Kadınlar İçin Hijyen İpuçları


Sağlık
1/01/2023

Kadınlar İçin Hijyen İpuçları

Cinsel organlar da diğerleri gibi vücudun bir parçası olsa bile, bazı kadınların genital bölgeye dair hijyen ipuçları hakkında birçok sorusu vardır. Prensipte genital bölgenin de normal bir günlük hijyen rejiminin bir parçası olarak sadece temiz tutulması gerekir. Her kadına özgü normal ve doğal bir kokuya sahip olan; akıntı, idrar, adet kanı ve terle temas eden ve normal şartlarda iyi havalandırılmayan hassas bir alandır. Bunun anlamı, bu bölgenin her gün ya da döngünün belirli günlerinde günlük kadın hijyen ipuçlarının takip edilmesi gerektiği, takıntılı olmamaya veya “aşırı temizlemeye” özen gösterilmesidir. Çünkü bu alanda çok fazla temizlik yapmak zararlı olabilir.

Kadın hijyeniyle ilgili ipuçları:

Cinsel organlar:

Cinsel organların (vulva) dış kısmını temizlemenin en iyi yolu, banyo yaparken veya duş alırken ılık suyla ve yumuşak, tercihen pH nötr olan kokusuz bir sabunla yıkamaktır. Vulvayı temizlemek için bacaklarınızı birbirinden ayırmalı ve sabunu doğrudan elinize almalısınız (eldiven veya sünger kullanmayın). Labia ve vulvadaki tüm kıvrımları yıkadığınızdan emin olun. Daha sonra sabun artıklarından kurtulmak için bol su ile durulayın ve nemi önlemek için iyice kurulayın. Cinsel organların (vajina) iç kısmının temizlenmesi gerekli değildir ve tavsiye edilmez. Vajina normalde kendini temizler. Vajinanın duvarları, ölü hücreleri ve diğer mikroorganizmaları vücuttan dışarı atmaya yarayan bir temizleme sıvısı (vajinal akıntı) üretir. Vajinal duş, doktor tarafından önerilmedikçe uygulanmamalıdır. Anal bölge vulva ile aynı şekilde temizlenmelidir, ancak vulva veya vajinayı bağırsak bakterileri ile kirletmemek için her zaman önden arkaya doğru temizlenmelidir. Eczanelerde çok sayıda vajinal hijyen ürünleri satılsa da pH nötr sabunlar hariç bunların çoğu gereksizdir. Hatta bazı ürünler alerjiye ve tahrişe neden olabileceğinden zararlı kabul edilir. Belirli ürünler ara sıra kullanılabilse de koku giderici hijyen pedleri asla kullanılmamalı veya vulva çevresine asla deodorant sıkılmamalıdır. Ayrıca deodorantların ve diğer ürünlerin feminen hijyen yerine kullanılmaması gerektiğini ve vulvanın günde en az bir kez yıkanması gerektiğini hatırlamakta fayda var. Duş almak istemiyorsanız belden aşağınızı yıkayabilirsiniz. Regl boyunca, vajinal bölgenizi diğer zamanlardan daha sık yıkamalısınız.

İyi koruma:

Diğer önemli bir hijyen ipucu da yıkamaya ek olarak korumanın da önemli olduğudur. Orkid Günlük Ped, gün içinde temiz hissetmenize yardımcı olabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, Günlük Ped gün içinde iç çamaşırınızı temiz tutar. Orkid Günlük Pedin çeşitli emicilik seviyelerine sahip olan farklı türleri vardır. İdrar kaçırmanın az olduğu durumlarda Orkid Discreet Günlük Mesane Pedi kullanmayı düşünebilirsiniz. Etkili olması için bu günlük mesane pedleri sık değiştirilmelidir (emiciliğe bağlı olarak). Kaşıntı veya tahrişe neden olurlarsa kullanmak zorunda değilsiniz. Ayrıca tahrişi önlemek için doğal liflerden yapılmış iç çamaşırları giyilmesi önerilir. Örneğin sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu giymelisiniz. Tanga tarzı iç çamaşırları, genital bölge çevresinde rahatsız edici veya aşırı sıkı olmadıkça giyilebilir. İç çamaşırları günde en az bir kez veya daha sık değiştirilmelidir. Regl döngünüzü hesaplayarak olası kazaları önleyerek, iç çamaşırlarınızın kirlenmesini de engelleyebilirsiniz.