Evcil hayvanlarla seyahat


Aile
2/05/2020
Kedi ve köpekleri strese girmeden kolayca taşımanın yolları

Çoğu evcil hayvan seyahatten hoşlanmaz fakat bazen seyahat gereklidir. Belki başka bir şehre taşınıyorsunuz ya da uzun bir tatile çıkıyorsunuz ve tüylü arkadaşınızı da yanınızda götürmekten başka çareniz yok. Peki işleri kolaylaştırmak için neler yapmalısınız?

Sakin bir hayvan mutlu hayvandır

Evcil hayvanlar rutinlerinin bozulmasından hoşlanmazlar. Konu uçağa ya da arabaya binmeye geldiğinde, etrafında en sevdiği oyuncakların ve atıştırmalıkların olduğundan emin olun. Eğer sakinleştirici atıştırmalıklar işe yaramıyorsa, size ait eski bir tişört ya da lavanta gibi sakinleştirici kokular kullanın.

Taşıma kutuları

Eğer uzun mesafe yolculuk yapıyorsanız, evcil hayvanınızı ve gereken diğer eşyaları da taşıyabilecek bir taşıma kutusu kullanın. Tabii uçak için her boy uygun olmuyor. Arabayla seyahatte kedilerin rahat edebileceği, köpek kutularından kullanabilirsiniz. Hem tuvalet kapları da içine sığar. Daha kısa yolculuklarda, kutunun içine dışkı emici özelliği olan bebek bezlerine benzeye örtülerden serebilirsiniz.

Sıkça durun

Otomobil yolculuğunda evcil hayvanların da tıpkı insanlar gibi ara vermeye ihtiyacı vardır. Bu aralarda köpekleriniz biraz dışarı çıkıp bacaklarını esnetirken, kedileriniz de tuvaletlerini yapabilirler. Evcil hayvanlarınızın tuvaletlerini yapmalarını sağlamak, onların sağlığı için çok önemlidir. En iyisi seyahate çıkmadan önce biraz pratik yapmaktır.

Suyu ihmal etmeyin

Nereye giderseniz gidin mama, havlu, oyuncak ve bolca suyun da evcil hayvanınızın erişimde olduğundan emin olun. Onların susuz kalmaması sağlıklı olmaları açısından büyük önem taşıyor. Buz küpleri de susuz kalmalarını engellemek için iyi bir fikir olabilir.

Hayvan dostu otellerde kalın

Bu tip otelleri bulmak için internetten faydalanın. Böylece gece köpeğiniz ya da kedinizle birlikte stressiz bir uyku çekebilirsiniz. 

Evcil hayvanlarınızla çıkacağınız yolculuk öncesi strese girmeyin. Yolda sıkça mola vermeyi unutmayın. Yanında oyuncakları ve bolca su olduğundan emin olun. Uluslararası yolculuklar için mikroçip taktırın. Bunlar mesafe ne olursa olsun yolculuğu onlar için biraz daha güzel bir hale getirmenin sadece birkaç yolu. 

Köpek eğitimi hakkında ipuçları

Hayatın doğal anlarını kaçırmayın!