Kızınız ve hijyenik ped kullanımı hakkında bilmeniz gereken 4 şey

Sağlık
17/06/2021

Hijyenik ped nedir ve nasıl kullanılır? 

Kızınızla “o konu hakkında” konuştunuz ve artık ilk regl deneyimini yaşadığı için artık konu regl döneminde kendini nasıl koruyacağına geldi. Bu kılavuz sayesinde ona hijyenik ped nedir, hijyenik ped nasıl kullanılır konusunda doğru tavsiyeyi verin ve sorularını güvenle cevaplayın.


Regl olacağının tüm işaretlerinden sonra kızınız ilk regl dönemini yaşadı. Ona doğru tavsiyeyi vererek, gün boyu temiz ve güvende hissetmesini kolaylaştırın. 

Yazımızda ped nedir, ped nasıl kullanılır, günlük ped neden kullanılır, ped nasıl takılır, nasıl değiştirileceği, gün boyunca temiz kalmak ve hissetmek için neler yapılabileceğine dair öneriler bulabilir, bu önerileri kızınızla paylaşabilirsiniz.

 

Kızınız ve hijyenik ped kullanımı hakkında bilmeniz gereken 4 şey

 

1. Hijyenik ped nasıl takılır?

Ped nasıl kullanılır, ped nasıl takılır? Günümüzde pedler kullanım kolaylığı için tasarlandığından iç çamaşıra yerleştirmesi hiç zor değildir. Kızınıza, ellerini yıkadıktan sonra, pedin arkasındaki yapışkan yüzeyi kaplayan kağıt bant da dahil olmak üzere tüm ambalajları çıkarmasını söyleyin. Daha sonra pedi iç çamaşırın ortasına yerleştirerek yapışkan yüzeyi iç çamaşırına doğru bastırmasını söyleyin. Pedin kanatlarını iç çamaşırının kenarlarına doğru kıvırarak iç çamaşırını yukarı doğru çekip doğru yerleştirip yerleştirmediğini kontrol etsin. İşte bu kadar.

2. Hijyenik ped kaç saatte bir değiştirilir?

Çocuğunuza pedini en az 3-4 saatte bir değiştirmesi gerektiğini ve yoğun günlerde bunu daha sık tekrarlaması gerekeceğini öğretin. Ayrıca yoğun geçen günler için tasarlanmış daha emici pedler olduğundan da bahsedin.

3. Gece boyunca süren korunma 

Geceleri yer çekiminin etkisizliği, tuvalete kalktığımızda kendini gösterir ve birden bire vajina kanalında bekleyen regl sıvısı kendini dışarı atar. Aynı şey bazen gece yatakta dönüp dururken de olabilir.

Gece boyunca koruma sağlayan, arka yüzeyi geniş ve yüksek emiciliğe sahip pedler size ve kızınıza bu konuda destek olmak için tasarlanmıştır. Gece boyunca korunmak için yüksek emiciliği olan bir gece pedi seçin. Orkid Platinum Gece, uykusunda bile sızıntılara karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Orkid Platinum Gece ile daha rahat bir uyku uyursunuz; çarşaflarınızın ve pijamalarınızın leke olması endişesi taşımazsınız.  Gece pedi nasıl takılır? Gece pedi de gündelik kullandığınız hijyen pedler gibi kullanılır.

4. Günlük ped neden kullanılır?

Günlük pedler regl döneminin dışında kalan tüm günlerde kullanılabilir. İç çamaşırının hafif akıntılara karşı gün boyu temiz ve kuru kalmasını sağlar. Ayrıca regl başladıktan sonraki iki yıl düzensiz olabileceği için acil durumda ona ekstra koruma sunar. 

Ped kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak, ilk birkaç yıl boyunca regl dönemini olumlu hale getirmek açısından önemlidir. Kızınıza bu dönem boyunca kendine güvenmesi için gereken tüm bilgileri onu sunarak destekleyin!