Bulaşık Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir?


Ev
29/09/2022

Evlerin olmazsa olmaz beyaz eşyaları arasında bulaşık makineleri yer alıyor. Bulaşık yıkama zahmetinden kurtulmamızı sağlayan makinelerin de zaman zaman temizlenmesi önem taşıyor. Aksi takdirde bulaşık makinesinin içerisinde istenmeyen kötü kokular oluşabiliyor. Eğer siz de “bulaşık makinem kokuyor” diyorsanız, doğru yerdesiniz! Sizler için “bulaşık makinesindeki koku nasıl giderilir?” konusundan bahsettik. Çeşitli koku giderme yöntemleri için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Neden Koku Olur?

Çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak bulaşık makinesinde koku oluşabiliyor. Bu nedenle de Google üzerinde “bulaşık makinesindeki kötü kokular nasıl giderilir” sorusu sıklıkla aratılıyor. Bulaşık makinesini temizlemek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Peki ama neden bulaşık makinesi pis kokuyor? Sizler için koku yapabilecek durumları şu şekilde listeledik:

 • Düşük dereceli durulama programı kullanmak, kötü koku yayılmasına neden olabiliyor.
 • Bulaşık makinesinin yoğun bir şekilde kullanımı da kötü koku oluşumunun temel sebepleri arasında yer alıyor. Bu nedenden dolayı 4 ya da 6 ayda bir olmak üzere, bulaşık makinesini boş çalıştırmak önem taşıyor.
 • Bulaşık makinesinin filtresi tıkanabiliyor. Filtrenin tıkanması kötü koku yayılmasına neden oluyor.
 • Kodlama sorunu, teknik arızalar gibi problemler de kötü kokuya neden olabiliyor. Böylesi durumlarda, profesyonel bir teknik servis desteği alabilirsiniz.
 • Kirli bulaşıkların uzun süre boyunca bulaşık makinesi içerisinde bırakmak, istenmeyen kokular oluşmasına sebep olabiliyor.

Bulaşık Tableti ile Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

4 ila 8 kişilik ailelerde bulaşık makinesi hemen kirleniyor. Bu durum düzenli temizlenmediğinde bulaşık makinesinde koku oluşumuna sebep olur. Bulaşık makinesindeki kötü koku, bulaşık makinesi temizliği sayesinde giderilebilir. Bunun için ihtiyacınız olan sadece bir bulaşık tableti. Farklı sebeplerden dolayı bulaşık makinesinde oluşan kötü kokuyu tablet ile temizlemek için yapmanız gerekenler ise şu şekilde:

 • Önce tableti bulaşık makinesinin deterjan bölmesine koyun.
 • Makineyi sıcak ayarda ayarlayın. Bu işlemi yaparken makinenin boş olmasına özen gösterin.
 • Ardından makineyi çalıştırabilirsiniz.

Tablet yardımı ile boş bulaşık makinesinin içerisinde kötü kokulara yer kalmadığını göreceksiniz.

Bulaşık Makinesinden Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesi kokusu nasıl giderilir sorusu pek çok kullanıcının aklını karıştırıyor. Makine içerisindeki kötü kokuların sebebi, genellikle bulaşık makinelerinde gerekli temizliğin yapılmaması oluyor. Aynı zamanda düzenli aralıklarla bulaşık makinesi hortumunun değiştirilmesi ya da temizlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu durumda bulaşık makinesinde koku oluşumuna sebep olacaktır. Bunun yan sıra çeşitli sebepler ile koku oluşumu başlar. Bulaşık makinesinden gelen bu kötü kokuları düzenli temizliğin yanı sıra, ev içerisinde kullanacağınız çeşitli doğal yöntemlerle de önleyebilirsiniz. Üstelik makine temizliğinde doğal yöntemler tercih edilmesi sağlık açısından da önem taşıyor. Sizin için kötü koku hem oluşumunu önleyecek hem de bulaşık makinesinin temizlenmesini sağlayacak çeşitli maddeleri listeledik. İşte bulaşık makinesinde kötü kokuyu gidermek için uygulayabileceğiniz birbirinden faydalı yöntemler!

Sirke ile Bulaşık Makinesindeki Kötü Koku Giderme

Bulaşık makinesinin içi kokuyor ise, sirke kullanabilirsiniz. Hemen hemen her temizlik alanında kullanılan sirke, bulaşık makinesinde de harikalar yaratıyor. Bunun için yapmanız gereken normal yıkama sırasında, bulaşık makinesine ilave sirke eklemek. Çalıştırılan bulaşık makinesi içinde bulunan sirke, bulaşık makinesini temizlemenin yanı sıra, kireç oluşumunu da önlüyor.

Makinenin içini temizlemek için de sirke ile su karıştırarak işlem yapabilirsiniz. Ardından bir süre sirkeli kalmış olan bulaşık makinesi, havalandırılarak sirke kokusundan arındırılabilir. Kullanacağınız sirkenin beyaz sirke olması gerekir. Beyaz sirkeyi bulaşık makinesinin üst kısmına ilave ederek rahatsız edici bir koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. Sirke yıkama sırasında bulaşık makinesine ilave edilir. Kireç sökme ve kötü kokular üzerinde etkili olan bu yöntem, yıkama sırasında yapılan nadir işlemlerden biridir. Normalde pek çok işlem boş makine ile gerçekleştirilir.

Karbonat ve Limon ile Koku Giderme

Bulaşık makinesi kokusunu gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de; karbonat ve limon yöntemi. Limon ile sulandırılmış karbonat karışımı, bir bez yardımı ile boş bulaşık makinesinin içine sürülür. Fazla ovalamadan makinenin içerisini kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Ardından makineyi boş bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Limon ve karbonat karışımı bu sayede borulara temas etmesi, boruların da kolayca temizlenmesine yardımcı oluyor. Bunların yanı sıra, deterjan bölmesine karbonat koyarak da çalıştırabilirsiniz. Bulaşık makinesi içinde bulunan karbonat sayesinde hem bulaşık makinesini temizleyebilir, kireç sökülmesini sağlayabilir ve kötü kokuları giderebilirsiniz.

Bulaşık makinesi kokuyor diye üzülmeye gerek bıraktırmayan karbonatın, bir farklı kullanım şekli ise şu şekilde: bulaşık makinesinin alt kısmına bir su bardağı karbonat dökebilirsiniz. Bulaşık makinesini sirkeyle yıkadıktan sonra, karbonatla durulayarak cihazın içerisindeki kötü kokuları giderebilirsiniz.

Bulaşık deterjan gözüne karbonat koyup koku giderme işlemi, en sık tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Boş çalıştırılan bulaşık makinesi içinde temizlik yapmak, her zaman daha doğru sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Limon ile Koku Giderme

Pek çok insan bulaşık makinesini mutfak içerisinde konumlandırıyor. Bulaşık makinesindeki kokulara, mutfakta kötü kokulara sebep olabilir. Bu nedenle temizliğine özen göstermek önem taşır. Eğer bulaşık makinesi yumurta kokuyor ise limon kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda yumurta kalıntısı olan ürünler yıkandığında ve makine gerekli şekilde temizlenmediğinde, yumurta kuruyunca kokusu makineye geçebiliyor. Bunun için bir limonu ikiye bölebilirsiniz. Ardından yarım limonu bulaşık makinesinin içerisine koymalısınız. Bu işlem için unutmamanız gereken şey ise her yıkama sonrası farklı bir limon kullanmak.

Limon Tuzu ile Koku Giderme

Bulaşık makinesi kokuyor ne yapabilirim diye düşünüyorsanız, bir kap içerisinde 2 kaşık tuzu ve 2 bardak beyaz sirkeyi karıştırın. Bu karışımı bulaşık makinesinin içerisine dökün. Ardından sıcak bir program seçin ve bulaşık makinesini çalıştırın. Bu yöntem kokuların giderilmesinin yanı sıra kireçleri de yok etmiş olabilirsiniz.

Arap Sabunu ile Bulaşık Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesi kokutuyor ise Arap sabunu da kullanabilirsiniz. Arap sabunu için şu şekilde temizleme yapabilirsiniz: Arap sabununu ıslak bir beze dökmelisiniz. Bulaşık makinesinin raflarını bez yardımı ile silin. İç yüzeylerini de Arap sabunu ile silebilirsiniz. Ardından kağıt havlu yardımıyla bulaşık makinesinin içerisini tekrar silin. Bu işlemlerin ardından makinenin kapağını açık bırakabilirsiniz.

Kötü Kokuları Engellemek İçin Bulaşık Makinesi Temizleme

Bulaşık makinesi kokusu nasıl önlenir sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz: bulaşık makinesinin kötü kokmasını engelleyebilmek için, cihazın temizliğini düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

 • Filtre: Yemek artıkları, filtre içerisinde birikerek kötü koku oluşumuna neden oluyor. Bu sebeple filtre temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Filtreyi sökerek yerinden çıkarmalısınız. Sıcak su ve sabun yardımı ile lavabo içerisinde filtreyi yıkayabilirsiniz. Filtre kuruduktan sonra tekrar yerine yerleştirmelisiniz.
 • Rafları temizleyin: Makinedeki tel rafların temizliğini de düzenli yapmalısınız. Bu temizliği sirkeyi bulaşık makinesinin üst rafına ekleyerek de yapabilirsiniz.
 • Kapak: Sabunlu su ve temiz bir bez yardımı ile makinenin içerisini ve kapağını güzelce temizleyin. En son temiz bir bez ile durulayarak kurutun.
 • Hortum: Makine hortumunun düzenli olarak temizlenmesi önem taşıyor. Gider borusunu tornavida yardımı ile sökerek açabilir ve temizleyebilirsiniz. Parça zarar görüş ise bulaşık makinesi hortumunun değiştirilmesi sorunu ortadan kaldıracaktır.
 • Kapı contası: Bulaşık makinesinin kapı contasında sıklıkla kir birikimi olabiliyor. Bu nedenle o kirleri düzenli olarak temizlemelisiniz.
 • Son olarak bulaşık makinesi koku türlerinden kullanabilirsiniz. Hoşunuza gidecek hoş kokuları alarak makinenizin her zaman mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür ürünler kötü koku giderici etki de yaratıyor. Bu kokuları bulaşık makinesinin üst rafına yerleştirin.

Bulaşık makinesini çalıştırmadan önce temizliğinden emin olmalısınız. Son olarak bulaşık makinesinin içini düzenli olarak temizlemeyi unutmamalısınız. Bu temizliğin yine boş çalıştırılan bulaşık makinesi ile yapmaya özen gösterin. Su taşkınlarına ve mutfakta kötü kokulara dikkat etmek için makinenin temizliğine ve parçaların sağlık durumuna dikkat etmelisiniz.

Sizler için “Bulaşık Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir?” konusunu ele aldık. Dilerseniz konuyla ilgili olarak “Kötü Kokulardan Nasıl Kurtuluruz?” isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.