Hızlı ve etkili toz alma


Ev
4/02/2020
Kışın evimiz tüm pencerelerin açık olduğu yaz aylarına göre daha fazla tozlanır. Peki ama bu tozla nasıl başa çıkacağız?

Biraz tuhaf görünse de gerçek budur. Evimizdeki toz mobilya, duvar ve halıların yapıldığı malzemelerin parçacıklarından, derimizin pullarından ve dışardan gelen tozlardan oluşur. Onlardan sistemli bir şekilde kurtulmanın yollarını öğrenmek ister misiniz? 

Toz, aslında insanların hareket etmesinin bir sonucudur. Peki, bundan nasıl kurtuluruz? Tam ölçekli bir saldırı yapmamız gerekir. Plastik pencereler (dışarıdan daha az toz girmesi için), hava temizleyiciler ve nemlendiriciler. Ancak en etkili yöntem, günlük temizlik yapılması olacaktır. Bir rutini çabuk ve kolay bir işe nasıl dönüştürebiliriz?

Öncelikle en çok toz toplayan yerleri belirleyin. Buralar genellikle bilgisayar kasaları, televizyon setleri, halılar, pencereler, süpürgelikler, köşeler ile yumuşak yüzeyler ve tıkıştırılmış oyuncaklardır. 

Günlük ev temizliğinin içinde şunlar yer alır

Raflar, masalar, pencere önleri gibi tüm yatay yüzeylerin üzeri ıslak bir bezle silinir. Özel temizlik maddeleri, tozun oluşmasını engelleyebilmektedir. Süpürgelik ve köşelerin tozunu almak için de ıslak bir bez kullanın.
Tüylü yüzeyleri temizleyin. Halılarınızdan kurtulsanız iyi olur, ancak henüz buna hazır değilseniz özel deterjanlar kullanarak halılarınızı düzenli olarak temizleyin.

Perdeler ve çocuklar tarafından sürekli kullanıldıkları için özellikle sıkıştırılmış oyuncaklar düzenli olarak yıkanabilir. Televizyon setleri ve ekranların özel bezler kullanılarak silinmesi gereklidir. Televizyon sehpalarıysa süpürgeyle temizlenebilir. Yukarıdaki önlemlerin hiçbiri fazla zaman almaz ama size tozsuz ve gürültüsüz bir hayatı garanti edebilir.

Pratik ocak temizleme yöntemleri