Saç boyalarının arasındaki farklar neler?


Güzellik
12/01/2022

Saç boyası çeşitleri nelerdir?

Saçınız için hangisinin doğru olduğunu anlamak, onun dilini konuşmaktan geçer. Birbirinden farklı saç boyası çeşitleri, saçınıza uygun olanı seçmenize olanak sağlar.

Saç boyalarının yapıları

Saç boyalarının yapısı birbirinden değişiktir. Bu nedenle, saçınıza uygun olanın hangi ürün olduğunu anlamak önemlidir.

Krem:

Bu formülde hem diplere hem de saçın tamamına boyayı iyice uygulayabilmek için bir aplikatör kullanılır. Ürünün yoğun kıvamı, boyayı aplikatör şişesi ya da fırça ve kap tekniği kullanarak uygulayabilmeyi sağlar. Dipleri kapatmak ya da saçın belli bir kısmını boyamak gibi işlemlerde tercih edilen yöntem krem boyayı fırçayla uygulamaktır, ama işlem her iki türlü de uygulanabilir.

Köpük:

Köpük boyayı kullanmak oldukça kolaydır. Damlamaz ve akmaz. Uzun ve kalın telli saçlarda ulaşılması zor yerler için boyayı saçın tamamına uygulmak kolaydır. Yoğun ve uzun süren sonuçlar için köpüğü şampuan gibi saçınızın tamamına uygulayınız.

Kalıcılığına göre saç boyası çeşitleri

Saç boyanızı saçınızda ne kadar süre kalmasını istediğinize göre seçiniz. Farklı saç boyaları farklı sonuçlar verir.

Kalıcı saç boyası:

Eğer beyazlarınızı kapatmak, saçınızı açmak ya da daha çarpıcı bir değişiklik yapmak istiyorsanız, kalıcı saç boyası sizin için en iyi seçenek. Kalıcı saç boyasıyla hafif bir değişiklik de yapabilirsiniz, ama bu durumda saçınızın doğal pigmentleri değişeceğinden Yarı Kalıcı boyaya göre kalıcı saç boyası daha uzun süreli olacaktır. Ayrıca, saçınız uzadığında renk uyumunu yakalamak için diplerinizi boyamanız gerektiğini unutmayın.

Yarı kalıcı saç boyası:

"Kalıcı" mı, yoksa "Yarı Kalıcı" saç boyası mı kullanacağınıza karar verirken arzu ettiğiniz sonucu düşününüz. Yeni çıkan beyazlarınızı harmanlamak ya da saçınızın doğal rengini mi güzelleştirmek istiyorsunuz? O zaman, Yarı Kalıcı saç boyası sizin için en iyi seçenek olacaktır. Yarı Kalıcı saç boyasının diğer bir yararı ise saçınızı açmadan ve doğal renk pigmentlerini değiştirmeden saçınıza işler.

Daha uzun süreli yarı kalıcı saç boyası:

Saçınıza zengin bir görünüm kazandırmak istiyor ya da saçınızın rengini ilk defa değiştiriyorsanız, Daha Uzun Süreli Kalıcı saç boyasını kullanın (28 yıkamaya kadar). Böylece doğal saç renginize yakın bir renk elde edersiniz.  Daha uzun süreli Yarı Kalıcı boyalar, boyayı gereğinden fazla uygulamadan mevcut renge hafif aralıklarla istediğiniz tonları verebilir.