Ayakkabı Nasıl Yıkanır?


Ev
29/09/2022

Kıyafetlerin tamamlayıcısı olan ayakkabılar, günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde sıklıkla kirleniyor. Bu nedenle de düzenli olarak bir bakım ve temizlik ihtiyacı doğuyor. Peki, ayakkabı nasıl yıkanır?

En sık kirlenen ayakkabılar arasında beyaz spor ayakkabılar yer alıyor. Hemen hemen her kombine uygun olarak giyilebilen beyaz spor ayakkabılar, açık rengi nedeniyle oldukça çabuk kirleniyor. Bu nedenle de “beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir?” sorusu Google’da sıklıkla aratılıyor. Beyaz sirke en çok kullanılan yöntem olsa da çeşitli tavsiyeler de işe yarıyor. Sizler için ayakkabı temizliği adına evde temizlik yollarını listeledik. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Elde Spor Ayakkabı Yıkama Yöntemi

Beyaz renkli başta olmak üzere spor ayakkabı yıkama yöntemleri arasında elde temizleme işlemi bulunuyor. Bir ayakkabı elde temizlenmeye genellikle müsaittir. Beyaz spor ayakkabıların temizliği ve diğer spor ayakkabı temizliğinde, ürünleri elde yıkarken şu işlem sırasını izlemeniz gerekiyor:

·      Bir kabın içerisine su ve sabun ekleyerek sabunlu su elde edin.
·      Kullanmadığınız bir diş fırçasını yanınıza alın. Bu tarz bir diş fırçanız yoksa herhangi bir küçük bir fırça da kullanabilirsiniz.
·      Spor beyaz ayakkabılarınızı bağcıklarından ayırın. Bağcıklar fırça ile rahat temizlik yapmanıza engelliyor. Bağcıkları ister lavaboda isterseniz de çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

·      Diş fırçasını sabunlu suya batırın ve ardından spor ayakkabınızı yavaşça ovmaya başlayın. Diş fırçasına fazla baskı yapmamaya özen gösterin.
·      Ovma işlemini kirlerin yoğun olduğu alanlarda özenerek yapabilirsiniz.

·      Ayakkabınızda sabunlu su ile geçmeyecek bir leke bulunuyorsa, diş fırçasını asetona batırarak kullanabilirsiniz. Asetonlu fırça, spor ayakkabının üzerindeki zorlu lekeleri kolayca temizleyecektir.
·      Ovalama işleminin ardından temiz bir su ve bez kullanabilirsiniz. Kullanacağınız bezin, ayakkabınıza renk vermeyecek kadar yapıya sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor.

·      Temiz suya batıracağınız bez ile ayakkabınızı sabundan ve asetondan arındırabilirsiniz.
·      Tüm bu işlemlerin ardından ayakkabınızı kurumaya bırakabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Yıkama Yöntemi

Makinede ayakkabı yıkama yöntemine geçmeden önce her ayakkabının çamaşır makinesinde yıkanmayacağını bilmeniz gerekiyor. Eğer ayakkabınızın çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki işlem sırasını izleyebilirsiniz.

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkama yöntemi için ihtiyacınız olanlar:

·      Ariel Sıvı Çamaşır Deterjanı
·      Çamaşır yıkamak için file, bez çanta ya da yastık kılıfı
·      Havlu

İhtiyacınız olan malzemeleri hazırladıktan sonra spor ayakkabılarını temizlemek için yapmanız gerekenler ise şu şekilde:

·      Spor ayakkabıları üzerinde çamur, toz kalıntısı gibi yoğun lekeler var ise makineye atmadan önce bir bez yardımıyla bu lekeleri silmeniz gerekiyor. Yarım fincan beyaz sirkeye bezi bulayarak temizleyebilirsiniz.
·      Yoğun kalıntıları ayakkabının üzerinden temizledikten sonra çamaşır yıkamak için file, ince kumaşa sahip bir bez çanta ya da yastık kılıfının içerisine ayakkabıyı yerleştirebilirsiniz. Bu işlem ayakkabınızın makinenin iç mekanizmalarına çarparak zarar görmesini engelliyor. Aynı zamanda makinenin de zarar görmemesini sağlıyor.
·      Spor ayakkabı temizlemek için geniş bir alan gerekiyor. Bu nedenle de beyaz spor ayakkabı temizleme işlemi için tek seferde en fazla iki spor ayakkabı yıkamaya özen göstermelisiniz.

·     Ayakkabı bağcıklarını çıkartarak ayrı bir şekilde makinede yıkayabilirsiniz. Bu sayede bağcıkların tüm yüzeyi daha rahat temizlenecektir. Dilerseniz ayakkabı tabanı soyulmaya müsait olduğundan onu da çıkarabilirsiniz.
·      Makineye temizlik ya da ayak havlusunu da ayakkabılarla birlikte atmalısınız. Bu işlem ayakkabıların makinede etrafa çarpmasını yumuşatıyor. Dilerseniz 2-3 adet havlu ekleyebilirsiniz.

·      Akıllara gelen en önemli sorulardan biri “ayakkabı makinede kaç derece yıkanır?” oluyor. Bir beyaz ayakkabı makinede düşük ısıda yıkanmalı. Bu nedenle de toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanmak gerekiyor. Toz deterjanlar düşük ısıda tam olarak çözünemeyebiliyor.
Ariel toz çamaşır deterjanı 30 derecede kolay bir şekilde kullanılabiliyor.

Peki, ayakkabı hangi programda yıkanır? Bu sorunun cevabı ise, sportif temizleme programıdır. Eğer çamaşır makinenizde sportif temizleme programı varsa bu programı kullanabilirsiniz. Sonra beyaz ayakkabı temizliği için eğer sportif programı yoksa sentetik programda 30 derece ısıda, 600 devirde yıkamak yeterli olacaktır.

Deri Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Deri ayakkabılar da gündelik hayatta sıklıkla kullanılıyor. Özellikle beyaz deri ayakkabılar fazlasıyla kirlenebiliyor. Peki, beyaz deri ayakkabı nasıl temizlenir?

·      Deriye zarar vermemek adına yumuşak bir fırça seçerek, diş fırçası yardımıyla ayakkabının üzerindeki kalıntıları temizleyebilirsiniz.
·      Ayakkabının bağcıkları bulunuyorsa, temizlik esnasında bu bağcıkları çıkarabilirsiniz.
·      Bir kap suyun içerisine sabun ekleyerek bir karışım yapın. Yumuşak bir bez yardımıyla ayakkabınızı nazikçe ovalayarak silin. Sabun kullanmak istemiyorsanız deri ayakkabı temizliğinde kullanılan özel köpüklerden tercih edebilirsiniz.

·      Ardından nemli bir bez yardımıyla ayakkabınızı temizlemeniz gerekiyor. Deri ayakkabı üzerinde sabun kalmaması büyük önem taşıyor.
·      Bütün işlemlerin ardından ayakkabınızı serin bir odada kurutabilirsiniz. Kurutma işlemi için herhangi bir ısıtıcı kullanmamalısınız. Aynı zamanda ayakkabınızı güneş altına da bırakmamalısınız. Bu tip kurutma yöntemleri derinin renginin atmasına ve çatlamasına neden olabiliyor.

·      Ayakkabınızı ıslak bırakmamaya da özen göstermelisiniz. Deri ayakkabılar ıslak bırakıldığında üzerinde lekeler meydana gelebiliyor.
·      Deri ayakkabı temizliğinde vazelin de sıklıkla kullanılıyor. Bir pamuk yardımıyla vazelini deri ayakkabı üzerine sürebilirsiniz. Bu işlem ayakkabının parlamasına da yardımcı oluyor. Deri ayakkabılarınızı ayda en az bir kere parlatabilirsiniz.

Sararan Ayakkabıları Temizleme Yöntemi

Beyaz ayakkabılar ayrı bir ilgi istiyor. Düzenli olarak ürünü temizlemek, bakımını yapmak ilk günkü halini korumasına yardımcı oluyor. Bu nedenle beyaz spor ayakkabı temizliği sıklıkla yapılmalı. Beyaz ayakkabı sevenlerin en çok yaşadığı sorunlar arasında, ayakkabıların sararması yer alıyor. Peki, sararan beyaz ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz ayakkabı sararması için en etkili yöntemlerden biri bir miktar beyaz diş macunu.

·      Sararmış beyaz ayakkabınızı ilk haline döndürmek için yumuşak eski bir diş fırçası ve bir de diş macununa ihtiyacınız var! Diş macunu ile beyaz ayakkabı modellerinizi eski haline getirebilirsiniz.
·      Öncelikle ayakkabının varsa bağcığını çıkarmalı ve ayrı olarak yıkamalısınız.
·      Ardından diş macununu fazla olmayacak şekilde alabilir ve yumuşak diş fırçası ile çok bastırmadan oval şekilde ovalayarak temizliğe başlayabilirsiniz. Beyaz spor ayakkabıları zarar görmeyecek şekilde temizlemek için bastırmamaya özen göstermelisiniz.

·      Son olarak nemli bir bez yardımıyla beyaz ayakkabınızın üzerindeki macunu temizleyebilirsiniz. Bu işlem en popüler beyaz ayakkabı temizleme yöntemleri arasında yer alıyor.
·      Eğer beyaz ayakkabıların daha çok parlatmak istiyorsanız nemli bir bezin üzerine cif krem dökebilirsiniz. Bu bez ile ayakkabınızı nazik bir şekilde ovalayarak temizleyebilirsiniz. Ardından tekrar nemli bir bez yardımıyla ayakkabınızı silebilir ve doğal yöntemlerle kurumaya bırakabilirsiniz. Beyaz spor ayakkabıyı temizlemenin en basit yöntemi budur.

Sararan beyaz ayakkabı beyazlatma yöntemleri arasında diş macunu ile beyaz ayakkabı temizleme en sık tercih edilenler arasında yerini alıyor. Bu sayede ayakkabılarınız eskisi gibi beyaz ve parlak bir hale geliyor. Artık beyaz ve temiz ayakkabılarınıza yeniden merhaba diyebilirsiniz.

Dilerseniz aseton ile beyaz ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz. Bu işlem için ayakkabınızın beyaz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde beyaz renkte olmayan ayakkabılarınızın rengi solacaktır. Bu işlem sadece beyaz renkli ayakkabı türlerinde kullanılabiliyor. Bu nedenle sararmış olan beyaz ayakkabılarınızı gönül rahatlığı ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemler sayesinde beyaz ayakkabı temizlemek artık çok kolay. Tercih edilen beyaz spor ayakkabınızı artık mutlulukla giyebilirsiniz. Her stile sahip beyaz spor ayakkabılar için bu yöntemler uygundur. Beyaz spor ayakkabılarınızın temizliğini sağladık. Peki, beyaz renkli spor ayakkabınızı nasıl kurutabilirsiniz?

Ayakkabı Kurutma Yöntemleri

Ayakkabı nasıl temizlenir sorusuna yanıt verdiğimize göre, kurutma işlemine geçebiliriz. Beyaz ayakkabıları yıkanma işlemi bittikten sonra bahar ve yaz aylarında açık havada kurumaya bırakabilirsiniz. Yine de ayakkabınızı direkt güneş ışığına bırakmamanız gerekiyor. Ayakkabının güneş ışığını direkt olarak alması, renk değiştirmesine neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle beyaz spor ayakkabılarınızı yıkadıktan sonra uzak tutmanız gerekiyor. Kış mevsiminde ya da yağışlı havalarda ise ayakkabınızı kalorifer peteği üzerinde kurumaya bırakabilirsiniz.

Kurutma işlemini hızlandırmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ayakkabının içerisine kağıt havlu topakları koymak da işinize yarayacaktır.

Kurutma makinası içerisinde ayakkabı kurutmak ise tavsiye edilmiyor çünkü makinenin devir programları, ayakkabının formunun bozulmasına neden olabiliyor.me

Sizin için ayakkabı temizliği hakkında bir metin hazırladık. Bu yöntemler ile beyaz ya da renkli tüm ayakkabılarınızı gönül rahatlığı ile temizleyebilirsiniz. Temiz ve beyaz ayakkabılarınızla uyum sağlayan çorapların bakımı hakkında Mükemmel Çoraplar için Çamaşır Makinesi Rutini isimli yazımızı okuyabilirsiniz.