Lazer epilasyon yaptıranların yorumları

Aile
17/06/2021

Lazer epilasyon yaptıranların, lazer epilasyon yorumlarını merak ediyor musunuz? Lazer epilasyon öncesi sonrası, tüylü bir ciltten pürüzsüz bir cilde giden yolda uzman görüşlerini sizin için derledik. Lazer epilasyon geleneksel yöntemlere oranla daha hızlı ve etkili sonuç veriyor. Peki lazer epilasyon öncesi sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

  

Lazer epilasyon öncesi sonrası

Daha az acılı olması ve daha büyük alanlara uygulanabiliyor olması lazer epilasyon yaptıranların tercih sebepleri arasında. Ancak lazer epilasyon yaptırmadan önce ve sonrasında uyulması gereken önemli kurallar bulunuyor. Aile Hastanesi'nden Dermatolog Hülya Sağlam sağlıklı bir lazer epilasyon uygulaması için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih edilen yollardan biri olan lazer epilasyon uygulamasıyla lazer epilasyon yaptıranlar tüm vücutta 1-2 aylık aralıklarla ortalama 6-8 seans arasında, yüzde ise 10-12 seans arasında sonuç alıyorlar. Lazer epilasyon yaptıranlar için bir başka önemli konu da lazer epilasyon yorumları. Diğer kullanıcıların tecrübeleri ve uzman hekim görüşleri bu anlamda belirleyici oluyor.

Lazer epilasyon birkaç süreçten oluştuğunu belirten Aile Bahçelievler Hastanesi'nden Dermatolog Hülya Sağlam’ın lazer epilasyon yorumları arasında “Alanın genişliğine bağlı olarak tedavi birkaç dakikadan birkaç saate kadar çıkabiliyor. Yeni cihazlarla bu süre 30 dakikaya kadar inebiliyor. Uygulama sonrasında 2-3 günde içinde tüyler kendiliğinden dökülmeye başlıyor” bulunuyor.

Lazer epilasyon yaptıranların uzman hekim kontrolünde yapıldığını bilmeleri önemli. Güvenli ve etkin şekilde olması için kıl ve cilt tipine göre değerlerin doğru belirlenmesi; cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına bakılarak, doğru cihaz ve enerji tespit edilmesi gerekiyor.

Lazer epilasyonun güneşten koruyucu kremler düzenli kullanıldığı sürece her mevsim yapılabildiğine dikkat çeken Sağlam, “Ancak doğru zaman, hastaya ve uygulanacak lazer tipine göre de belirlenebiliyor. Bazı hastalarda yüz bölgesine yaz ayında lazer uygulamak riskli olabiliyor” diyor. Lazer epilasyon yorumlarını değerlendirirken uzman hekim görüşlerine başvurmak da önemli.

Güvenilir koşullarda yapılması halinde lazer epilasyon uygulamasının sağlık açısından bir zararı olmadığını beliren Dermatolog Sağlam, “Lazer uygulaması zararlı bir uygulama değil. Ancak en sağlıklı sonuç için uygulamayı yaptıran kişinin de bazı kurallara uyması gerekiyor” diyor.

 

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

 • Lazer epilasyon öncesi, yaklaşık 4 hafta öncesinden ağda, cımbız, epilatör, tüy dökücü kremler gibi kıl köklerine etki edebilecek herhangi bir işlem uygulamayın.
 • Bir ay öncesinden itibaren gün ışığı ve bronzlaşmadan kaçının. En uygunu, kişinin kendi ten rengine sahip olduğu zaman işlemi uygulamak.
 • Eğer kullanılan bir ilaç var ise mutlaka uygulayan uzmana bilgi verin. Özellikle izotretinoin etken maddesi olan ilacı kullanan bir kişi en az 6 ay sonra lazer epilasyon yaptırabilir.
 • Lazer epilasyon öncesinde cilde kimyasal peeling veya cildi soyacak krem uygulaması yapılmamış olmasına dikkat edin.
 • Lazer epilasyon öncesinde tüy sarartıcı madde uygulamayın.
 • Herhangi bir kronik ya da cilt hastalığınız varsa mutlaka uzmanı uyarın.
 • Lazer epilasyon tamamen beyaz tüylere sahip kişilerde, hamilelerde, sedef hastalığı gibi deri hastalıkları olanlarda, bazı önemli yan etkileri bulunan sivilce ilacı gibi ilaçlar kullananlarda, sistemik izotretinoin kullananlarda, kalp pili olanlarda, ayva tüyü olanlarda ve epilepsi hastalarında önerilmiyor. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmana danışın.

 

LAZER EPİLASYON SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Lazer epilasyon sonrasında hafif kızarıklık, ödem veya su toplaması olabilir. Kısa sürede komplikasyonlardan kurtulmak için:

 • Lazer epilasyon sonrasında en az 3 ay güneşten korunun ve 30 veya daha yüksek faktör güneş koruyucusu kullanın.
 • Bölgeyi nemlendirici kremler ile nemli tutun.
 • Uygulamadan sonra 24 saat sıcak su değdirmeyin.
 • 24 saat içinde ağrı ya da şişme olursa yumuşak beze sarılı buz uygulayın.
 • Gerektiğinde ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 • Uygulamadan sonra 48 saat bölgeyi tıraş etmeyin.
 • Bölgede kabuklanma olursa el sürmeyin.
 • Ağda tüy dökücü kremler kullanmayın.
 • Bölgeye nazik davranın ve kaşımayın. Keseleme gibi tahriş edici işlemlere maruz bırakmayın.
 • Ateş ya da iltihap gibi enfeksiyon bulgusu varsa mutlaka işlem yapan kişiyi arayın.
 • Yüz epilasyonları sonrasında 24 saat fondöten, allık gibi cildi kapatan ürünler kullanmayın.
 

Diğer önerilerimize de göz atın!

Tüylerden kurtulmak ile ilgili doğru bilinen yanlışlar