Kuru saç derisi için test edilmiş 5 bakım yöntemi

Güzellik
7/11/2019
Kuru saç derisi en sık rastlanan saç derisi problemlerinden biri olsa da, bu problemi yaşayanları çaresiz hissettirebilir. Biraz araştırma yaptık ve her şeyi denedik ve gördük ki çaresiz değilsiniz. Aşağıdaki 5 bakım yöntemiyle kepek ve kuru saç derisi probleminden kurtulabilirsiniz!

Sıcak suyla duş almayın

Kuru saç derisi soğuk havada daha da kötüleşir çünkü insanlar ısınmak için sıcak duş almak isterler. Dikkat edin çünkü sıcak su saç derisini tahriş ederek daha da fazla kurumasına sebep olur. Bu yüzden ılık suyla yıkanın ve durulamayı da soğuk suyla yapın.

Tutarlı olun

Kepeği ve kuru saç derisini gidermek için tasarlanmış ürünleri kullanın. Head & Shoulders şampuan ve kremlerini deneyin. Ve tutarlı olmaya çalışın. Saçınızı her zaman bu tür şampuanlarla yıkayın ve kepek problemi dışında saçı nemlendirme, yağlanma kontrolü gibi başka özellikleri olduğunu da unutmayın.

Doğru şampuanlama

Saçınızı dairesel hareketlerle şampuanlayın. Nazik olun ve saç derisine masaj yaparak ölü hücrelerden arındırın. Saç derinizle tırnaklarınızın temas etmemesine özen gösterin. Bu deriyi tahriş ederek kaşıntıya sebep olabilir. Şampuanı saçınızda bir iki dakika bıraktıktan sonra durulayın.

İyice durulayın

Saçınızda şampuan ya da saç kremi kalmadığından emin olana dek durulayın. Ürün kalıntıları saç derisini tahriş edebilir. Eğer saçınızda şampuan kaldığını düşünüyorsanız tüm gün saç derinizin kaşınmasındansa duşa tekrar girin ve durulayın.

Minik detaylar

Saçınızı fırçalayın. Her gün fırçalıyorsanız günde ikiye çıkarın. Saç fırçası, saç derisini hareketlendirir ve yağların yüzeye çıkmasını sağlar. Böylece saçınız doğal olarak nemlenir. Ayrıca vücudunuzun ihtiyacı olan nemi almasını sağlayın. Bol su için, somon, avokado ve ceviz gibi sağlıklı yağlar içeren gıdalar tüketin. Son olarak da stresten uzak durun!

Daha fazla ipucuna ihtiyacınız varsa, "Dersimiz Kepek: Kepek nedir ve nasıl başa çıkılır?" başlıklı yazımızı okuyun.

Siz kepeği nasıl yendiniz? İpuçlarımızı KadınlarBilir.com'daki diğer kadınlarla da paylaşın!