Protezle yemek yemek, güvenle yemek yemektir


Sağlık
15/12/2022

Bu kadar basit: yemek herkes için sosyal hayatın büyük bir parçası. Ve bu sadece protez takarken en sevdiğiniz yiyecekleri yemekle ilgili bir durum değil, aynı zamanda yemek yerken kendinden emin hissetmekle de ilgili. Protez kullanırken biftek ve en sevdiğiniz yemeği yiyebilir misiniz? Nihayetinde, evet. Yeni protez kullanıcılarının protez takma konusunda endişe duymaları tamamen normaldir, ancak Fixodent size durumun böyle olması gerekmediğini göstermek için burada. Protezlerinizle yemek yemeye nasıl başlayacağınızı ve en yaygın sorunların üstesinden nasıl geleceğinizi açıklayan bu faydalı kılavuz sayesinde, elma ve hamburger yemeye özlem duymayı bırakabilir ve güvenle yemek yemeye başlayabilirsiniz:

 • Yiyeceklerin lezzetini kaybettiğini düşünüyorsanız panik yapmayın. Protez kullanmaya yeni başladığınızda bazı yiyeceklerin, özellikle acı veya tuzlu yiyeceklerin tadının farklı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu geçici bir durumdur ve tat alma duyunuz zamanla iyileşecektir.
 • Sıcak yiyecek ve içeceklere dikkat edin. Protez taktığınızda, ilk başta sıcak yiyecek ve içecekleri hissetmekte sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olmazsanız ağzınızı yakabileceğinizden, bunları tüketirken dikkatli olun.
 • Yumuşak yiyeceklerle başlayın. Protez kullanmaya yeni başladığınızda, yumurta, balık, pişmiş sebzeler, yulaf ezmesi, çorba ve püre gibi yumuşak yiyeceklerle başlayın. Kendinizi daha fazla güvenmeye başladığınızda, pişmiş brokoli, taze kereviz ve haşlanmış patates gibi daha sert, çiğneme gerektiren yiyecekleri beslenmenize ekleyebilirsiniz.
 • Sert yiyecekleri lokma büyüklüğünde parçalar halinde kesin. Pişmiş et gibi daha sert yiyecekleri beslenmenize eklemeye başladığınızda, bunları daha kolay çiğneyebileceğiniz, daha küçük parçalara bölün.
 • Yiyecekleri ağzınızın her iki tarafıyla çiğneyin. Yediklerinizin yarısını ağzınızın arka sol tarafıyla, yarısını da arka sağ tarafıyla çiğnemeye çalışın. Yiyecekleri ağzınızın her iki tarafıyla çiğnemek, yemek yerken protezlerinizin daha dengeli hissettirmesine yardımcı olur.
 • Pratik yapmaya devam edin. İyi haber şu ki, biraz pratik yaptıktan sonra, daha önce olduğu gibi en sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarabileceksiniz. Protezle yemek yeme konusunda kendinize olan güveniniz ne kadar artarsa, işiniz de o kadar kolaylaşacaktır. Böylece, gevrek ekmek, hamburger, biftek ve cips gibi yemekleri menünüze yeniden ekleyebilirsiniz. Artık protezleriniz yüzünden herhangi bir yiyecekten kaçınmanıza gerek yok.

Protezle Yeme Sorunları

Protezlerinizle yaşamaya alışırken, bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer öyleyse yalnız değilsiniz. Protez kullanıcılarının karşılaştığı en yaygın zorluklar şunlardır:

 • Protezler gevşer ve yemek yerken hareket eder. Bu muhtemelen protezlerinizin diş hekiminiz tarafından ayarlanması gerektiğinden veya hala protez kullanmaya alışma aşamasında olmanızdan kaynaklanır.
 • Diş eti tahrişi. Çoğu zaman, yemek parçacıklarının protezlerin altına girmesinden kaynaklanır. İyi haber şu ki, Fixodent Professional gibi iyi bir protez yapıştırıcısı ile hem protezin hareket etmesini hem de yemek parçacıklarının protezin altına girmesini önleyebilirsiniz.

Fıxodent'in Ultımate Protez Yapıştırıcısını Deneyin ve Güvenle Yemek Yiyin

Yemek yerken, konuşurken veya gülümserken hayatınıza daha yüksek bir güvenle devam edebilmeniz için en iyi teknolojilerimizi bir araya getiren Fixodent'in mükemmel protez yapıştırıcısı Fixodent Professional ile tanışın.

 • En iyi tutma teknolojisi*. Fixodent Professional, bugüne kadar geliştirdiğimiz en iyi protez yapıştırıcısıdır. Size Fixodent'in şimdiye kadarki en iyi protez yapıştırıcısını sunmak için diş hekimleri ve uzmanlarla birlikte geliştirilmiştir. Böylece protezlerinizin yerinden çıkması konusunda endişelenmeden biftek veya gevrek bir bagetin tadını çıkarabilirsiniz.
 • En iyi diş eti koruma teknolojisi*.Güçlü tutma formülü ve ince nozullu uygulama aracı, protezleriniz ve diş etleriniz arasında üstün bir sızdırmazlık sağlar ve diş etlerinizi ilk günden korumak için yiyeceklerin araya sıkışmasına karşı bir bariyer görevi görür.
 • En iyi antibakteriyel teknoloji* Fixodent Professional'ın formülü, diş etlerinizi sağlıklı ve nefesinizi daha ferah tutmak için antibakteriyel koruma sağlar.
 • Hassas dozajlama. Süper ince nozul, kolay ve hassas dozajlama sağlar. Böylece yapıştırıcıyı ince çizgiler halinde uygulayabilir ve sızmaları önleyebilirsiniz.

*Fixodent ürün gamı dahilinde

Düzgün oturan protezler ve bunları yerinde tutan Fixodent Profesyonel protez yapıştırıcı krem ile güvenle hayata karışabilir ve dilediğiniz zaman, dilediğiniz şeyi yiyebilirsiniz. Ve en iyisi de ne biliyor musunuz? Protez takıp takmadığınızı kimse anlayamayacağından, insanların ne düşündüğü konusunda endişelenmeden, en sevdiğiniz hobilerinize geri dönebilirsiniz. O yüzden dışarı çıkın ve hayatı kocaman bir gülümsemeyle yaşayın!