Bikini Bölgesine Ağda Yapmak Sarkma Yapar Mı?


Güzellik
7/04/2023

Ergenlik döneminin başlamasının ardından, hormonların da harekete geçmesiyle vücut yapısı değişmeye başlar. Bu nedenle vücutta istenmeyen tüyler uzamaya başlar. Genital bölge temizliğinde öne çıkan unsur ise bu bölgenin, vücudun diğer bölgelerine oranla daha hassas oluşudur. Aynı zamanda genital bölgede pek çok bakteri bulunur. Bu nedenden dolayı herhangi bir kesik durumunda enfeksiyon riski de yüksek olacaktır.

Günümüzde pek çok insan bikini bölgesi için evde acısız tüy alma yöntemleri hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. En çok bilinen yöntemler arasında ağdanın da bulunması, ağda sarkma yapar mı sorusunu akıllara getiriyor. Aklınızdaki tüm soruları gidermek için bu yazımızda bikini bölgesinde ağda yapmak sarkma yapar mı konusunu ele aldık. Yazımızın devamında bikini bölgesindeki tüylerinizi acısız olarak alabileceğiniz diğer yöntemleri de bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Bikini Bölgesine Ağda Uygulanır Mı?

Ağda ile bikini bölgesini alma günümüzde artık en az tercih edilen yöntemlerden biri. Kolay olmasına rağmen eziyet gibi gelen acısı nedeniyle pek çok insan daha acısız yöntemler uygulamayı tercih ediyor. Ağda yapmanın bikini bölgesinde olumsuz etkileri olduğu da söyleniyor. Ağdanın bikini bölgesine verdiği zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

·      Bikini bölgesinde yer alan tüyleri tamamen ortadan kaldırmak, bölgeyi korumasız bırakmak anlamına gelir. Özellikle kavanozda ya da bant şeklinde uygulanan ağdaların ardından kıl kökleri açık kalır. Bu nedenle de kolay bir şekilde çeşitli enfeksiyonlara ve hastalıklara neden olabilir.

·      Kıl kökü iltihabı, apse oluşumu ya da sivilcelenme yaşanabilir.

·      Bazı uzmanların değerlendirmelerine göre, bikini bölgesinin dudaklarını çekiştirmeye bağlı olarak sarkmalar yaşanabilir. Ağda sarkma yapar mı diye düşünüyorsanız, bikini ağda yaptıranlar ile iletişime geçebilirsiniz.

·      Sıcak ağda ile bikini bölgesi yanabilir. Bu nedenle eğer ağda yapmayı düşünüyorsanız bikini bölgenizin kuru ve temiz olmasına özen göstermelisiniz. Ağdanın ardından ise bebek yağı ile nemlendirebilirsiniz çünkü kızarıklık ve morluklar yaşayabilirsiniz.

·      Eğer güzellik salonlarına gidiyorsanız sir ağda yaptırırken tek kullanımlıkları tercih etmeye özen gösterin. Aksi takdirde çeşitli enfeksiyon ya da hastalıklar kapabilirsiniz.

Bikini Bölgesi Temizliği Acısız Nasıl Yapılır?

Bikini bölgesi temizliği için, vücudunuzun diğer bölgelerinde kullandığınız çeşitli yöntemleri kullanabilirsiniz. Bazı yöntemler hassas alanlarda daha can yakıcı olduğu için acısız yöntemlere yönelebilirsiniz. Örneğin bikini bölgesi acısız ağda yöntemleri diye bir şey yoktur. Az önce de bahsettiğimiz gibi ağda ile bikini alma, en can yakıcı yöntemlerden biri olarak bilinir. Bikini bölgesi evde acısız tüy alma yöntemleriyle istenmeyen tüylerden kurtulurken dikkat etmeniz gereken en önemli şey elbette hijyen. Bu nedenle hijyeni ön planda tutarak temizleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Peki, çeşitli cilt ve vücut epilasyonu önerileriyle bikini bölgesi temizliği acısız bir şekilde nasıl yapılır? Gelin birlikte inceleyelim.

1.   Tıraş Bıçağı ile Bikini Bölgesi Temizliği

Vücudun pek çok yerinde olduğu gibi bikini bölgesinde de en pratik yolu elbette tıraş bıçağıdır. Tabii tıraş bıçağının kullanımının da bazı sakıncaları bulunur. Örneğin tıraş bıçağının keskinliği nedeni ile sık sık kazalar yaşanabilir. Oluşan kesikler nedeni ile enfeksiyon kapma riski de ortaya çıkabilir. Bu nedenle kadınlar için özel olarak tasarlanmış tıraş bıçaklarını tercih edebilirsiniz. Tıraş bıçağı ile bikini bölgesini alırken aşağıdakilere dikkat edebilirsiniz:

·      Duş sırasında bikini bölgesini almanız büyük kolaylık sağlayacaktır.

·      Bikini bölgesi için özel olarak üretilmiş duş jeli ve tıraş köpükleriyle tüylerinizi daha kolay alabilirsiniz. Ayrıca duş jeli ya da tıraş köpüğü ile tüylerinizi aldığınızda, meydana gelebilecek tahriş ve kıl dönmelerini önleyebilirsiniz.

·      Paslı, körelmiş bir tıraş bıçağını kesinlikle kullanmamanız gerekir. Ayrıca dikkat edebileceğiniz bir diğer unsur da başka birinin tıraş bıçağını kullanmamak.

·      Vajinal bölgeye şampuan, sabun ya da vücut için uygun olan duş jellerini sürmemelisiniz. Bu tür ürünler genital için zararlıdır ve pH değerini bozar. Ayrıca mantar, bakteri ve virüs gibi durumlara de sebebiyet verebilir.

 

2.   Tüy Dökücü Kremler ile Bikini Bölgesi Temizliği

Bikini bölgesi temizliğini tüy dökücü kremlerle de yapabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken unsurları aşağıda bulabilirsiniz:

·      Bikini bölgesinde istenmeyen tüyleri alırken, genital bölgeye uygun tüy dökücü krem kullanmanız gerekir. Bu kremlerin sprey şeklinde olanlarını da kullanabilirsiniz.

·      Alacağınız tüy dökücü kremin parfümsüz olmasına özen göstermeniz gerekir.

·      Tüylerinizi alırken kremi genital bölgenin içerisine sürmemeniz gerekir. Aksi takdirde tahriş ve yanma meydana gelebilir.

·      Alerjik bir bünyeye sahipseniz, tüy dökücü kremi uygulamadan önce küçük bir bölgeye sürerek deneme yapabilirsiniz.

 

3.   Epilasyon Aletleri ile Bikini Bölgesi Temizliği

Bikini epilasyon aletleri ile de alınabilen bir bölgedir. Yine de bu tip cihazlar cilt hassasiyetine bağlı olarak morarmalara ve kanamalara neden olabilir. Epilasyon aletleri, tüyleri ağda gibi kökü ile birlikte alır. Bu sayede tüyleriniz her zamankinden daha geç büyür. Epilasyon aleti ile bikini bölgesi temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken unsurları aşağıda bulabilirsiniz:

·      Epilasyon aletlerinin birden fazla başlığı bulunur. Bikini epilasyonu için küçük başlığı kullanmanız daha uygundur.

·      Tüylerinizi almaya geçmeden önce bikini bölgenizin kuru olması gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca tüylerinizin kısa olduğundan emin olun, uzun tüyleri epilasyon aleti ile almak can acıtabilir. Bu nedenle epilasyon makinesi ile yapacağınız bikini bölgesi temizliğini ayda bir kez tekrarlayabilirsiniz.

·      Tüy alımına kenarlardan içeriye doğru başlayabilirsiniz.

·      Uygulamanın ardından bebek yağı ya da epilasyon için özel olarak üretilen yatıştırıcı mendillerle tahrişi önleyebilirsiniz.

 

4.   Lazer ile Bikini Bölgesi Temizliği

Kısa vadede uzun süreli bir temizlik ve rahatlık istiyorsanız, lazer epilasyona gidebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken unsurlar ise gideceğiniz yerin güvenilir olması, kaliteli ürünler kullanması ve hijyene son derece dikkat ediyor olması. İşte bu kadar!

Bikini Bölgesi için Zararlı Olay Şeyler Nelerdir?

Kadınlarda bikini bölgesi temizliği ve bakımı oldukça önemli. Günlük yaşantıda yapılan bazı hatalar bu bölge için sakıncalıdır. Bikini bölgesine zarar veren unsurların arasında elbette ağda da yer alıyor. Peki, bikini bölgesi için zararlı olan şeyler nelerdir?

·      Sabunla Yapılan Bikini Bölgesi Temizliği

Vajinal bölge temizliği yaparken çok fazla sabun tüketmemek gerekir. Bunun nedeni ise sabun içerisinde kimyasal maddelerin oluşudur. Bu kimyasal maddeler vajinaya zarar verir. Ayrıca sürtme nedeni ile tahriş oluşumuna da sebebiyet verebilir. Üstelik sağlıksal açıdan banyo tuzlarından da uzak durmak önem taşır. Bu nedenle sabun yerine tüy alırken tıraş jeli kullanabilirsiniz.

·      Sık Sık Bebek Yağı Kullanmak

Özellikle bikini bölgesindeki tüyler alındıktan sonra bebek yağı kullanımı oldukça yaygın. Bu bir yanlış değildir fakat bebek yağını sık sık kullanmak zararlıdır. Peki ama neden? Bu tür yağlar ciltten kolay kolay temizlenemediği için, gözeneklerinizi tıkayarak cildin nefes almasını engeller.

·      Ped Kullanmadan Bisiklet Sık Sürmek

Bisiklet sürmek en sevilen açık hava aktiviteleri arasında yer alır. Özellikle iyi havalarda bisiklet sürmek oldukça eğlenceli oluyor. Yine de bisiklet sürerken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunuyor. Örneğin bisiklet sürerken ped takmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Bunun sebebi ise ped kullanmadan bisiklet sürüldüğünde damar sıkışmasının yaşanması. Aynı zamanda vajina zorlanır. Bisiklet selesinin oturulan kısmı, ön kısımdan daha yüksekte bulunduğu için denge kurulması önem taşır. Bu sebeple ped içeren taytlar edinerek bisiklet sürerken rahat edebilirsiniz.

·      Terli Kıyafetlerle Uzun Süre Durmak

Özellikle spor yapıldıktan hemen sonra vücut teri oldukça artar. Böylesi anlarda terli kıyafetlerinizi çıkarmamak, vajinada mikroplara neden olabilir. Bu nedenle sporun ardından duşa girerek kıyafetlerinizi değiştirmeniz önem taşır.