Yapılacak işler listesi hazırlamanın avantajları


Ev
11/11/2019
Çocuklarınıza kendi sorumluluklarını öğretmek için basit ev işleri vermek, tüm işlerin tek başınıza size kalmamasını sağlar. Çocukları ev işlerine kolayca dahil etmenizi sağlayacak ipuçlarımıza göz atın.

1. Adım: Küçük yaşta başlayın.

Tabii ki yaşlarına uygun işler verin. Okul öncesi çocuklar yaşlarına uygun olması şartıyla sandığımızdan çok daha fazla işi kaldırabilirler. Mesela yaprak toplamaya ya da çorapları eşleştirmeye yardım edebilirler.

Mutfaktaki plastik kapları dolaba yerleştirme işini yapabilirler. Böylece kırılma tehlikesi de olmaz. Kendilerine güvenleri arttıkça yapacak daha fazla iş bulabilirsiniz. Kedinin yemeğini vermek, çamaşır makinesine kirlileri atmak, toz almak gibi işleri yapabilirler. Febreze ile evi havasını değiştirme işini de ona verebilirsiniz.

2. Adım: Yapılacaklar listeniz akıllıca olsun.

Onların seçmesine izin verin. Bir sürü iş arasından eğer istediklerini seçme şansı verirseniz daha hevesli olurlar. Evde onların yapabileceği işleri listeleyin ve bırakın seçsinler.

Net olun. “Odanı temizle” gibi belirsiz cümleler kurmayın. Örneğin, “Oyuncaklarını kutuya, temiz giysilerini de dolaba koy” derseniz daha anlaşılır olursunuz.

Öğüt vermeyin, öğretin. Çorapları eşleştirmek, temiz giysileri ayırmak gibi işleri nasıl yapacağını adım adım gösterin. Öğrendikleri anda bırakın kendileri yapsın.

3. Adım: Ödüllendirmeyi unutmayın.

Övebileceğiniz kadar övün. Olumlu bakış açısı kazanmasını sağlayın. İşlerini bitirdikten sonra birlikte filim izlemek, oyun oynamak gibi eğlenceli bir etkinlikle günü tamamlayın.

Ödülünüzü doğru seçin

Küçük çocuklar yapışkan çıkartmalara bayılır. Bir tablo yaparak çocuğunuza verdiğiniz çıkartmaları buraya yapıştırmasını sağlayın. Tabloda kimin hangi işleri yaptığı görülsün, böylece aile arasında rekabeti başlatmış olursunuz.

4. Adım: Geri adım atın.

Mükemmeliyetçiliği unutun. Okul öncesi çocuklarınızın verdiğiniz işleri ne kadar iyi yaptıklarına değil, bu işleri yapmaya olan heveslerine odaklanmanız daha önemlidir. Ayrıca onların yapamadığını düşündüğünüz şeyleri onlar için yapmaya çalışmayın. Bu işin tüm püf noktasını ortadan kaldırır. Amaç onlara öğretmek! Eğer teşvik etmek için bir çözüme ihtiyacınız varsa, “Kupanı yıkarsan, dışarı çıkıp oynayabilirsin” taktiğini kullanın.

Daha fazla ipucu için Çocukların Evdeki Sorumluluklarını Keyifle Yapmalarını Sağlayın makalemize de göz atın.

Sizin çocukları ev işi yapmaya ikna etmek için ipuçlarınız var mı? Bizimle paylaşın.