Kadınların yaptığı 10 büyük moda hatası


Güzellik
21/07/2020
Kısa gösteren pantolonlar, iki beden büyük gösteren etekler, yaşa uymayan tarzlar… Sokaklarda şöyle bir göz gezdirdiğimizde kendini olduğundan çirkin gösteren kadın sayısının hiç de az olmadığını görüyoruz. Evet, son yıllarda moda bilinci çok arttı ama hala yeterli değil. Yapılan hatalar onlarca yıldır hep aynı.

1- Yaşına uymayan tarzda giyinmek: Kadınların yaptığı en büyük hataların başında yaşına uymayan tarzda giyinmek geliyor. Moda otoritelerine göre 20 yaşından önce bir genç kızın döpiyes giymesi gerekmiyor, aynı şekilde 50'sinden sonra da bacaklar ne kadar gösterişli ve fit olursa olsun ultra mini etek giymek doğru değil. Bu kadını daha genç değil, aksine olduğundan daha yaşlı gösteriyor.

2- Tarzları bilinçsizce karıştırmak: Eğer moda konusunda bildikleriniz, iki ayda bir uğradığınız favori butiğinizin vitrininde gördüklerinizle sınırlıysa, tarzları birbirine karıştırmayı denemeyin. Bu, sizi hayal ettiğiniz eklektik ve tarz sahibi bir görünümden çok karmaşaya sürükler. Bazen bildiğinden şaşmamak daha iyidir ve eğer moda akımlarına kafa yoracak zamanınız yoksa kot pantolon, beyaz gömlek, mokasen ayakkabı gibi klasik parçalar hayat kurtarır.

3- Bedene küçük gelen giysiler giymek: Dar giysiler, ancak gerçekten inceyseniz sizi ince gösterir. Verilmesi gereken kilonuz 10 kilo ve üzeriyse asla dar giysileri denemeyin. Kilo vermeyi hedefliyorsanız saklayın, yoksa bir arkadaşınıza hediye edin.

4- Ten rengi çorap giymek: Hele de bunu yaz aylarında asla yapmamalısınız. Gece kıyafetlerinde bile! İlla çorap giymek istiyorsanız şeftali ve pudrayı deneyin. Ya da tenden ayırt edilmesi olanaksız "yok gibi" çoraplar imdadınıza yetişebilir.

5- Kalın bacaklarla tayt giymek: Kabul etmek gerekir ki, tayt yüzyılın en rahat ve cool buluşu! Ne var ki çok az kadına gerçekten yakışıyor. Burada da anahtar kelime değişmiyor. Verilmesi gereken 10 kilo ve fazlanız varsa tayttan uzak durun. Ya da tuniklerle tamamlayın.

6- Moda kurbanı olmak: Stil sahibi bir gardırobun yolu, trendy ve pahalı kıyafetlerden değil vücuda uygun parçaların yaşam tarzı çerçevesinde uyumlu birlikteliğinden geçiyor. Yani kısaca, ne çok pahalı bir çanta, ne de son moda bir elbise sizi şık yapar. Vücut ve felsefenize uygun olduğu sürece ucuz bir elbiseyle de göz alıcı görünebilirsiniz.

7- Birden fazla odak noktası yaratmak: Şık kadınların en büyük sırrı, uğraşmamış, ayna önünde saatler geçirmemiş gibi görünmeleridir. Onlar kıyafetlerinde tek bir noktaya önem verirler ve diğer parçaları mümkün olduğunca silikleştirerek yılbaşı ağacı gibi görünme riskini ortadan kaldırırlar. Bu nokta, kaliteli bir çanta olabileceği gibi, tasarım bir kolye veya küpe de olabilir. Yeter ki, bütün parçalar bir araya geldiğinde ahengi bozmamış, karmaşa yaratmamış olsun.

8- Demode parçaları giymede ısrar etmek: Evet, moda tekerrürden ibarettir ve neredeyse 10 yılda bir aynı şeyler yeniden moda olur. Ancak bu her şeyinizi saklayacağınız anlamına gelmemeli. Modası geçen kıyafetlerinizle vedalaşmayı öğrenmeli ve onları ihtiyaç sahiplerine bağışlamalısınız.

9- Renk uyumunu fazla ciddiye almak: 50'li yıllarda olmadığımıza göre buna gerek yok. Tabuları yıkın ve kırmızıyla pembeyi, yeşille moru birlikte deneyin. Ayakkabı ve çantanız da farklı renklerde olabilir.

10- Vücudunu tanımamak: Hiçbirimiz kusursuz değiliz, olmak zorunda da değiliz! Hal böyleyken, sadece moda diye vücudumuza uygun olmayan kıyafetler giymek sadece komik görünmemize yol açar. Göbeğimiz ve kalın bacaklarımız varsa, kalem etek yerine salaş pantolonlar ve etekler giymek çok daha doğru. Benzer şekilde kollarımız kalınsa da kolsuz dar tişörtler yerine yarasa kollu bluzlara yönelmemiz gerekir. Böylece hem çok daha şık hem de en az 5 kilo daha zayıf görünebiliriz. 

Özel geceler için Glitter Makyaj!

Hacimli saçlar için