Pürüzsüz bir cilt için 9 öneri

En az zahmetle pürüzsüz bir cilt için uygulayabileceğiniz güzellik önerilerini sizin için hazırladık. Bol su içiyorsunuz ve güneş koruma kremi sürmeden asla dışarı çıkmazsınız. Fakat güzel bir cilt için yapmanız gereken başka neler var? Ürün önerilerinden ipuçlarına her gün cildiniz için yapabileceğiniz önerilerimize göz atın. Güzel bir cilt için önerilerimizi sizler için derledik.

Braun ile güzellik salonunuzu çantanızda taşıyın! Pürüzsüz bir ciltle kendinizi güzel hissetmenin keyfini çıkarın. Hemen Braun Ürünlerini keşfet.  Hemen kampanyaları keşfet.

1. Güzel ve pürüzsüz bir cilt için ne yapmalı? 
2. Sabahları kendinize zaman ayırın
3. Kullandığınız suya dikkat edin
4. Çifte temizlik
5. Kuru fırça ile masaj
6. Cildinizi rahat bırakın
7. Sakin olun
8. Her zaman serum kullanın
9. Ürünlerin içeriklerine dikkat edin

1. Güzel ve pürüzsüz bir cilt için ne yapmalı? 

1_shutterstock_1116271739

“Güzel bir cilt için ne yapılmalı?” sorusuna verebileceğimiz ilk cevap: Yüzünüzü yıkadıktan sonra ve nemlendirici uygulamadan önce mutlaka tonik kullanın. Tonik makyajdan son kalanları temizler ve gözenekleri sıkılaştırır. Aynı zamanda cildin pH dengesini düzenler. Cildiniz doğal olarak asidik bir yapıya sahiptir. Sabun ya da yüz temizleyicilerindeki alkalidir ve cildin zaman içinde dengesini sağlaması gerekir. Tonik de tam olarak bu işlevi görür. Cildin daha hızlı bir şekilde dengesini bulmasını sağlar. Yüz pürüzsüzleştirme için önemli bir unsurdur.

Vücudun pürüzsüz olması özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Bu nedenle, bacak ve koltuk altı gibi bölgelerin doğru şekilde tıraş edilmesi ve cildin bakımı da büyük bir önem taşır. Pürüzsüz bir cilt için yapılması gerekenler arasında, tıraş öncesi bölgenin nemlendirilmesi, doğru tıraş bıçağı seçimi, tıraş sonrası cilt bakımı, düzenli olarak peeling yapılması ve mikrofiber havlu kullanımı sayılabilir. Bunların yanı sıra, yüzün pürüzsüz olması da önemlidir. Pürüzsüz bir yüz için yapılması gerekenler arasında, yüz temizliğine özen göstermek, güneş koruyucu kullanmak, düzenli olarak nemlendirici kullanmak ve doğru makyaj ürünlerini tercih etmek yer alır. Tüm bunların uygulanması, pürüzsüz bir cilde sahip olmak için oldukça etkili olacaktır. Şurada kısa sürede pürüzsüz bir cilde kavuşmakla ilgili ipuçlarını bulabilirsiniz. 

2. Sabahları kendinize zaman ayırın

2_shutterstock_1926781997

Yatmadan önce hepimiz yüz temizleme rutinimizi uygularız fakat sabahları bunu yapmak daha zor gelir. Cildinizi güne hazırlamak dış etkenlerle daha iyi savaşmasını sağlar ve güzel cilt için ortam hazırlar. Sabah cildinize makyaj yapmadan önce nemlendirebilirsiniz. Mükemmel bir cilt için nemlendirme olmazsa olmaz.

3. Kullandığınız suya dikkat edin

3_shutterstock_511501444

Bol su tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuz ama bazı sular diğerlerinden üstündür. Bu bilgi “güzel bir cilt için ne yapılmalı?” sorusu için önemli bir yanıttır. Yüzünüzü filtrelenmiş suyla yıkamak güzel cilt için daha iyi olabilir. Su ne kadar safsa, cilt de o kadar temiz olur. Suda bulunan ağır metaller ve klor cildi kurutabilir. Dolayısıyla filtrelenmiş su cildi daha yumuşak yapar. 

4. Çifte temizlik

4_shutterstock_1410690926

Makyajı, güneş koruyucu kremi ve diğer cilde yapışan dış etkenleri temizlemek sivilceden, siyah noktadan uzak kalmanızı sağlar. Önce suyla temizlik yapın. Sonra ikinci temizliği de makyaj temizleyiciniz ile yapabilirsiniz. Haftada bir defa da peeling kullanmanız ölü hücrelerden arınmanız iyi bir fikir.

5. Kuru fırça ile masaj

5_shutterstock_1577021728

Selülitle başa çıkmak için fırça ile masaj yapıyoruz. Peki yüzümüze neden yapmıyoruz? Fırçalamak ciltteki ölü hücreleri temizler ve kan dolaşımını tetikleyerek daha yumuşak ve dolgun bir cilde sahip olmanızı sağlar. Asya'da cildi fırçalamak oldukça yaygındır. Cilt için kullanacağınız fırçanın yumuşak olmasına özen gösterin. Dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz.

6. Cildinizi rahat bırakın

6_shutterstock_749346214

Kusursuz bir cildi olan insanlar siyah noktalara ve yaşlanma belirtilerine karşı yapabilecekleri en iyi şeyin onları rahat bırakmak olduğunu bilirler. Bunun anlamı sivilce ya da siyah nokta sıkmamak, sert fırçalama ya da peeling yapmamaktır. Siyah nokta ya da sivilce sıkmak kızarıklığa ve bakterilerin yayılmasına sebep olur. Bu da cilt için gereksiz travma demektir. Cildinizin sandığınızdan daha da hassas olduğunu unutmayın.

7. Sakin olun

7_shutterstock_1938578749

Stres nasıl bedeniniz için olumsuz bir etkense, cildiniz için de öyledir. Stres ve anksiyete kortisol hormonunun salgılanmasına sebep olarak, kolajen dokunun hızla azalmasına ve cildin esnekliğini yitirmesine sebep olur. Kolajenin azalması egzama ve akne gibi hastalıkları tetikler. Yoga ve meditasyonla yaşamınızdan stresi uzak tutmaya çalışın.

8. Her zaman serum kullanın

8_shutterstock_2029967717

Serumlar çıkmadan önce yaşlanmaya karşı ne yapıyorduk? Yaşlanma karşıyı serum kullanmak cilde esnekliğini geri kazandırır. İçeriklerindeki çok küçük partiküller cildin derinlerine kadar işleyerek cildi canlandırır. Nemlendiriciden önce uygulayacağınız serum sayesinde cildin kendini yenilemesi için destek olun.

9. Ürünlerin içeriklerine dikkat edin

9_shutterstock_1763233922

Ürünlerdeki etiket fiyatının hiçbir önemi yoktur. En iyi cilt ürünleri hedefe yönelik ve basit olanlardır. Cildiniz ihtiyaçlarını öğrenin ve sorunlarınıza yönelik ürünler satın alın. Akne probleminiz varsa salisilik asit içeren ürünler, daha pürüzsüz bir cilt istiyorsanız C vitaminli ürünleri tercih edin. Yaşlanma karşıtı ürünlerin de hiyalüronik asit içeriyor olmasına dikkat edin.