7 adımda mükemmel tıraş

Nasıl tıraş olunur? Pürüzsüz bir cildi herkes sever. Jilet ile tüy alma uzun bir haftanın ardından yeni haftaya hevesle ve güzelce hazırlanmak; motivasyonu yüksek tutmak için de önemli. Ayrıca pürüzsüz bir cilt için düzenli tıraş da önem taşır. Kiminizin nasıl tıraş olunur konusunda uzman olduğunu biliyoruz ama biz yine hem yeni başlayanlar için, hem ağda veya diğer yöntemlerden vazgeçmek isteyenlere, hem de bu işi tam olarak profesyonel şekilde ele alamamışlar olanlarınıza yönelik nasıl tıraş olunur ipuçlarımızı listelemek istedik.

Braun ile güzellik salonunuzu çantanızda taşıyın! Pürüzsüz bir ciltle kendinizi güzel hissetmenin keyfini çıkarın.

Hemen Braun Ürünlerini keşfet.
Hemen kampanyaları keşfet.

Doğru tıraş nasıl olunur?

Doğru tıraş nasıl olunur sorusunun cevabını merak ediyorsanız okumaya devam edin. Tüylerin öncesinde ıslak olması, pürüzsüzlüğün ilk sırlarından biri. Eski tıraş makinelerini kullanmamak ve jiletin temiz olması da bir diğer konu. Ayrıca tıraş olmayı bir cilt bakımı olarak düşünmeniz gerekiyor. Bu nedenle temel ilkelerden biri kılların gitmesinin yanı sıra pürüzsüzlük olmalı. Başlıklarla “Doğru tıraş nasıl olunur?” Yazımızda.

1 - Keyif zamanı

1_En-1500px_shutterstock_2032928096

Tıraşa başlamadan önce duş ya da banyo yapın. Erkek tüylerine göre daha ince olmasına rağmen kadın tüyleri, bakır tel ile aynı kalınlıktadır. Yine de tüylerinizi ılık suyla ıslatarak tıraşı %60 oranında kolaylaştırabilirsiniz.

Suda çok fazla kalmamaya çalışın. 15-20 dakikadan sonra su, derinizin buruşmasına ve hafif kabarmasına, tıraşınızın istediğiniz gibi olmamasına neden olur.

Dermatologlar duş esnasında tıraş olmanın kızarıklık ve tahriş durumlarının giderilmesini kolaylaştırdığını söylüyor. Bunda elbette su ve buharın büyük bir etkisi var. 11

2- Jilet nasıl kullanılır?

2_En-1500px_shutterstock_1228647730

Cildinizi tıraşa hazırlamak için jilet nasıl kullanılır sorusunun cevabı önemli. Sabun kullanmayın çünkü tıraş esnasında jiletin tıkanmasına neden olur. Ayrıca birçok sabun cildinizin kurumasına ve pul pul olmasına neden olur.Doğal yağları ve cildinizdeki nemi çıkarmak için bacaklarınızı ve koltukaltlarınızı yıkayın. Tıraştan önce yeterli miktarda nem bakımından zengin tıraş jeli uygulamak, tüylerinizi ıslak tutmanıza yardımcı olur ve jiletin deriniz üzerinde kolayca kaymasını sağlar. Satin Care Avakado tıraş jeli cildinizi yumuşak ve pürüzsüz tutmanız için iyi bir seçenektir. Ayrıca aloe, yasemin ve portakal çiçeği barındıran güzel ve hoş kokusuyla spa deneyimi sunar.

3 - Akıllı bir seçim yapın

3_En-1500px_shutterstock_2171005631

Tıraş için en uygun donanımlı jileti seçmek önemlidir. Venüs, tüm kadınların tıraş ihtiyaçlarını karşılamak için eksiksiz bir jilet portföyü sunar. Venüs'ün yeni jileti Venüs Embrace'in, 5 bıçaklı tıraş sistemi ve nem koruyucu şeritleri, diğer rakiplerine göre, daha yumuşak ve daha rahat bir tıraş deneyimi sunar ve pürüzsüz bir cilt için tüm tüylerinizi önemli ölçüde alır. Dizleriniz ve bilekleriniz gibi zorlayıcı bölgelerde bile, bıçakların her biri tek tek cildinizle temas halinde kalır. Yenilikçi ve yumuşak tutuş sağlayan sapı ile kontrollü tıraş olmanızı sağlar.

4 - Zarif Görünün

4_En-1500px_shutterstock_1436473304

Yeni bir jilet ile tıraş olun. Yeni jiletler daha yumuşak, daha rahatlatıcı bir tıraş sağlar ve kesikleri ve tahrişleri engeller. Jiletlerinizin başlıklarınızı, keskinliğini yitirdiğinde ya da tıraş sırasında rahatsızlık vermeye başladığında değiştirin. Tüylerin uzama süresi kişiden kişiye değiştiği için, başlıkların ne zaman değiştirileceğine en iyi kararı siz verebilirsiniz. Kadınlar ortalama olarak her 10 tıraştan sonra jiletlerini değiştirirler.

5 - Rahat ve sorunsuz bir tıraş

5_En-1500px_shutterstock_2125118888

Tıraş olurken jiletinizi, mümkün olduğunca hafif bir dokunuş ve ufak bir güç ile en rahat olacağınız biçimde kullanın. Bikini bölgesini jiletle almadan önce ve diğer hassas bölgelerinizi köpükleyin. Jilet nasıl kullanılır? Tüylerin çıkış yönünde almalısınız. Terse doğru alırsanız tüylerin çok sert çıkmasına ve jiletin cildinizi tahriş etmesine sebep olabilirsiniz.

- Jilet ile bikini bölgesi nasıl tıraş edilir? Zor bölgelerle ilgili ipuçları

6_En-1500px_shutterstock_1860529363

Bikini bölgesini jiletle almayı sona bırakın. Ayrıca dizlerinizin arkası, uyluk kemiğiniz ve bilek bölgeleri ile kemiğin cilt yüzeyine yakın olduğu bölgeler tıraş edilmesi güç alanlardır. Jilet ile bikini bölgesi nasıl tıraş edilir? Venüs jiletlerinin özelliği olan oval biçimli başlığı manevra kabiliyetini maksimum seviyeye çıkararak, tıraş edilmesi zor alanları kolaylıkla tıraş etmenizi sağlar. Tıraş olmanızı kolaylaştıracak başka bir yol ise bu bölgeleri tıraş jeli ile olabildiğince ıslak tutmaktır. Bikini bölgesini jiletle almak için farklı bir başlık kullanmak hijyenik açıdan daha iyi olacaktır.

Bunların yanı sıra jilet ile bikini bölgesini traş ederken dikkat etmeniz gereken diğer maddeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Banyoda ya da en az azından beş dakikalık bir duş alarak bikini bölgenizi ılık su yardımıyla ıslatın. Bu işlem cildinizi nemlendirerek tüylerin kesilmesini kolaylaştırır.

  • Cildinizi nemlendirdikten sonra kasık bölgesinin etrafında ölü hücreleri temizleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir lifi ya da hassas bir fırça yardımıyla bikini bölgenizi ovalayarak ölü hücre ve tüyleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu işlem tahrişi de önleyecektir.

  • Az önce de bahsettiğimiz gibi bikini bölgesini tıraş ederken, tıraş bıçağı yanı sıra uygun bir tıraş jeli de kullanmak önem taşır. Tıraş jeli kullanacak yanıktan tahrişe kadar olumsuz durumları engelleyebilirsiniz.

  • Jilet sonrası, tıraş bittikten sonra bikini bölgesini soğuk su ile durulamayı unutmayın. Dilerseniz bunun yerine soğuk yıkama bezi kullanabilirsiniz. 1 ya da 2 dakika boyunca bu bezi cildinize bastırın ve ardından kurulayın. Tıraş sonrasında jileti sık sık temizlemeyi unutmayın.

  • Bikini bölgenizi iyice kuruladıktan sonra nemlendirmeyi de unutmamanız gerekiyor.

7 - Nemlendirmek, nemlendirmek, nemlendirmek

7_En-1500px_shutterstock_1971660614

Biliyoruz ki duştan veya jiletin ardından tıraş sonrası kremlenmek biraz vakit oluyor ve he seferinde mümkün olmuyor. Ama jilet yaparken sadece tüyleri almayız. Derimizde de ölü olan hücrelerden arınırız ve cildimiz açık hale gelir. Üst yağ tabakasını da geçici olarak azaltmış oluruz. Bunu dengelemek için tıraştan sonra krem sürmek şart. Bacaklarınıza krem sürmek, cildinizin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur tabii parlatıcı kremler kullanmamanızı öneriyoruz. Tıraşınızı bitirdikten sonra, nem zengini kreminizi kullanın ve özgürlüğün tadını çıkarın.

Tıraş Sonrası Cilde Nasıl Bir Nemlendirici Uygulamak Gerekir?

Tıraş olmak kolay fakat dikkat isteyen bir iş elbette. Sonrasında ise tıraş ettiğiniz bölgeleri nemlendirmek için doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Örneğin alkolsüz bir nemlendirici kullanabilir ya da doğal ya kullanabilirsiniz.

Sabun kullanımı cildi kurutabileceği için sabundan uzak durabilirsiniz. Sabun kullanımı jilet sonrası tahriş durumuna neden olabilir. Tıraş sonrası doğal yağ ya da nemlendirici kullanmak tıraş sonrası tahriş durumunun önüne geçerken, aynı zamanda kaşıntı gibi durumları da engeller.

Hassas Ciltler İçin Tıraş Sonrası Bakım Nasıl Olur?

Cildiniz hassas ise tıraş olurken cildinize mümkün olduğunda bastırmamaya özen gösterir. Hassas ciltlerde jilet sonrası tahriş olan ciltlerin pek çoğu bastırarak tüy almaktan geliyor. Ayrıca jiletle aynı bölgeden geçmemeye de dikkat etmeniz önem taşıyor.

Hassas ciltlerde alkol bazlı ürünlerin kullanımından kaçınmalısınız. Balsam kullanımı cildinizi yatıştırmak için birebir olacaktır.