Köpek eğitimi hakkında ipuçları

kopek-egitimi-hakkinda-ipuclari
0
slideshow-image

2. Zıplama

Köpeğinizin sizi kapıda karşılamasına izin vermeyin. Onu heyecanla karşılamanız ya da o sizi heyecanla karşıladığı ve zıpladığı için azarlamanız köpekte endişe yaratır. Doğrudan içeri yürüyün, çantanızı ve eşyalarınızı yerleştirin, işinizi yapmaya başlayın. Bulaşıkları toparlayın, sevdiğiniz salatayı yapın. Köpeğiniz sakinleşene kadar sanki o yokmuş gibi davranın. Sakinleştikten ve yerini aldıktan sonra istediğiniz kadar sevgi gösterebilirsiniz.

slideshow-image

3. Ayrılık Endişesi

Tıpkı bebeklerde olduğu gibi köpeklerde de ayrılığa karşı bir duyarlılık olabilir. Evden çıkacağınız zaman olayı büyütmeyin. Sıklıkla dışarı çıkma egzersizleri yapın. Mesela hafta sonu markete iki defa gidin ya da yürüyüşe çıkın. Giderken de köpeğinize güzel bir ödül bırakın. Oyuncak, kemik ya da köpek bisküvisi olabilir!

slideshow-image

4. Araba yolculuğu

Köpeklerle yolculuğa çıkmaktan kaçınmayın. Önce köpeğinizi arabaya alın, sonra pencereleri açın, kapıları kapatın ve sessizce oturun. Sakin davrandıklarında onları ödüllendirin. İsterseniz mamasını arabada da verebilirsiniz. Bir dahaki sefere motoru çalıştırın ve arabada oturun. Bir sonraki sefer evinizin etrafında bir tur atın. Böylece köpeğinizi tedirgin etmeden, adım adım arabada rahat olmasını sağlamış olursunuz. 

slideshow-image

5. Evde eğitim

Evde bir kaza olduğunda köpeğinizi cezalandırmayın. Köpeğinizin tuvaleti geldiyse ve kimse yoksa evde bir yere tuvaletini yapacaktır. Ona kızmayın, doğası bu. Eğer gerektiği kadar dışarı çıkarmıyorsanız zaten mecburen eve yapacak! Mümkün olduğu kadar yürüyüşe çıkarın, 5 dakikalık tuvalet molaları dışında uzun yürüyüşler de yapın ki tüm gün evde enerjisini yaramazlığa harcamasın. Dışarıda tuvaletini yaptığında küçük ödüller verin. Sonunda tuvaletini nereye yapması gerektiğini anlayacaktır... 

slideshow-image

6. Sıkıntı veren havlama krizleri

Havladığında köpeğinize bağırmayın. O sizin bağırmanızı kendisine eşlik etmeniz olarak algılayacaktır. Dikkatini çekmeye çalışın, ellerinizi yüksek bir ses çıkararak, tek sefer çırpın. “Yeter!” deyin ve başka kere yönlendirmeye çalışın! 

slideshow-image

7. Egzersiz

Sizce evin etrafında bir tur atmak kocaman bir köpeğin enerjisini almaya yeter mi? Yetmez. Birçok köpek havlama, eşyaları çiğneme ya da eve zarar verme gibi eylemleri sıkıldığı ve hayal kırıklığına uğradığı için yapar. Onlara fiziksel ve zihinsel enerjilerini atabilecekleri oyunlar oynatın. Köpek eğitim kurslarına da yazdırabilirsiniz. Eğer sizin vaktiniz yoksa bir arkadaşınızdan köpeğinizi yürütmesini rica edebilirsiniz. Sosyalleşmesi de önemli. Parkta diğer köpeklerle oynamak köpeğinizin zihinsel aktivitesini geliştirir. 

slideshow-image

8. Bekçi köpeği

Bahçeli bir eviniz varsa ve köpeğinizi sürekli bahçede tutuyorsanız sizi evin içinde korumasını beklemeyin. Onu ailenin bir parçası olarak kabullenin ve eve alın. 

slideshow-image

9. Köpek almak

Öncelikle eğer köpek sahibi olmak istiyorsanız barınaktan sahiplenmeniz birçok açıdan en iyisi olacaktır. Fazla yeriniz yoksa küçük köpekleri tercih edin. Aynı anda iki köpek birden sahiplenmeyin. Eğer çok sık yürüyüşe çıkacak vaktiniz yoksa, enerjik ve büyük bir köpek almayın. Ve son olarak bakamayacaksınız ve ikiniz için de bu ilişki bir işkenceye dönüşecekse köpek almadan önce bir kez daha düşünün! 

0
507900090-04
559536635-04
733933827-04

KADINLARBİLİR AİLESİNE KATILIN

P&G'nin yeni ürünlerini ilk siz deneyin.
Arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz deneme ürünleri kazanın.
Markalarımız hakkındaki samimi düşüncelerinizi paylaşırken, indirim ve fırsatlardan da yararlanın.
KadınlarBilir'e Üye Olun

Yorum ekle

İlginizi çekebilecek içerikler

Çerez Onayı