Karamelli fincan tatlısı


Ye İç Gez
24/10/2018


Karamel eklenmesi, bu tatlıyı sade bir muhallebiden basit bir trileçeye ve hatta krem karamele dönüştürüyor. Tatlıyı buzdolabında soğuturken karamelin sertleşmesi sizi hiç korkutmasın, oda sıcaklığında kolayca yumuşak kıvamına dönüyor.

Malzemeler 4 Kişilik
1 litre süt
9 yemek kaşığı toz şeker
4 yemek kaşığı un
1 adet yumurta
2 paket vanilin
8 yemek kaşığı toz şeker
1 yemek kaşığı tereyağı
1 paket krema (200 ml)


Hazırlanışı

Muhallebiyi yapmak için bir tencereye sütü, toz şekeri, unu, yumurtayı ve vanilinleri koyun. Önce orta, sonrasında düşük ısıda üzeri göz göz oluncaya dek sürekli karıştırarak pişirin. Bir kepçe yardımıyla fincanlara paylaştırın.
Karameli hazırlamak için seramik bir tavaya toz şekeri koyun. Çok kısık ateşte toz şeker eriyip karamel rengini alana dek pişirin. Bu arada topak topak olan kısımları kaşıkla bastırarak eritin. Şeker sıvı hale geldiğinde tereyağı ekleyip sürekli karıştırın. Kremayı azar azar ilave edin, bu sırada oluşan köpükleri karıştırmaya devam ederek azaltın. Ocağın altını kapatarak 2-3 dakika köpüklerin tamamen yok olmasını bekleyin.
Karameli fincanlardaki muhallebinin üzerine yayın. Ilındıktan sonra buzdolabında bir süre bekletin. Servisten 10 dakika önce dolaptan çıkararak karamelin oda ısısında yumuşamasını bekleyin.
* Malzemelerden herhangi birine alerjisi olanlar için tüketilmesi uygun değildir. Böyle bir durumda KadınlarBilir hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.