Panna cotta


Ye İç Gez
26/03/2021

Leziz Panna Cotta tarifi

 

Bu İtalyan lezzetini bir de KadınlarBilir.com tarifi ile deneyin. Zarif lavanta lezzeti, bu Panna Cotta tarifini daha özel kılar. Eğer Panna Cotta tatlısını küçük kaplarda yaparsanız içinden çıkartırken kırılma endişesi yaşamazsınız.

Panna Cotta nedir?

Panna Cotta, İtalyanca "pişmiş krema" anlamına gelir. Jelatinle koyulaştırılmış ve kalıp haline getirilen şekerli kremadan oluşan bir İtalyan tatlısıdır. Krema, kahve, vanilya veya diğer tatlandırıcılarla Panna Cotta tatlısının aroması artırılabilir. Biz tarifimizde lavanta kullandık ama siz dilerseniz Panna Cotta tarifine vanilya, karamel ve kahve gibi farklı aromalar katarak denemeler yapabilirsiniz.

Karamel demişken, karamelli fincan tatlımıza da göz atın.

 

Panna Cotta hakkında bilmedikleriniz

Adı İtalyanca olsa da Panna Cotta 1960'lardan önce İtalyan yemek kitaplarında anılmıyor. Genellikle kuzey İtalya'nın Piedmont bölgesinin geleneksel tatlısı olarak bilinmesine rağmen, aslında İtalyan değil bir Macar tatlısı olduğu söylenceler arasında...

19. yüzyıl sonlarında yazılan bir başka kitaba göre ise, Panna Cotta tarifi aslında İngilizlere ait, İngiliz Lattesi olarak bilinen bir başka tatlıyı işaret ediyor.

Bir diğer Fransız yemek yazarına göre ise, Panna Cotta taze şeftali ile soslandırılıyor. 1990’ların başında Amerika sayesinde meşhur olan Panna Cotta, ister İtalyan ister Macar olsun, oldukça leziz ve hafif bir yaz tatlısıdır.

 

Panna Cotta jelatinsiz

Son dönemlerde Arda ve Danilo şeflerin tarifiyle dikkat çeken Panna Cotta’yı jelatinsiz yapmak da mümkün. Bu alternatif tarif, tatlının lezzetini tam vermeyecektir ama ille de jelatin kullanmak istemiyorsanız, mısır nişastası ve süt ile de farklı Panna Cotta tariflerini internette bulmak mümkün. Jelatinsiz Panna Cotta daha çok katı bir muhallebiyi andıracaktır, bu da aklınızda bulunsun.

 

Havuçlu Panna Cotta

Panna Cotta’yı üzerine farklı marmeladımsı malzemeler ekleyerek, tatlandırmak ve lezzetlendirmek mümkün. Bunlardan en çok tercih edileni havuçlu Panna Cotta’dır. Panna Cotta’yı havuçlu yapmak çok kolay. Aşağıdaki tarifi hazırladıktan sonra üzerine havuç sosu yapmanız kafi. En aşağıda, Panna Cotta tarifinden sonra Panna Cotta havuçlu sos tarifini de bulabilirsiniz.

 

Panna Cotta nasıl yapılır?

Gelelim Panna Cotta’nın nasıl yapıldığına... Önce malzemelerimizi listeleyeceğiz, ardından pratik Panna Cotta tarifini anlatacağız.

Panna Cotta tarifi ile ilgili ipuçları

Çoğu kişi, Panna Cotta yapmanın zahmetli bir iş olduğuna düşünür. Aslında durum hiç de böyle değil. Panna Cotta yapmak aslında hazır jöle yapmaktan daha kolaydır. Daha önemlisi Panna Cotta yapımı için bulunması zor bir ekipmana veya malzemeye ihtiyacınız yok.

En iyi kısmı ise Panna Cotta tatlısının aslında birçok iyi özelliği olmasıdır. Doğal olarak glüten içermez.  olduğudur. Ayrıca birkaç değişiklikle, vegan Panna Cotta bile yapabilirsiniz.

Panna Cotta yapmanın tek zorluğu, muhallebisinin iyi tuttuğundan emin olmaktır. Kullandığınız jelatinin ve sütün kalitesi burada fazlasıyla önem taşır. Bazı durumlarda aşağıdaki oranlarda kullandığınız ürüne göre birkaç deneme yapmanız gerebilir.

 

Panna Cotta nasıl olmalıdır?

Panna Cotta’nın muhallebisi lastik gibi olmamalıdır. Pişme esnasında dokusunun kadifemsi olması önem taşır.


Panna Cotta Malzemeler 8 Kişilik
250 ml süt
60 ml lavanta çiçeği
125 ml şeker
10 ml jelatin, 20 ml soğuk suya yatırılmış
İnce rendelenmiş 1 limonun kabuğu
Süslemek için ekstra lavanta çiçekleri
250 ml krema
100 gr siyah çikolata, iri kıyılmış


Panna Cotta Hazırlanışı
Süt ve 60 ml lavanta çiçeğini mikrodalgada süt kaynamaya başlamadan ya da 1 dk. ısıtın. 5 dk. lavantanın süte işlemesini bekleyin sütü süzüp çiçekleri atın.
Şekeri süte ekleyip karışması için 1 dakika daha mikrodalgada ısıtın.
Suya yatırılmış jelatini 30 saniye ya da eriyene kadar mikrodalgada ısıtın. Kaynamamasına özen gösterin.
Jelatine, süt karışımından bir miktar ekleyip, sütün geri kalanına karıştırın.
Limon rendesini ekleyin.
Karışımı fincanlara döküp katılaşana kadar soğutun.
Çikolata sosu için: Kremayı, mikrodalgada 2 dakika ısıtın. Çikolatayı ekleyip eriyene kadar karıştırın. Gerekirse mikrodalgada çikolatanın erimesi için 1 dakika daha ısıtın.
Panna Cotta fincanlarını lavanta çiçekleriyle süsleyip çikolata sosuyla servis edin.

 

Panna Cotta’yı havuçlu yapmak için, Panna Cotta’ya özel havuçlu sosu da en son kupaların üzerine dökebilirsiniz.

 

Havuçlu Panna Cotta Sosu için Malzemeler

2 adet rendelenmiş havuç

1 çorba kaşığı nişasta

4 çorba kaşığı şeker

 

Havuçlu Panna Cotta Sosu Yapımı

Havuçları rendeleyip suyuyla birlikte iyice haşladıktan sonra, nişasta ve şekeri ilave edin. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Piştikten sonra ılımasını takiben, kalıplara aldığınız ve hafifçe soğumuş Panna Cotta’ların üzerine dökün. Havuçlu Panna Cotta hazır!

Daha hafif bir lezzet için Panna Cotta'yı krema yerine yoğurtla da deneyebilirsiniz.

Afiyet olsun!

 

Hafif tatlıları seviyorsanız, trileçe tarifimizi de deneyin.