Saç boyama ile ilgili sorulara, uzmanlardan cevaplar


Güzellik
6/02/2020
Saç boyama hakkında aklınızı karıştıran sorular için uzmanlarımızın yanıtlarını okuyun. Saçınızın rengini açmayı, koyulaştırmayı, sabitleştirmeyi ve daha fazlasını KadınlarBilir’de öğrenin.

S: RENGİMİ NASIL AÇABİLİRİM?

C: Öncelikler önce olmalı. Başlangıç olarak, gölgenize bir bakın. Genellikle, mevcut renginizden 2 tondan açık gölge önermiyoruz. Yani eğer saçınız orta-kahverengiyse, açık kahverengi ya da koyu sarı kullanabilirsiniz. Eğer açık sarı istiyorsanız, bu amaç doğrultusunda birkaç kez kuaförü ziyaret etmeniz gerekebilir; ama emin olun ki sonuçtan memnun kalacaksınız. Ayrıca, doğal ya da soğuk kül rengi gölgeler kullanmanız da renginizin açılmasını sağlayacak ve "turunculaşma"sını da kontrol altında tutacaktır.

S: SAÇIMI NASIL KOYULAŞTIRABİLİRİM?

C: Saç renginizi açmak ya da koyulaştırmak istediğinizde ilk bilmeniz gereken 2 ton kuralıdır. Başlangıç renginizden 2 ton açık ya da koyu renkler uygulayabilirsiniz. Altınsı bir kahverengi için, sıcak bir ton; koyu bir kül tonu içinse, soğuk bir ton deneyin.

S: SAÇIMIN AÇIK KISIMLARINI BOYAMAYI DENEDİM VE ÖNCEDEN AÇIK OLAN KISIMLAR KIRMIZIMSI BİR TONA DÖNDÜ. BU RENKTEN KURTULMAK VE KIRMIZIYI AZALTMAK İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ?

C: Her iki soruya da yanıtımız saçınızı sarıya boyamanızdır. 28 yıkamaya kadar süren 2 numaralı boyayı deneyiniz. Böylece hem saçınızdaki peroksit azalacak hem de amonyak kaybolacaktır. Saçınızdaki açık tonu yenilemek istiyorsanız da soğuk tonları kullanın; ama koyulaştırmak saçın çok kırmızı ya da çok parlak görünmesine yol açacaktır.

S: SAÇIMIN ALTIN TONLARINI FAZLASIYLA EMDİĞİNİ UNUTTUM. ALTIN TONUNU KOYULAŞTIRMAK İÇİN, DOĞAL RENKLER Mİ YOKSA SOĞUK AÇIK KAHVERENGİ Mİ KULLANMALIYIM? ÇOK KOYU YA DA DONUK BİR RENK İSTEMİYORUM. ORTA RENKLERDEN AÇIK ALTIN KAHVERENGİ GİBİ BİR RENK İSTİYORUM.

C: Sıcak altın tonları görmek istemediğinize göre, ekstra altın tonlarını koyulaştırmak için doğal bir kahverengi sizin için en iyisi olacaktır. Eğer soğuk bir ton kullanırsanız, sıcak tonlarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz.

S: SAÇIMI EVDE BOYARKEN BERBAT ETTİYSEM TEKRAR NASIL DÜZELTEBİLİRİM?

C: Evde yapılan yanlışları düzeltmek için aşağıdaki doğallaştırma tablosunu inceleyebilirsiniz.

Ton

Renk

Doğallaştırma

1

Mavi/Kül

Turuncu

2

Yeşil/Kül

Kırmızı

3

Sarı

Mor

4

Turuncu

Mavi

5

Kırmızı

Yeşil

6

Mor

SarıSaç boyalarının arasındaki farklar neler?