Çocuklara leziz atıştırmalık tarifleri


Ye İç Gez
24/10/2018
Çocuklarınıza okulda her gün enerji verecek ve konsantrasyonlarını arttıracak öneriler hazırladık.

Okullarda yapılan araştırmalar, iyi bir kahvaltı ve besleyici bir öğle yemeğinin çocukların zihinsel ve fiziksel olarak çok daha sağlıklı olmasını sağladığını gösteriyor. Dengeli beslenme alışkanlığıysa çocuklukta başlıyor. O yüzden, en değerli varlıklarımız çocuklarımız için okula ne hazırlayacağımız büyük önem kazanıyor.

Kahvaltı

Yatakta fazladan bir 10 dakika geçirmeniz, sizin ya da çocuğunuz güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamanıza engel değil.

Eğer kısıtlı zamanınız varsa, muz ve yoğurt deneyin. Size gerekli olan enerjiyi ve besin maddelerini sağlayacaktır. Hatta ikisini karıştırıp çocuğunuz için daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

İdeal kahvaltı, yulaf ya da yumurta gibi proteinli yiyecekler içermelidir. İlham almak için Kahvaltı Şart makalemizi okuyabilir, oradaki tarifleri deneyebilirsiniz! 

Etrafta koştururken kahvaltıyı atlamadığınızdan emin olun.

Öğle yemekleri

İyi hazırlanmış öğle yemekleri, okulda çocuğunuzun dengeli beslenmesine destek olur. Eğer hazır gıdalardan başka seçeneğiniz yoksa mümkün olduğu kadar çeşitlendirin ve taze şeyler ekleyin.

Hazır gıdalar daha pahalıya mal olur ve sizin hazırlayacağınız bir yemeğe göre çok daha yağlı ve şekerlidir.

Beslenme çantasına salatalık ve havuç dilimleri ekleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz bunlardan sıkılırsa elma ya da armut deneyin. Termosta çorba ve hatta makarna bile koyabilirsiniz. Haftanın her günü sandviç yapmasanız daha iyi!

Protein çocukların uzun süre tok hissetmesini sağlar ve karbonhidratlara göre şekeri daha uzun sürede salgılar. Yumurta, yağsız jambon, peynir ya da tavuk iyi örnekler.

Okul sonrası

Akşam yemeğiyle çocuğunuzun okuldan geliş saati tutmayabilir. Dolayısıyla okuldan gelince acıkmış olacaktır. Her zaman bir kase meyveniz hazır olsun. Atıştırmalık olarak meyve iyi bir fikir. Ayrıca çok acıkırsa yoğurt, humus ya da tam tahıllı bir ekmekle avokado ve peynir önerebilirsiniz.

İpucu:

Akşam yemeği de önemli. Çünkü okulda ne kadar yediğini asla bilemezsiniz. Unutmayın, küçük çocukların akşam yemeklerini 6'dan önce yemeleri gerekir.

Karbonhidratlar beynin en sevdiği yiyecekleridir. Ekmek, tahıllar, makarna, pilav ve kök sebzeleri gibi. Ayrıca Vitamin C'nin IQ'u arttırdığı kanıtlanmıştır. Turunçgiller, çilek, tatlı biberler ve yeşil yapraklı sebzelerden vazgeçmeyin.