Kötü kokulardan nasıl kurtuluruz?

Evdeki ağır ve kötü koku nasıl giderilir?

1_En-1500px_shutterstock_1089714821

Çöp kokusu, eve sinmiş sigara kokusu, tuvaletteki kötü kokular... Yeni pişmiş yemek kokusu, balık ve kızartma kokuları, sigara kokusui çöp kokusu ve tuvalet kokusu. Evde ağır koku nasıl giderilir? Gündelik yaşamı olumsuz etkileyen bu kokulardan nasıl kurtulabileceğinizi yazımızda keşfedin. Koku kelimesinin çağrışımları pek hoştur; bahar kokusu, bebek kokusu, parfüm kokusu, çiçek kokusu... Burnumuza gelen kokular hep bunlar olsun isteriz ama ne yazık ki, hayatımızda kökü kokular da var. Bununla birlikte bazı konulara dikkat ederek evimizdeki kötü kokulardan kurtulmamız mümkün tabii ki!

Kötü kokulardan kurtulma yöntemleri

2_En-1500px_shutterstock_493339552

Ev içerisinde kötü koku oluştuğunda eğer kaynağı biliniyorsa çözmek oldukça basit. Sizin için ev içerisinde bir şekilde oluşabilecek kötü kokuları ve çözümlerini derledik. Artık mis gibi kokan evlere hazır olabilirsiniz!

 Yemek kokusu

3_En-1500px_shutterstock_215612881

Yeni pişmiş yemeklerin kokusu, evde ağır kokuya dönüşebilir. Örneğin fırından henüz çıkmış kurabiyelerin kokusu bizi daha evimizin kapısında tebessümle karşılar. Ama bazı yemeklerin kokusunun evimize sinmesinden hiç hoşlanmayız; kavrulmuş soğan, kızartma, lahana ve türevi sebzelerin kokusu da kötü kokuların başında gelir. Tabii ki alınacak en belli başlı tedbir, aspiratörü en yüksek derecesinde çalıştırmak ve ayrıca mutfak penceresini açmaktır. Bunun yanı sıra kızartma yaparken bir kapta tarçın çubuk veya defne yaprağı kaynatırsak kötü kokuyu engellemiş oluruz. Karnabaharın haşlama suyuna bir miktar süt katmak, kereviz pişirirken küçük bir parça lahana turşunu eklemek, lahana pişirirken ise doğal kumaştan yapılmış bir torbaya ekmek içi koymak ve bunu tencereye yerleştirmek evde ağır kokuyu azaltacaktır. Kavrulmuş soğan kokusunu yok etmek için de teflon tavada Türk kahvesi kavurmak yeterli olacaktır.

Balık kokusu

4_En-1500px_shutterstock_2161393285

“Yemekler ve kötü koku” dendiğinde balığı ayrıca ele almak kaçınılmaz. Evde geçmeyen yemek kokulardan biri ne yazık ki balık kokusudur. Yemesi ne kadar keyifli olsa da balık kokusu günlerce evden çıkmaz; bu durum balık pişirmeyi kadınlar için kabus haline bile getirebilir. bulunan bazı bileşikler, havayla temas edince gerçekten son derece nahoş kokulara sebep olurlar. Bu bileşikler alkali özelliği taşıdıkları için en iyi yöntem limon gibi asidik maddelerden yararlanarak kötü kokuları gidermektir.

Örneğin balıkların kızartılacağı yağa limon sıkmak etkili bir yöntemdir. Balık kızartırken bir başka kapta sirkeli su kaynatmak da öyle. Eğer balığı fırında pişirmişsek, pişme işleminin ardından sirkeli su dolu bir kabı fırına yerleştirmek ve fırını tekrar 10 dakika kadar çalıştırmak kokuyu alacaktır. Bir kaba tarçın serpip fırında ısıtmak da balık kokusunu alan bir başka yöntem. Tabak ve tavalara sinmiş balık kokusu ise limonla silerek veya kahve telvesiyle ovularak yok edilebilir. 

Sigara kokusu

5_En-1500px_shutterstock_1797382186

Evdeki ağır koku nasıl giderilir? Sigara için en sık sorulan sorulardan biri budur. En iyi yöntem içmemek ama hala sigara içiyor veya sigara içilen ortamlarda bulunuyorsanız, sigara kokusuyla baş etme taktikleri geliştirmeniz lazım demektir...

Sigara içilen mekanın, ki bu genellikle mutfak olmaktadır, kapısı sürekli kapalı tutulmalıdır. Mum yakmak çok bilinen klasik ama etkili bir yöntem. Küçük tabaklar içine bir kaşık karbonat eklenmiş bir çay bardağı su koymak da öyle. Evdeki sigara kokusunu hızlıca yok etmenin bir başka yoluysa küçük bir tencerede suyla birlikte bir kapak çamaşır yumuşatıcısını kaynatmak. Su iyice kaynayınca kabı elimize alıp tüm evde dolaştırırsak buharın eve yayılmasını sağlayabiliriz. Evde ağır koku için bir başka yöntemse mutfağın birkaç köşesine ıslak sünger yerleştirmek.

Çöp kokusu

6_En-1500px_shutterstock_2010522521

Çöp kokusu da evde ağır koku yaratır. Konu çöpse, evdeki ağır kokulardan kurtulmanın en etkin yolu, tabii ki uygun poşetleme ve ayrıştırma yöntemi. Özellikle yemek artıklarını ayrıca poşetleyerek çöp torbasına atmak, kokuları önlemek için ideal. Bunun dışında çöp kutusunun içine karbonat veya kabartma tozu serpmek, tuvaletler için hazırlanan koku giderici tabletleri koymak da kötü kokuların oluşumunu engeller.

Tuvalet kokusu

7_En-1500px_shutterstock_2091673309

 Sık temizleme ve hijyene yoğun önem verme tabii ki hepimizin önceliği tuvalet temizliğinde. Buna rağmen yine de kötü kokular oluşuyorsa koku giderici tabletler, en büyük yardımcımız. Ayrıca klozet ve lavabolara yarım bardak karbonat veya limon suyu dökmek, sonra bol suyla durulamak kötü kokuların emilmesini sağlayacaktır. Aynı işlemi beyaz sirkeyle de yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra lavaboya kahve telvesi ve sonrasında kaynar su dökebilirsiniz. Bir bardak karbonatı veya limon suyunu banyonuzun uygun bir köşesinde sürekli tutmak da kötü koku oluşumunu engelleyecektir. Kokulu sabunlar ve mumlar da tuvalet kokusunun giderilmesinde etkili yardımcılardır.

Ayakkabı Kokusu

8_En-1500px_shutterstock_1155985729

Evdeki kötü bir koku duyumunu azaltmak istiyorsak her köşeyi incelemek gerekiyor. Kötü kokuları yok etmenin bir diğer yolu da ayakkabılığa bakmak! Kötü koku kaynakları arasında yer alan ayakkabılar, özellikle kalabalık bir ailede baskın olabiliyor. Peki, ayakkabı kokusundan kurtulmak için ne yapmak gerekir? Aşağıdaki adımları izleyerek ayakkabı kokusundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz:

  • Geceden kötü kokular saçan ayakkabının içerisine bebek pudrası dökebilirsiniz. Sabah uyandığınızda kötü kokuların kaybolduğunu göreceksiniz.

  • Eğer evdeki kokan ayakkabıdan şikayetçiyseniz, ayakkabının içerisinde birkaç damla çay ayağı dökerek kötü kokuyu def edebilirsiniz.

  • Türk kahvesi de kötü kokuyu yok etmek için birebir. Küçük kaplar içerisinde ya da hava alan keselerde Türk kahvesini ayakkabının içerisine koyarak bir gece boyunca bekletebilirsiniz.

Boya Kokusu

9_En-1500px_shutterstock_437314165

Bir ev içerisinde boya yapmak da diğer kokular kadar kötü olacaktır. Boyadan kaynaklı kötü kokuları kolay bir şekilde yok edebilirsiniz. Bunun için farklı yöntemler bulunuyor. İşte evdeki boya kokusundan kolaylıkla kurtulmak için en sık kullanılan yöntemler:

  • En sık kullanılan yöntem elbette camları açarak evi iyice havalandırmak olacaktır. Eğer kokudan bu şekilde kurtulamazsanız aşağıda yer alan maddeleri evdeki boya kokuları gidermek için tercih edebilirsiniz.

  • Kaynatılmış sütü evdeki boya kokusu olan odaya yerleştirin. Bu durum evdeki boya kokusunun çekilmesine yardımcı olacaktır.

  • İçerisi su dolu olan bir kovaya amonyak ekleyin. Sonra mı? Boya kokusunun yavaş yavaş çekildiğini göreceksiniz. Tabii evinizi havalandırmayı da unutmayın.

Bulaşık Makinesi Kokusu

10_En-1500px_shutterstock_2184751493

Bulaşık makinesi içerisinde bir koku oluşmasının nedeni yemek artıkları ve kirli bulaşıkların uzun süre boyunca makinede kalmasıdır. Bulaşık makinesindeki kokular nasıl giderilir diye düşünüyorsanız aşağıdaki açıklamalardan yararlanabilirsiniz. Gelin bulaşık makinesindeki kokular nasıl giderilir sorusunu birlikte yanıtlayalım.

Bulaşıklarınızı, makinelerin "yarım yük yıkama" özelliği ile yıkayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde bulaşıklarınız uzun süre makinede kalmayacaktır. Bunun yanı sıra bulaşık makinesi filtre ve pervanelerin de düzenli olarak yıkanması gerekiyor. Filtre ve pervaneleri en az 3 ayda bir olacak şekilde elde yıkamak ya da makine temizleme solüsyonlarından yararlanmakta fayda var.

Buzdolabı Kokusu

11_En-1500px_shutterstock_1501102508

Ev içerisinde bir diğer kötü koku oluşumu ise buzdolabı nedeniyle oluyor. Peki, buz dolabı kokusu nasıl giderilir?

Buzdolabında kötü koku oluşmaması için ilk dikkat etmeniz gereken madde; besinleri ağzı açık bir biçimde bırakmamaya özen göstermek. Ayrıca bayatlayan yiyecekleri buzdolabında tutmamaya dikkat etmeniz de önem arz eder.

Eğer hali hazırda oluşmuş bir koku var ise sirke ve karbonattan yardım alabilirsiniz. Buzdolabınızı sirkeli su yardımıyla sildikten sonra ağzı açık bir kaba karbonat koyun. Ardından bu kabı buzdolabı içerisine yerleştirin. Bu sayede kokunun dağıldığını göreceksiniz.