Kekik Nedir? Faydaları Nelerdir?


Sağlık
24/02/2021

Kekik nedir, kekik çayı ve kekiğin faydaları nelerdir?

 Kekik çayı

 

Çay saatinize yeni bir çay eklemek istiyorsanız, kekik çayını sadece tadı için bile denemeye değer. Farklı kekik çeşitleri farklı tatlara sahip olsa da, kekik çayının aroması genellikle taze, çiçeksi ve toprak notalarının bir karışımından oluşur. Ayrıca sinir sistemini güçlendirmesinden, içerdiği antioksidanlar ve vitaminler ile bağışıklığı desteklemesine kadar sağlığımıza faydalı birçok özelliğe sahiptir. Kekiğin faydaları, bir fincan mükemmel kekik çayını nasıl hazırlayacağınız ve kekik hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Kekik hangi hastalıklara iyi gelir?

 

İshal, mide ağrısı, artrit ve boğaz ağrısını gidermede kekik kullanılabilir. Kekiğin antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir.

İnsanlar tarih boyunca kekiği mumya yapımında ve vebadan korunmak için kullanmışlardır. Kekik taze ve kurutulmuş veya yağ olarak kullanılabilir.

 

Kekiğin içeriğinde bulunan timol, bulaşıcı bakteriler gibi zararlı organizmaları yok edebilen bir maddedir. Dolayısıyla kekik güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca ülkemizde yapılan araştırmalar, yabani kekiğin meme kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olduğunu kanıtlıyor.

 

Kekiğin faydaları nelerdir?

 

1. Antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

İnsanlar matcha latte ülkemize gelmeden çok önce kekik çayı içiyorlardı. Ve iyi bir nedeni var: Bir fincan sıcacık kekik çayındaki bileşenlerin vücudu mikroplardan korumaya yardımcı oluyor. Birçok araştırma uçucu kekik yağının E. Coli ve salmonella gibi bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite gösterdiğini kanıtlamaktadır.

 

2. Antioksidanlarla doludur

Zaten antioksidanların vücuda iyi geldiğini ve kekik çayında çok olduğunu biliyoruz. Kekikte bulunan lutein, zeaksantin ve naringenin gibi antioksidanlar vücut tarafından üretilen, yaşlanmaya ve hastalığa karşı etkilidir ve serbest radikallerle savaşır.

 

3. Sinir sistemini rahatlatır

Endişeli mi hissediyorsunuz? Bir fincan kekik çayı da bu soruna da yardımcı olabilir. Kekik, içerdiği karvakrol adlı bir bileşen sayesinde nörolojik sistem üzerinde faydalı etkilere sahip. Uyku öncesi rutininize ekleyin veya stresli anlarda yudumlayın.

 

4. Temel vitamin ve mineraller içerir

Kekiğin minik yapraklarında saklanan tek yararlı bileşen antioksidanlar değildir. Kekik ayrıca temel vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Taze kekik yapraklarında A ve C vitaminleri, bakır, lif, demir ve manganez bulunur. Bunların hepsi bir dereceye kadar çay formunda da mevcuttur. Özellikle A ve C vitaminleri, vücudunuzun enfeksiyonla mücadele güçlerini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Kekik, grip, zona, HPV, herpes, hepatit gibi hastalıklara sebep olan viral patojenlerle başa çıkmada bağışıklık sistemini destekliyor.

 

5. Doğal bir öksürük ilacı olabilir

Boğazınız kaşınıyorsa, ılık bir fincan kekik çayı içmeyi deneyin. Araştırmalar, sarmaşık yaprakları gibi kekik yapraklarının öksürük ve diğer akut bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

 

Kekik yağı nasıl yapılır?

 

Taze kekik yaprakları kurutulduktan sonra öğütülür. Öğütüldükten sonra sızma zeytinyağı içerisine konularak bir ay boyunca bekletilir. Şişenin ağzı sıkıca kapatılır ve haya ile teması engellenir. Bir ay sonunda süzerek kullanabilirsiniz. Aktardan satın alacağınız kekik yağı farklıdır. Damıtma işlemi ile elde edilir ve bitkinin öz yağıdır. Çok yoğun olan bu yağı damlalık ile az miktarlarda kullanabilirsiniz.

 

Kekik suyu nasıl yapılır?

 

Kekik suyu, damıtma ve ısıl işlem ile edilir ve bitkinin öz suyudur. Evde yapılması mümkün değildir.

 

Kekiğin yakıştığı yemekler

 

Hemen hemen tüm et yemekler, taze salatalar, fırında patates, fırında sebzeler, tavuk ve balık yemekleri... Kekik damak tadına göre birçok yemeğe eklenebilir ve lezzet verir.

 

Kekik çayı nasıl yapılır?

 

Bir su bardağı suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra içine öğütülmüş bir çay kaşığı kekik ilave edin. Biraz kaynadıktan sonra içebilirsiniz. Hazır kekik çaylarını da tercih edebilirsiniz.

 

Kekik çayı tarifi:

Daha lezzetli bir tarif için bunu da deneyin.

 

Kekik çayının faydalarından yararlanmanın iki yolu vardır: Paket kekik kullanın veya pazardan satın aldığınız taze kekik ile hazırlayın. Bal ve turunçgil dokunuşuyla kekik çayını lezzetlendirin.

 

1 büyük fincan çay için:

 

Kekik çayı malzemeleri

 

  • 5-7 dal taze kekik, durulanmış ve temizlenmiş
  • Bir bardak su
  • 1/2 küçük limon veya diğer turunçgiller (portakal ve mandalina da çok yakışıyor)
  • 1 çay kaşığı kekik balı

 

Kekik çayı yapılışı

 

  • Orta-kısık ateşte küçük bir tencerede kekik ve suyu karıştırın.
  • Tencereye bir limonun yarısını sıkın ve kabuğunu içine ekleyin.
  • Tencereyi beş dakika kaynatın.
  • Isıyı en kısığa getirip 5 dakika bekleyin.
  • Tencereyi ocaktan alın ve çayı soğumaya bırakın.
  • Çay ılık, içilebilir bir sıcaklığa eriştikten sonra, kekik balı ekleyin ve servis yapın.

Not: Bal sıcak suda veya pişirildiğinde besin değerini kaybettiği için oda sıcaklığındayken ilave etmek daha iyi olacaktır.

 

Afiyet olsun!

 

Kış çayı tariflerimiz için şu makalemize de göz atın.