İyi Oturmayan, Gevşek Protezler - Nedenleri ve Çözümleri


Sağlık
15/12/2022

Protez kullanımı normalde rahattır, ancak hafif rahatsızlığa ve hatta öğürmeye neden olabilecek bazı durumlar olabilir. Bu gibi bir durum, yeni bir protez seti kullanmaya başlayınca ortaya çıkabilir. İyi haber şu ki, alışmak biraz zaman alacak olsa da, kısa sürede protezlerinizle rahat bir hayat yaşayabileceksiniz. Yeni protezlerinizin neden rahatsız edici olabileceği ve öğürme de dahil olmak üzere iyi oturmayan protezlerin neden olduğu semptomları nasıl giderebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

  • Yeni Protezlerim Neden Rahatsız Ediyor?
  • Öğürmeye Sebep Olan Nedir?
  • İyi Oturmayan Protezler Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir?
  • Protezlerim Gevşekse veya İyi Oturmuyorsa Ne Yapabilirim?
  • İyi Oturmayan Protezler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yeni Protezlerim Neden Rahatsız Ediyor?

Dişleriniz çekildikten sonra, diş etleriniz ağrır ve şişer. Bu, yeni protezlerle yaşamayı zorlaştırabilir ve rahatsızlık hissi yaratabilir. Yeni protezlerinize alışmak biraz zaman alacaktır.

Diş çekildikten sonra diş etleriniz ve kemikleriniz küçüldüğünden, diş hekiminizin ısırığınızı değiştirmesi gerekebilir. Böylece, özellikle yeni protezleriniz gevşekse ve diş etlerinize sürtüyorsa, protezleriniz daha iyi oturur. Bu sadece protezleri ayarlamakla ilgili değildir, aynı zamanda yeni protezlerle çiğnemeye alışmanız gerekecektir.

shutterstock_743548660

Öğürmeye Sebep Olan Nedir?

Öğürme hissi, hareket eden ve dile veya boğaza dokunan gevşek protezler gibi birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Protezlerin çok büyük olması durumunda da, boğaza çok yaklaşacağından öğürme hissinin ortaya çıkması mümkündür. Diş hekiminiz diş çekiminden önce protezlerinizi yaptırmak için ölçü alsa da, protezlerinizin düzgün oturmama ihtimali vardır. Bazen çene kemiği diş çekiminden sonra çekme yapar ve dişler çekildikten altı ila on iki ay sonra dahi çekmeye devam edebilir.

İyi Oturmayan Protezler Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir?

Hafif rahatsızlık ve öğürmenin yanı sıra, uzun süre boyunca iyi oturmayan protezler, harekete geçmezseniz bir dizi başka sorun da yaratabilir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunur:

  • ısırmanın zorlaşması nedeniyle kötü beslenme,
  • çene kemiği atrofisi,
  • kulak ağrısı,
  • baş ağrıları.

Bunları önlemek için, protezlerin iyi oturmadığını fark eder etmez diş hekiminize başvurun.

Protezlerim Gevşekse veya İyi Oturmuyorsa Ne Yapabilirim?

Peki, protezlerinizin gevşek olması veya iyi oturmaması ve bunun sonucunda ortaya çıkabilecek öğürme hissi ile ilgili olarak ne yapabilirsiniz? İnternette "gevşek protezlerin evde nasıl düzeltileceğine" bakmak yerine, alabileceğiniz diş hekimi onaylı ve protezlerinize zarar vermeyecek önlemler şunlardır:

shutterstock_1920234755

Protezlerinizi Yeniden Ayarlatın

Kendinizi rahatsız hissediyorsanız veya protezlerinizin yanlış boyutta olduğunu düşünüyorsanız, protezlerinizin daha iyi oturması için yumuşak, esnek silikon gibi yumuşak bir astar malzemesiyle ayarlayıp ayarlanamayacağını öğrenmek için diş hekiminize başvurun. Protezleriniz düzgün bir şekilde takıldıktan sonra, rahatsızlık ve öğürme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır, böylece hayatın tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Protezlerinizi Yeniden Astarlatın.

Protezlerinizi doğru bir şekilde taktırmak ve astarlatmak, diş eti çizgisinde daha rahat bir his sağlamalarına yardımcı olacaktır. Yeniden astarlama, genel olarak protez kaidesinin ağız izlerinize göre yeniden katmanlanmasını kapsar. Bu katman akrilik, mumlu veya kauçuk bir malzemeden yapılır.

shutterstock_1019245669

Protez Yapıştırıcısı Kullanın

Hala ısırığınızın gücünden tam olarak memnun değil misiniz? Sizin için iyi haberlerimiz var: Diş etleriniz iyileştikten sonra, protezlerinizin yerinde kalmasına yardımcı olmak ve daha fazla tahrişi önlemeye yardımcı olmak için protez yapıştırıcısı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önerilen Ürün

Fixodent Plus Best Foodseal

DİŞ HEKİMİNİZE BAŞVURUN.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra dahi öğürme ya da rahatsızlık sorunu yaşıyorsanız, diş hekiminize başvurmalı ve protezlerinizin yeniden yapılmasını veya diş implantına geçmeyi istemelisiniz.

shutterstock_1676964163

İyi Oturmayan Protezler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İyi oturmayan protezlerin niteliğini anlama noktasında hala kafanızda soru işaretleri mi var? Endişelenmeyin, aradığınız cevapları mutlaka aşağıdaki bölümde bulacaksınız:

İyi oturmayan protez nasıl düzeltilir?

Yeni protezlerinizin kötü takıldığını ve bu nedenle ağzınızda kolayca gevşediğini fark etmeniz halinde, diş hekiminize başvurun ve yeniden ayarlanmalarını isteyin.

İyi oturmayan protezler sağlığınızı nasıl etkileyebilir?

Hafif rahatsızlık ve öğürme hissine ek olarak, iyi oturmayan protezler baş ağrısına, diş eti hastalıklarına, plak birikimine, kulak ağrısına, çene kemiği atrofisine, ağrıya ve ısırmanın zorlaşması nedeniyle kötü beslenmeye neden olabilir.

İyi oturmayan protez boğaz ağrısına neden olabilir mi?

İyi oturmayan protezler öncelikle şişmiş ve ağrılı diş etleriyle bağlantılı olsa da, kullandığınız protez ıslatma solüsyonuna veya gargaraya alerjik reaksiyon olarak boğaz ağrısı ortaya çıkabilir.

Protezlerim neden artık ağzıma uymuyor?

Bunun iki nedeni vardır. İlk olarak, protezleriniz ilk etapta diş etlerinize uygun şekilde takılmamış olabilir. Bu durumda, diş hekiminize danışın ve protezlerinizi değerlendirmesini isteyin. Öte yandan, bu durum kemik rezorbsiyonu adı verilen doğal bir süreç nedeniyle ortaya çıkabilir. Yaşlandıkça, vücudunuz çene kemiğinizin ve diş etlerinizin kayması ve çekilmesi gibi çeşitli değişikliklere uğrar. Kemik rezorbsiyonunu önlemeye yardımcı olmak için çenenizi mümkün olduğunca kullanmaya çalışın.

Protezlerimin fazla büyük olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Yeni protezlerinizle herhangi bir öğürme veya rahatsızlık hissettiğiniz takdirde, nedenini belirleyebilmesi ve gerekli ayarlamaları yapabilmesi için diş hekiminize başvurun. Protezleriniz düzgün bir şekilde takıldıktan sonra, rahatsızlık ve öğürme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır, böylece hayatın tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.