Çocuklara evdeki sorumluluklarını öğretin


Aile
24/04/2020
Çocukların evdeki sorumluluklarını, surat asmadan, neşeyle, kendiliklerinden yerine getirmesini ister misiniz? Biraz sabır, yaratıcılık ve eğitimle her çocuk ev işlerine önemli oranda destek olabilir.

Gülay Hanım, İstanbul'da yaşayan bir anne ve iki çocuğu var. Bize çocuklarını evdeki sorumlulukların paylaşımı konusunda nasıl eğittiğini ve uzun vadede bunun ailenin mutluluğuna nasıl bir katkısı olduğunu anlatıyor.

Erken eğitim

"Okul öncesi dönemde çocuklarıma ‘Temizlik Zamanı' adlı bir şarkı öğrettim. Bu şarkı temizlik yaparken nasıl eğlenebileceklerini görmelerini sağladı. Yalnızca 2-3 yaşlarında bile temizliği bir eğlence kaynağı olarak görüyorlardı" diye hatırlıyor Gülay Hanım. Ayrıca çocukların, tabakları yerine kaldırmak, odalarını temizlemek gibi sıradan şeyleri ayrı ayrı öğrenmelerinin ne kadar önemli olduğunu, bütün bunların çocuklar için hiç de sıradan şeyler olmadığını anlatıyor.

Anahtar yaratıcılık

Küçük çocukların size ne şekilde yardım edebileceklerini bulmak önemli bir iş. Gülay Hanım "Ellerini her gün başka bir iş için kullanmalarını sağlamak gerekiyor. Her gün aynı işleri yaparak sıkılmak istemiyorlar" diyor. Örneğin Cumartesi günleri, temiz çorapları katlama oyunu oynuyorlar, çamaşır sepetiyle tam bir şenlik yaşanıyor. Pazarları ise, eğlenceli hayvan şekilleri taşıyan toz bezleri ya da fırçalarıyla toz alıyorlar. Günlük işleri bu şekilde oyunlaştırmak çok işe yarıyor.

İyi davranışların ödüllendirilmesi

"Yıldızlı aferinlerle dolacak bir çizelge hazırlamak" diyor Gülay Hanım, "Güzel bir iş planı için iyi bir başlangıç olabilir. O çizelgede isminin etrafındaki yıldızların artmasını sağlamak için elinden geleni yapacaktır çocuğunuz." Ayrıca çocukların evin bir düzeni olması halinden nasıl hoşnut olduklarını ve bu düzenin sağlanmasına katkıda bulunmayı sevdiklerini ekliyor. "Çocukların arabaya biner binmez emniyet kemerlerini nasıl bağladıklarını gördüğünüzde inanamayacaksınız. Bu fikre alışmaya başladıklarında neden bağladıklarını sorgulamıyorlar bile."

Mücadelede aşama kaydetmek

Çocuklar büyüdükçe, ev işlerinin eğlenceli olduğu fikrine alışmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle açık olmak zorundasınız. Gülay Hanım bu konuda en iyi yöntemin, "İşler bitene kadar kimseye ayrıcalık tanınmaması" olduğunu söylüyor. "Pazarlık götürmeyen meseleler olduğunu bilmeliler. Havluyu yerde bırakamazsın. Kitaplar okunduktan sonra yerine kaldırılmalı vs. Hangi konuların tartışmaya açık olduğuna karar vermek sizin elinizde."

Gerçekçi olun

Ebeveynler çocuklarından beklentilerini makul bir düzeyde tutmalılar. Gülay hanım ev işlerinin temel sebebi olmaması gerektiğini söylüyor. Diyor ki, "Çocuğunuzla aranızdaki etkileşime odaklanın. Liseden mezun olurken, geriye bakmak ve bütün o tartışmalarla ne kadar zaman harcadığınızı hatırlamak bile istemeyeceksiniz." Sorumluluk oyununun sonunda kazananın çocuklar olduğuna, bunun için ebeveynlerin tutarlı ve sabırları olmaları gerektiğine dikkat çekiyor.