Sevdiklerimizle bir arada olmak, sahip olduklarımız için şükretmek ve paylaşmak için en güzel zamana geldik. Hicri takvime göre belirlenen ramazan ayı her yıl farklı bir zamanda başlıyor. Halihazırda kullandığımız takvimlere göre hesaplamak biraz zor olduğu için ramazan ayı ne zaman başlıyor soruları da artıyor. Aslında ramazan hicri takvime göre 9. Ayda başlıyor, Ay’ın hilal görünümünün ilk gününden itibaren 30 gün boyunca devam ediyor.

Bu dönemde şafaktan gün batımına kadar oruç tutuyoruz. Elbette, ramazan ayının anlamı bununla sınırlı değil. Hızla geçen zamanı durdurup hem kendimizle hem de sevdiklerimizle yakınlaşmak, birbirimizi daha iyi anlamak için en uygun ay ramazan. Farklı şartlarda yaşayanları anlamak ve onlarla empati kurabilmek için de oruç tutuyoruz.

İşte yine o güzel ay geldi; ramazan pidesi sofralarda yerini aldı, ramazan menüsü alternatifleri hazırlanmaya başlandı. Ramazan ne zaman başlıyor derken iftara ne kadar kaldı diye sormaya başladık. Zaman, sizce de çok hızlı geçmiyor mu? Ramazan ayının bize sunduğu en güzel şey belki de günler hızla geçerken bizi durup içimize dönmeye yöneltmesi. Ay boyunca hep birlikte oturduğumuz iftar sofraları bize tarifsiz bir huzur verir. Bazen iftar saatleri başlayan sohbetler sahur vakitlerine kadar uzar. Ramazan biterken hem kendimize hem de sevdiklerimize daha bir yakın olduğumuzu hissederiz adeta. Ramazan bayramı başladığında mesafeler her anlamda kısalır; sevdiklerimizi, yakınlarımızı ziyaret eder; hasret gideririz.

KadınlarBilir, bu özel ayda yanınızda. İftar sofralarınıza renk katacak yeni tarifler, sizi gün boyu dinç tutacak sahur önerileri KadınlarBilir’de sizi bekliyor. İl il iftar saatleri ve sahur saatleri de aşağıdaki tabloda yer alıyor. Tüm sevdiklerinizin yanınızda olduğu, sağlıklı, mutlu, huzurlu bir ramazan dileriz!