Mükemmel çoraplar için çamaşır makinesi rutini


Ev
4/11/2019
Kimi zaman hiç farkında olmadığınız küçücük şeyler mutluluğunuza, neşenize gölge düşürür. Soğuk öğleden sonraları ya da uzun, yorucu bir günün sonunda ayağınıza uygun bir çift çorap bulamamak mesela… Ayaklarınız ihtiyaçları olan yumuşaklık ve sıcaklığı bulamadıklarında mutsuz olurlar.

Pofuduk pembe çorap, sımsıcak siyah parça, parlak beyaz renk çoraplar... Onları sürekli giyiyorsunuz, hatta bazen yatakta bile çıkartmıyorsunuz... Peki onlara iyi bakıyor musunuz? Çamaşırları katlarken beyazlarla renklileri aynı yerde tutmamak lazım. Küçük çoraplar küçük tuzaklar kurar: Oraya buraya saklanmaya bayılırlar. "Aman ne olacak ki, çorap işte" diyor olabilirsiniz. Evet öyleler ama onların da renkleri var ve dikkat etmezseniz solabilirler. Bu yüzden çamaşırları yıkarken mutlaka renklerine ve kumaşlarına göre ayırmalısınız (hassas çamaşırlar, beyazlar, koyu renkler, yoğun gölgeliler). Gerisini ise Ariel'e bırakın.

En sevdiğiniz çorapları nasıl yıkamalısınız?

Çoraplarınızı gece ve gündüz, dışarda ve içerde giyiyorsunuz. Peki onlarla gurur duyuyor musunuz? Çoraplar kolayca leke gösterir, küçücük kirleri bile üzerlerinde toplarlar ve ayakkabı boyasını da kolayca çekiverirler. Eğer çorapların yüksek ısıda yıkanınca temizleneceğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Fakat en ağır vakaları bile leke çıkartıcı bir deterjanla, hem de 30 derecede temizlemek mümkün... Lekelerin hiç şansı yok.

Kayıp çoraplar nereye gider?

Bir de kayıp çorap sorunu var. Hepimiz merak ederiz, çamaşır makinesi içinde nereye saklanır çoraplar? Çorapların bu gizemli alışkanlığı önceden alınacak birkaç tedbirle çözülebilir. Mesela çoraplar diğer çamaşırlardan ayrı yıkanabilir. Küçük klipslerle birbirlerine tutturulabilir ya da çamaşır torbasının içinde yıkanabilir. Çorapları küçük klipslerle birbirine tutturarak yıkamak hiç aklınıza gelmiş miydi? Bu basit uygulamalar çoraplarınızın ayağınızda paralanmasını sağlayacaktır. Yıkama torbası ise çorapların makine içinde kaybolmalarını engelleyecektir. Makinede kaybolan çoraplar daha sonra özellikle beyazları yıkarken başınıza iş açabilirler. Bu küçük tedbirlerle çoraplarınızın solma ve kaybolma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

Üstelik bu tür pratik uygulamalar size bir dolu zaman kazandırır ve giysilerinizi olabilecek en iyi durumda yıllarca kullanmanızı sağlar.