için Evde Yapabileceğimiz Herhangi Bir Şey Var Mı?

Protezle yaşamayı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz başka bir şey var mı? Evet, protez rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabilecek ve evde uygulayabileceğiniz birkaç ipucu var, ancak bunları denemeden önce daima tavsiye almak için diş hekiminize danışın.

 • Topikal anestezik kullanın. Diş hekiminiz, protezlerin neden olduğu ağrıyı hafifletmek için benzokain içerenler gibi topikal anestezikler önerebilir.
 • Ağzınızı tuzlu suyla çalkalayın.
 • Ağrı kesici ilaç kullanın. Diş hekiminiz iltihap, ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmak için reçetesiz ağrı kesiciler önerebilir.
 • Protezlerinizi gece boyunca çıkarın. Protezlerinizi gece boyunca çıkarmak, diş etlerinize biraz nefes alma ve rahatlama şansı verir.
 • Protezlerinizi gece boyunca ıslatın. Protezleri gece boyunca protez temizleme solüsyonu veya suda tutun.

Protezden Kaynaklanan Diş Eti Ağrısını Nasıl Önleyebilirim?

shutterstock_1154258863

Önlemenin tedaviden daha iyi olduğunu söylerler, aynı şey ağrılı diş etleri için de geçerli. Protez yaralarını önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Örneğin:

 • Protezlerinizi gece boyunca çıkarın.
 • Protezlerinizi günlük olarak temizleyin. Tüm yiyecek parçacıklarını giderin, böylece diş etlerinizi tahriş etmezler. Düzenli temizlik protezlerden tartarın giderilmesine de yardımcı olacağını söylemeye gerek yok.
 • Yumuşak yiyecekler yiyin. Protez kullanmaya yeni başladıysanız, yumuşak yiyeceklerle başlayarak alışma sürecini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Yapışkan yiyeceklerden kaçının. Protezlerinize alıştıktan sonra her şeyi yiyebilseniz de, yapışkan yiyeceklerden kaçınarak diş etlerinizdeki ağrıları önleyebilir veya tahrişi hafifletebilirsiniz.
 • Protez yapıştırıcısı kullanın. Fixodent Professional gibi bir protez yapıştırıcısı kullanmak, yiyecek parçacıklarının diş etleri ve protezler arasına girmesini önlediğinden, diş eti ağrısını önlemeye de yardımcı olabilir. Ayrıca, protezinizin doğru şekilde oturmasını sağlayarak, hareket ederek diş etlerinizi tahriş etmelerini de önler. Fixodent Professional gibi antibakteriyel korumalı bir yapıştırıcı diş etlerinizin sağlıklı kalmasına da yardımcı olabilir.
 • Sıcak, acı, asitli veya tuzlu yiyecek ve içecekler gibi tetikleyicilerden kaçının. Çok sıcak veya acı yiyecek ve içecekler protez yaralarını daha fazla tahriş edebilir.

 

FIXODENT PROFESSIONAL DİŞ ETLERİNİZİ NASIL KORUYABİLİR

Fixodent serisindeki en iyi teknolojileri kullanarak size en iyi oturuşu sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda diş etlerinizi de koruyacak, Fixodent'in en iyi protez yapıştırıcısı ile tanışın.

 • Diş eti tahrişine karşı etkili koruma sağlar ve kullanıcılar ilk kullanımda dahi önemli ölçüde daha az diş eti tahrişi hisseder. Protez takanlar Fixodent Professional'ı ilk kez kullandıklarında, sert yiyecekler yerken yapıştırıcı kullanmadıkları durumlara kıyasla daha az diş eti tahrişi hisseder.
 • Klinik bir çalışmada, protez kullananların %100'ünde diş eti tahrişinin daha az olduğu görülmüştür. Yapıştırıcı kullanmayan kullanıcılarla karşılaştırıldığında.
 • Üstün diş eti koruması sağlar. Şimdiye kadar Fixodent ürün gamındaki en iyi diş eti koruma teknolojisi.
 • Fixodent'in üstün sızdırmazlık teknolojisi, yiyeceklerin araya kaçmasına karşı koruma sağlar. Bu, protezleriniz ve diş etleriniz arasına giren yiyecek parçacıkları ile ilgili endişelenmeden, sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarabileceğiniz anlamına gelir.
 • Diş etlerinizi günlük hasarlardan korur. Fixodent Professional, sert yiyecekler yerken en iyi korumayı sağlamak için Fixodent'in üstün teknolojilerini kullanır.

Fixodent Professional, diş eti sağlığınızı korur, böylece dışarı çıkıp, hayatı dolu dolu yaşayabilirsiniz!

Yeni protezlerle yaşamak her zaman kolay değildir, özellikle de protez ağrısı ve acısıyla uğraşırken. İyi haber şu ki, protezlerden kaynaklanan ağrılı diş etlerini iyi oturan bir protez, biraz yapıştırıcı ve doğru yiyeceklerle tedavi etmek kolaydır. Göz açıp kapayıncaya kadar protez takmak rahat ve güvenli olacak ve protezlerinizi rahatça kullanarak hayattan tekrar keyif almaya başlayacaksınız. *Fixodent Original'a kıyasla, ** sert yiyeceklerle ve yapıştırıcı kullanılmamasına kıyasla