Dimdik durabilmek: 4 Kadın ve onların özgüven hikayeleri


Sağlık
25/03/2021
Bazı hikayeleri gerçekten yaşamış kişilerden dinlemek en iyisidir. Bu yazımızda deneyimlerini paylaşan 4 kadının, özgüven dolu hikayelerini bulabilirsiniz.

Kontrol edebildiklerinize odaklanın!

"Üç çocuk annesi olmak dünyadaki en güzel şeylerden biri ama bazen günün sonunda kendinizi endişelere boğulmuş bir halde bulabiliyorsunuz. "Bugünkü matematik sınavı ne olacak acaba?" gibi küçük endişelerden, "Üniversiteyi kazanabilecek mi?" gibi ileriye dönük endişeler bir anneyi strese sokabiliyor. Yapılacak en iyi şey kendinize odaklanmanız. Yani kendinize "Ben en iyisini nasıl yaparım?" diye sorduktan sonra gerisini düşünmenize gerek yok. Olabileceklere karşı hazırlıklı olmak önemli ama siz sadece kendinize düşeni yapın, bırakın çocuklarınız da kendi sorumluluklarını yerine getirsin. Anneleri olsak bile sonuçta bu onların hayatı ve onlar da üzerlerine düşeni yerine getirmeli. Siz kendinize odaklanın!"
Aynur, 38 - 3 çocuk annesi

Şunu deneyin: Bir kağıda sizi endişelendiren şeyleri yazın. Sonra başka bir kağıdı çizgiyle ortadan ayırın. Sizi endişelendiren meseleler arasından kontrol edebileceklerinizi bir tarafa, edemeyeceklerinizi diğer tarafa not edin. Sizi ilgilendiren ilk liste. Ona odaklanın, diğer liste ile ilgili endişelenmenize gerek yok çünkü etki alanınız dışında.

Vücut dilinin gücünü kullanın!

"Okul aile birliğindeyim ve orada annelere sunumlar yapıyorum ama topluluk önünde konuşmak beni her zaman gergin yapar. Hala da öyle ama vücut dilini avantaja çevirebiliyorum. Bir defasında bir arkadaşım, "Olmak istediğin gibi davranırsan bir süre sonra gerçek olur" demişti. Bu yüzden kendine güvenen biri gibi görünmek için, kendime güveniyormuşum gibi davranıyorum! Dik durup, birkaç derin nefes alıp insanlara gülümsüyorum. Bunlar topluluk önünde konuşmadan önce çok işe yarıyor."
Gülay, 34 - 1 kız annesi

İpucu: Omuzlarınızı geriye atın, çenenizi hafifçe yukarı kaldırın. Fotoğraf çektiriyor gibi! Bu hem kendinize güveninizi olumlu etkiler hem de daha iyi nefes almanızı sağlayarak zinde hissettirir. Bir de gülümserseniz tam olur!

Sağlıklı bir cilt ve sağlıklı saçlar

"Benim için özgüvenin en önemli kaynağı saçlarım ve cildim olmuştur. Saç derimde kepek vardı ve çok kaşınıyordu. Özgüvenim bu durumdan ciddi şekilde etkilenmişti. Çünkü bir yere gidiyorsunuz, o şekilde görünmek toplum içinde başınızı kaşımak çok çirkin oluyor. Doğru ürünleri kullanarak kepekten kurtuldum ve özgüvenimi geri kazandım. Sağlıklı ve ışıltılı görünmek kendime güvenmemim anahtarı."
Ayla, 36 - Psikolog 

İpucu: Kepek probleminiz varsa neden düzenli olarak Head & Shoulders Limon Ferahlığı kullanmıyorsunuz? Sağlıklı saçların sırrı saç derisinde yatıyor. Parıl parıl saçlarla özgüveniniz her gün sizinle olsun!

Olumlu düşünün

"Ben aşırı evhamlıyımdır. O yüzden de başıma gelebilecek olumsuz şeylere odaklanma eğilimim var. Fakat yaşamımın bir noktasında olumlu düşüncelerin, olumsuz düşünceleri gölgesinde bırakabileceğini gördüm. Bu yüzden tüm olumlu yanlarımın bir listesini çıkardım ve elimin altında bir yerde tutmaya başladım. Gergin olduğum zamanlarda, iş görüşmesi gibi önemli buluşmalarda çıkarıp okuyorum."
Aylin, 32 - Öğretmen 

İpucu: Yakın arkadaşlarınızdan birine ya da eşinize güçlü olduğunuz yanları yazmasını söyleyin ve bu notu cüzdanınızda saklayın. Başkalarının bizi nasıl gördüğünü hatırlamak kendimizi daha az eleştirmemizi sağlar.