Doğadan bizlere armağan: 15 Şifalı ot


Ev
28/04/2021
Tıbbi ot bahçesi; görüntü, tat ve hoş kokudan daha fazlasını sunuyor.

Pelin (Artemisia annua)
Bu aromalı antibakteryal ot, ateş düşürücüdür ve kanamaları durdurur.

Pelin Otu

Kara pelin (Artemisia abrotanum)
Bu aromalı acı ot, hazmı ve ciğerin fonksiyonunu artırarak kasılmaları engeller ve parazitleri yok eder. Ayrıca güçlü bir sivrisinek kovucudur ve gül bahçenizin etrafını çitle çevrelerseniz gül yapraklarını yiyen kara ve sarı böcekleri uzaklaştıracaktır.

Kara Pelin Otu 

Acı pelin (Artemisia afra)
Bu doğal artemis; öksürük, soğuk algınlığı, ateş, iştah kaybı, kolik, baş ağrıları ve kulak ağrısı gibi çeşitli rahatsızlıkların iyileştirilmesinde ve barsak kurtlarıyla sıtma parazitlerinin imha edilmesinde kullanılır. Tıkalı burunları açmak için taze yapraklarını burun deliklerine koyunuz. Ayak terlemesini önlemesi için yaprakları çoraplarınıza yerleştirebilirsiniz.

Acı Pelin Otu 

Apsent pelin (Artemisia absinthium)
Safra kesesi şikayetlerinde dahilen kullanılır, sindirimi iyileştirir, iştahsızlığı giderir ve kurtların bünye dışına atılmasına yardımcı olur. Haricen ısırıklara ve morluklara da uygulanabilir. Hamile ya da emziren kadınlara verilmemesi tavsiye edilir.

Apsent pelin

Tarhun otu (Artemisia dracunculus)
Yaprakları yemeklerde çeşni olarak kullanılır, özellikle yumurtalı tariflere, soslara, salatalara ve hardala lezzet katar. Sindirimi hızlandırır, çocuklardaki barsak kurtlarını düşürür. Haricen ise, romatizma ve diş ağrılarında kullanılır. Hamile ve emziren kadınlara verilmemelidir.

Tarhun otu 

Papatya (Matricaria recutita)
Dahilen, sinirsel kaynaklı sindirim sistemi bozuklukları, uykusuzluk, yolculuklarda baş gösteren çeşitli rahatsızlıklar, çocuklarda diş çıkarma, kolik ve boncuk rahatsızlıklarında (bebeklerde şiddetli kasılmalar) kullanılır. Haricen ise, yaralar, güneş yanıkları, hemoroit, meme iltihapları ve bacak ülserlerinde yararlanılır. Kozmetik olarak yumuşatıcı ve antialerjik bir ajan olarak kullanılır, harika bir saç kremi ve nemlendiricidir, ayrıca saç rengini de açar.

Papatya 

Krizantem (Tanacetum parthenium)
Bu bitkinin yaprakları doğal bir ateş düşürücüdür. Migreni ve eklem ağrılarını önler.

Krizantem  

Karakafes otu (Symphytum officinale)
Kalsiyum ve B12 bakımında son derece zengin olan karakafes otu, aynı zamanda yapraklarında ve köklerinde salyangoz kabuğu diye de bilinen allantoin de içerir; bu sayede kremlerin içine karıştırılarak cilde uygulandığında hücre yenilenmesine faydalı olur. Morluklar ve yaralarda, kas ve doku hasarlarında kullanıldığında kemikleri ve bağ dokularını neredeyse yeniler. Şişme ve morarmaları da önlemeye yardımcı olur.

Karakafes otu 

Köpek otu (Marrubium vulgare)
Köpek otu, güçlü bir ekspektoran içerir. Bronşit, astım, balgam, göğüsten gelen öksürükler ve soğuk algınlıkları, boğmaca öksürükleri, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, tifo ateşi ve hafakanlara iyi gelir.

Köpek otu 

Nergiz (Calendula officinalis)
Çiçekleri kremlere katılarak pişik, egzama, konjunktivit, pamukçuk enfeksiyonları, herpes ve diş eti iltihapları, ayak mantarları ve genel olarak tüm cilt problemlerinde kullanılır. Dahilen, gastrit ve on iki parmak bağırsağı ülserleri, kolik, divertikülit iltihapları, hepatit, bezeler ve menstrual problemlerde yararlanılır. Bütün bir bitki olarak da yenilebilir, pirinçle karıştırılan çiçekler yemeklere renk katar. Hamilelikte kullanılması sakıncalıdır.

Nergiz otu 

Melissa (Melissa officinalis)
Strese karşı etkisiyle bilinen bu bitkinin, insanlarda sakinleştirici etkisi mevcuttur. Endişe ve huzursuzluklara neden olan bir çok rahatsızlık için kullanılmasında sakınca yoktur. Yaprakları salatalara kullanıldığında limonvari bir lezzet katar.

Melissa Otu

Çay ağacı (Melaleuca alternifolia)
Çay ağacı, antiseptik bir bitki olup öksürük söktürücüdür ve bağışıklık sistemini harekete geçirdiği için enfeksiyonlar karşısında etkilidir. Yaprakları kaynayan suya atılır, soğuduktan sonra vajinal enfeksiyonlardan ayak kokularına, mantardan siğil ve nasırlara kadar her türlü rahatsızlıkta  haricen kullanılır. Mantar enfeksiyonu olan bitkilere soğutulmuş solüsyon olarak püskürtülmesi çok faydalıdır.

Çay ağacı 

Bulbinella - Hasır otu (Bulbine frutescans)
Yapraklarından çıkarılan suyu; sinek ısırıkları ve böcek sokmalarında, yara-bereler, yanıklar ve haşlanmalarda kullanılır. Güneş yanığına karşı da mükemmel bir koruyucudur.

Bulbinella otu 

Sarı kantoron (Hypericum perfoliatum)
Endişeleri, sinirsel gerilimleri, menopoza bağlı rahatsızlıkları gidermede etkilidir. Premenstrüel sendrom, zona, siyatik ve fibrosis için dahilen kullanımı başarılı sonuçlar verir. Haricen ise, yanıklarda, cilt kabartıları, morarmalar ve benzer incinmelerde (özellikle derin ve çok acı veren yaralarda) kullanılır. Asla alopatik antidepresanlarla birlikte alınmamalıdır.

Sarı kantoron 

Itır (Pelargonium graveolens)
Çay olarak içildiğinde, premenstrüel ve menopoz kaynaklı problemlerde mükemmel sonuç verir. Tadı gülü andıran bu çay, bulantı, tonsilit ve dolaşım bozukluklarında da kullanılır. Haricen ise; akne, hemoroit, egzema, morarmalar ve mantarların tedavisinde yararlanılır. Yapraklarını kaynar suya atın ve bu güzel kokulu suyu kremalarınızı, limonatalarınızı ve şuruplarınızı lezzetlendirmekte kullanın veya yaprakları kek kalıbının altına döşeyerek hamurunuza nefis bir lezzet vermesine şahit olun. Elmalı pastanıza katacağınız bir iki yaprak da hafif bir gülsuyu lezzeti katacaktır.

Itır otu