Pratik ocak temizleme yöntemleri


Ev
24/10/2018
Gündelik ürünler kullanarak ocağınızı temizlemek için birkaç ucuz, basit ve yararlı tüyo!

Ocağınızı kolayca temizlemek için ilk tüyo, yemek pişirirken damlayan ve taşan şeylerin sebep olduğu lekelerin oluşumunu engellemektir. Bunu yapmak için ocağınızın alt tarafına bir alüminyum folyo kağıdı koyabilirsiniz. Pişirmeyi bitirdikten sonra yapmanız gereken tek şey bu kağıdı kaldırmak ve herhangi bir leke oluşmuşsa bunları temizlemek!  

Maalesef, yemek pişirdiğinizde çoğu zaman sadece ocağınızın altı kirlenmez. Ocağın arka tarafı ve yanlar da sıçramalara maruz kalır. Bu durumda, ocağa folyo yerleştirmek yalnızca kısmen etkili olacaktı.

Ocağınızı etkili şekilde temizlemek için, dolabınızda mutlaka bulundurmanız gereken şey, karbonattır. Bu maddeyi etkin bir temizlik ürününe dönüştürmek için, az miktarda su ekleyerek bir macun yaratın (pudrayı ıslatacak kadar). Macunu ocağın temizlemek istediğiniz tüm bölümlerine sürün ve etkisini göstermesi için gece o şekilde bırakın. Sabah yapmanız gereken tek şey ocağı nemli bir süngerle silmektir ve işlem tamamlanır!

Karbonatı kullanmanın başka bir yolu da sirkeyle karıştırmaktır. Bunu yapmak için, ocağın kenarlarını ıslatın ve ince bir karbonat tabakası uygulayın ve üç saat bu şekilde bırakın. Daha sonra karbonatın içine beyaz sirke koyun ve etkisini göstermesi için birkaç saat bu şekilde bırakın, iki ürünün birleştiğini göreceksiniz. Şimdi yapmanız gereken tek şey lekeleri ortadan kaldırmak için nemli bir süngerle ocağınızı silmek.

Ve işlem bitti! Bu basit tüyoların yardımıyla, ocağınızın yeni gibi görünmesini çok kolay bir şekilde sağlarsınız!