Kuru saç derisi için test edilmiş 5 bakım yöntemi

Saç derisi kuruluğu birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Saç diplerim çok kuru ve dökülüyor, diyorsanız nedeni şunlardan biri olabilir:

• Yanlış bakım (saç derisi için yanlış ürünlerin seçimi),
• Saç derisi peelinglerinin aşırı kullanımı,
• Uygun olmayan saç şekillendirme ürünleri (spreyler, kuru şampuanlar, alkol içeren spreyler),
• Sık sık saç boyama, özellikle amonyaklı boyalarla,
• Kurutucunun sıcak havasının kötüye kullanılması,
• Saçı çok sıcak suyla yıkama,
• Dengesiz beslenme ve vücudun içeriden yeterince nemlendirilmemesi,
• Klima ile çalışan odalarda bulunma,
• Sık sık sıcaklık değişimleri (şapka olmadan soğuğa/rüzgara maruz kalma),
• Harici faktörler - UV ışınları,
• Kronik, şiddetli stres,
• Temas alerjileri.

Ama merak etmeyin bazı küçük önemler bile aslında saç derinizi fayda sağlar. Aşağıdaki 5 bakım yöntemiyle kepek ve kuru saç derisi probleminden kurtulabilirsiniz!

Kuru kafa derisi - nedenleri

Kuru saç derisi için bakım
1. Sıcak suyla duş almayın
2. Kuru saç derisi için şampuan
3. Doğru şampuanlama
4. İyice durulayın
5. Minik detaylar
Kuru saç derisi nasıl nemlendirilir?
Elektriklenen Saçlara Karşı Çözümler Nelerdir?

Kuru saç derisi için bakım

Saç derisi, yüz veya vücut gibi aynı şekilde tahriş olabilir ve saç derisi kuruluğu oluşabilir. Yeterince nemlendirilmemiş ve suyu hızla kaybeden saç derisi, kaşıntı, gerginlik ve gerilim hissi, kızarıklık, pürüzlü ve mat bir yüzey ile sık sık döküntüler gibi belirtilere neden olabilir. Saç derisinde kuruluk olduğunda ayrıca, saç büyümesi yavaşlayabilir ve hatta sapın durumu veya aşırı saç dökülmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir! Saç diplerim kuru ve kaşınıyor, diyorsanız aşağıdaki önerileri mutlaka inceleyin.

1_En-1500px_shutterstock_534972658

1. Sıcak suyla duş almayın

2_En-1500px_shutterstock_370963304

Kuru saç derisi soğuk havada daha da kötüleşir çünkü insanlar ısınmak için sıcak duş almak ister. Dikkat edin çünkü sıcak su saç derisini tahriş ederek daha da fazla kurumasına sebep olur. Bu yüzden ılık suyla yıkanın ve durulamayı da soğuk suyla yapın. Sıcak su saç derisinin kurumasına yol açtıktan sonra kepeğe de sebep olabilir. Ayrıca kuru cilt gibi kuru saç derisi de dökülebilir ve bu da saç kökleri için iyi değildir. Saç dökülmesine de sebep olabilir. Ilık suyla duş almak saçları daha parlak ve canlı yapar.

2. Kuru saç derisi için şampuan

3_En-1500px_shutterstock_397806322

Kepeği ve kuru saç derisini gidermek için tasarlanmış ürünleri kullanın. Kuru saç derisi için şampuan seçiminiz çok önemlidir, Head & Shoulders şampuan ve kremlerini deneyin. Ve tutarlı olmaya çalışın. Saçınızı her zaman bu tür şampuanlarla yıkayın ve kepek problemi dışında saçı nemlendirme, yağlanma kontrolü gibi başka özellikleri olduğunu da unutmayın. Evde kendi kendinize de bakım yapabilirsiniz. Badem yağı gibi çeşitli doğal yağlar da saç derisini besler ve kuru saç derisi için doğal bir çözüm olabilir. Fakat uzun vadede kuru saç derisi için geliştirilmiş bir şampuanla desteklemeniz çok daha iyidir.

3. Doğru şampuanlama

4_En-1500px_shutterstock_534966241

Saçınızı dairesel hareketlerle şampuanlayın. Nazik olun ve saç derisine masaj yaparak ölü hücrelerden arındırın. Saç derinizle tırnaklarınızın temas etmemesine özen gösterin. Bu deriyi tahriş ederek kaşıntıya sebep olabilir. Şampuanı saçınızda bir iki dakika bıraktıktan sonra durulayın. Saçınızı duruladıktan sonra eğer kuru saç derisi ile karşılaşmak istemiyorsanız, fön makinesi yerine havlu kullanın. Kendi kendine kuruyan saçlar doğal nemini içinde tutar ve çok daha yumuşak ve pürüzsüz olur. Fakat yağlı saç derisi olan kişiler için bu önerilmez.

4. İyice durulayın

Büyüteçten kuru saç ucuna bakan bir kadın

Saçınızda şampuan ya da saç kremi kalmadığından emin olana dek durulayın. Ürün kalıntıları saç derisini tahriş edebilir. Eğer saçınızda şampuan kaldığını düşünüyorsanız tüm gün saç derinizin kaşınmasındansa duşa tekrar girin ve durulayın. Zaman zaman arındırıcı şampuanlar ile saç derisinde biriken toz ve kiri de ortadan kaldırmak için bakım yapabilirsiniz. Ayrıca suya karıştırılmış çok az sirke de saç derisini arındırır ve parlatır.

5. Minik detaylar

Uzun kahverengi saçlarını fırçayla tarayan kadın

Saçınızı fırçalayın. Her gün fırçalıyorsanız günde ikiye çıkarın. Saç fırçası, kuru saç derisi için hareketlendirme yaratır ve yağların yüzeye çıkmasını sağlar. Böylece saçınız doğal olarak nemlenir. Ayrıca vücudunuzun ihtiyacı olan nemi almasını sağlayın. Bol su için, somon, avokado ve ceviz gibi sağlıklı yağlar içeren gıdalar tüketin. Son olarak da stresten uzak durun!

Kuru saç derisi nasıl nemlendirilir?

Siyah saçlarını tarakla tarayan kadın

Kuru saç derisini nemlendirmek için öncelikle kuru saç derisi için doğru şampuanı kullandığınızdan emin olmalısınız. Saç derisi bakımı şampuanla sınırlı değildir. Saç derisi bakımı için uygun maskeler, kremler, doğal yağlar ve saçı fön makinesi ile kurutmamak da alternatif olarak kuru saç derisini nemlendirecektir.

Kuru saç derisini nemlendirmek için badem yağı kullanabilirsiniz. Badem yağını nemli saç derisine uygulayın ve 30-40 dakika boyunca bekletin. Daha sonra Head & Shoulders ile yıkayın ve durulayın. Aynı şekilde Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Bu tür yağlar kepeğe sebep olan kuru saç derisinin nemlendirilmesine destek olur fakat bir kepeği tamamen ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla kepekli saçlar için geliştirilmiş bir şampuan ile düzenli olarak yıkamalısınız.

Elektriklenen Saçlara Karşı Çözümler Nelerdir?

Kuru, kıvırcık ve kıvırcık saçlı sarı bluzlu bir kadın

Saç derisi yeterli nemi sağlayamaz. Bunun nedeni ise sağlıklı bir saçın, doğal yağlanmaya sahip olmamasıdır. Saç derisinin ürettiği yağlar, saçların daha parlak ve nemli görünmesini sağlamak amacı ile saç üzerinde tutulur. Bazı durumlarda saç derisi yeterli yağı sağlayamaz ve saç dökülmesi, deri kuruması gibi durumlar yaşanır. Aynı zamanda yaşa bağlı olarak da saç derisinin yağ üretimi zamanla azalış gösterebilir. Bazı durumlar saçın kurumasına neden olur ve elektriklenme durumunu ortaya çıkarır. Saç bakım rutinlerinizi uygularken saç derisine yanlış bakım yapıyor olabilirsiniz. Saç bakım rutini içerisinde saç derisine zarar verebilen durumlar aşağıdaki gibidir:

Yüksek ısıya sahip olan saç düzleştirici ya da saç maşası gibi ürünleri sık kullanmak
Saçları güneşe, aşırı soğuk havaya ve rüzgara maruz bırakmak
Boya, brezilya fönü, perma gibi kimyasal işlemleri içeren işlemleri yaptırmak
Saçları sıklıkla saç kurutma makinesi ile saçı kurutmak (Bu işlemi saç şekillendirici ürünler kullandıktan sonra yapmak saçı daha da kurutur.)
Sık yıkamak ve sert bir şampuan kullanmak.

Peki, ıslak saçları kurutmak için ne yapmak gerek?

Saçınızı kuruturken ya da ısıya maruz bırakacağınız durumlarda bulunurken, ısıdan koruyucu ürünler tercih edebilirsiniz.

Daha fazla ipucuna ihtiyacınız varsa, Annelerden Kızlarına Saç Bakım Tavsiyeleri başlıklı yazımızı okuyun