Sağlıklı ve lezzetli peynirli makarna


Ye İç Gez
24/10/2018


Makarna çok lezzetli ve insanı mutlu eden bir yiyecek. Ancak aynı zamanda bir kalori bombası. Peki biliyor muydunuz fantastik bir tarifle, makarna lezzetini kalori tuzağına dönüşmekten korumak mümkün. Bunun için ihtiyaç duyduğumuz şeyler ise balkabağı, süt ve yoğurt. Kulağa tuhaf gelebilir ama bu malzemeyle hazırlayacağımız sos, geleneksel çedar sosuna çok benzediği gibi, yaklaşık 350 kalorilik bir ağırlıktan da kurtulmanızı sağlayacak.

Malzemeler 4 Kişilik
1 balkabağı, ince dilimler halinde doğranmış olmalı
500 g düdük makarna
500 ml süt
1 diş sarımsak
1 arpacık soğan,ince kıyılmış
1 defne yaprağı
200 gr yoğurt
100 gr taze rendelenmiş parmesan
100 gr gravyer


Hazırlanışı

Makarnayı paketin üzerindeki talimatlara uyarak haşlayın ve süzün. Makarna haşlanırken balkabağını, arpacık soğanı ve sarımsağı doğrayın.
Bir tencereye sütü, balkabağını, sarımsağı, soğanı ve defne yaprağını koyun. 15 dakika kadar piştikten sonra bir kenara alın.
Defne yaprağını karışımdan çıkartın, balkabaklarını ezin ve malzemeyi yumuşak kıvamda bir karışım haline gelinceye kadar karıştırın. Yoğurdu ve tüm peynirleri karışıma ekleyin ve henüz sıcakken karıştırmaya devam edin.
Haşlanmış ve süzülmüş makarnayı sosa ilave edin ve kaşıkla bir miktar karıştırın. Sonrasında önceden 180 derece ısıtılmış fırına koyun ve üst kısmı altın rengi alana kadar pişirin.


*** Malzemelerden herhangi birine alerjisi olanlar için tüketilmesi uygun değildir. Böyle bir durumda KadınlarBilir hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.