Kuru saç derisi için test edilmiş 5 bakım yöntemi

Kuru saç derisi en sık rastlanan saç derisi problemlerinden biri olsa da, bu problemi yaşayanları çaresiz hissettirebilir. Biraz araştırma yaptık ve her şeyi denedik ve gördük ki çaresiz değilsiniz. Aşağıdaki 5 bakım yöntemiyle kepek ve kuru saç derisi probleminden kurtulabilirsiniz!

Kuru saç derisi için bakım

1. Sıcak suyla duş almayın

Kuru saç derisi soğuk havada daha da kötüleşir çünkü insanlar ısınmak için sıcak duş almak isterler. Dikkat edin çünkü sıcak su saç derisini tahriş ederek daha da fazla kurumasına sebep olur. Bu yüzden ılık suyla yıkanın ve durulamayı da soğuk suyla yapın. Sıcak su saç derisinin kurumasına yol açtıktan sonra kepeğe de sebep olabilir. Ayrıca kuru cilt gibi kuru saç derisi de dökülebilir ve bu da saç kökleri için iyi değildir. Saç dökülmesine de sebep olabilir. Ilık suyla duş almak saçları daha parlak ve canlı yapar.

2. Kuru saç derisi için şampuan

Kepeği ve kuru saç derisini gidermek için tasarlanmış ürünleri kullanın. Head & Shoulders şampuan ve kremlerini deneyin. Ve tutarlı olmaya çalışın. Saçınızı her zaman bu tür şampuanlarla yıkayın ve kepek problemi dışında saçı nemlendirme, yağlanma kontrolü gibi başka özellikleri olduğunu da unutmayın. Evde kendi kendinize de bakım yapabilirsiniz. Badem yağı gibi çeşitli doğal yağlar da saç derisini besler ve kuru saç derisi için doğal bir çözüm olabilir. Fakat uzun vadede kuru saç derisi için geliştirilmiş bir şampuanla desteklemeniz çok daha iyidir.

3. Doğru şampuanlama

Saçınızı dairesel hareketlerle şampuanlayın. Nazik olun ve saç derisine masaj yaparak ölü hücrelerden arındırın. Saç derinizle tırnaklarınızın temas etmemesine özen gösterin. Bu deriyi tahriş ederek kaşıntıya sebep olabilir. Şampuanı saçınızda bir iki dakika bıraktıktan sonra durulayın. Saçınızı duruladıktan sonra eğer kuru saç derisi ile karşılaşmak istemiyorsanız, fön makinesi yerine havlu kullanın. Kendi kendine kuruyan saçlar doğal nemini içinde tutar ve çok daha yumuşak ve pürüzsüz olur. Fakat yağlı saç derisi olan kişiler için bu önerilmez.

4. İyice durulayın

Saçınızda şampuan ya da saç kremi kalmadığından emin olana dek durulayın. Ürün kalıntıları saç derisini tahriş edebilir. Eğer saçınızda şampuan kaldığını düşünüyorsanız tüm gün saç derinizin kaşınmasındansa duşa tekrar girin ve durulayın. Zaman zaman arındırıcı şampuanlar ile saç derisinde biriken toz ve kiri de ortadan kaldırmak için bakım yapabilirsiniz. Ayrıca suya karıştırılmış çok az sirke de saç derisini arındırır ve parlatır.

5. Minik detaylar

Saçınızı fırçalayın. Her gün fırçalıyorsanız günde ikiye çıkarın. Saç fırçası, saç derisini hareketlendirir ve yağların yüzeye çıkmasını sağlar. Böylece saçınız doğal olarak nemlenir. Ayrıca vücudunuzun ihtiyacı olan nemi almasını sağlayın. Bol su için, somon, avokado ve ceviz gibi sağlıklı yağlar içeren gıdalar tüketin. Son olarak da stresten uzak durun!

Kuru saç derisi nasıl nemlendirilir?

Kuru saç derisini nemlendirmek için öncelikle kuru saç derisi için doğru şampuanı kullandığınızdan emin olmalısınız. Saç derisi bakımı şampuanla sınırlı değildir. Saç derisi bakımı için uygun maskeler, kremler, doğal yağlar ve saçı fön makinesi ile kurutmamak da alternatif olarak kuru saç derisini nemlendirecektir.

Kuru saç derisini nemlendirmek için badem yağı kullanabilirsiniz. Badem yağını nemli saç derisine uygulayın ve 30-40 dakika boyunca bekletin. Daha sonra Head & Shoulders ile yıkayın ve durulayın. Aynı şekilde Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Bu tür yağlar kepeğe sebep olan kuru saç derisinin nemlendirilmesine destek olur fakat kepeği tamamen ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla kepekli saçlar için geliştirilmiş bir şampuan ile düzenli olarak yıkamalısınız.

Daha fazla ipucuna ihtiyacınız varsa, "Dersimiz Kepek: Kepek nedir ve nasıl başa çıkılır?" başlıklı yazımızı okuyun.