Aside Tatlısı Tarifi


Ye İç Gez
21/03/2022


Yöresel bir tarif Aside tatlısı. Özellikle Kayseri’de çok yapılıyor. Üzüm bağı ve pekmezi ile meşhur Kayseri tatlısı Aside’nin temel malzemesi yine pekmez. Aside tarifinde kullanacağımız malzemeler ise şöyle:  2 tepeleme yemek kaşığı un, 2 tepeleme yemek kaşığı tereyağı, 1 çay bardağı üzüm pekmezi, 1 çay bardağı toz şeker ve karışımı hazırlarken göz kararı ekleyeceğiniz su. 

Yapımı çok kolay ve bu kolaylığına rağmen son derece lezzetli aside tatlısını ya da bazı yörelerde aside helvası da denir; mutlaka deneyin. 

2 tepeleme yemek kaşığı unu bir kaseye boşaltın. Daha sonra üzerine bir bardak su ilave edip, topaklanma geçene kadar iyice çırpın ve unu inceltin.  İyice karıştırdıktan sonra, ikinci bardak suyu da aside tatlısının un harcına ilave edin. Sırası ile şekeri ve pekmezi de ilave ederek karıştırmaya devam edin. 
Daha sağlıklı bir alternatif için, şeker yerine bal kullanabilir ya da pekmezinizin şeker oranına güveniyorsanız, hiç şeker kullanmayabilirsiniz de. Aside tatlısını sadece üzüm pekmezi ile değil, dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi ya da dilediğiniz bir başka pekmez türü ile de yapabilirsiniz. 

Aside Tarifi

Hepsini ekledikten sonra biraz daha karıştırıyoruz. Daha sonra bir tavada tereyağını yakmadan, kısık ateşte eritiyoruz. Tereyağı eridikten sonra unlu, pekmezli aside tatlısı karışımını yavaş yavaş tavaya boşaltıyoruz. Muhallebi pişirir gibi katılaşana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Tıpkı muhallebi gibi bir kıvam alıncaya kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Besin değeri yüksek ve oldukça sağlıklı bir tatlı. Yüksek ateş kullanmadan, orta ateşte sürekli karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Kabarmaya başlayınca bir iki dakika daha kaynatıp ateşten alıyoruz. 

Cam kabı sudan geçirin ki aside tatlısı soğuduğunda dilimlerken daha rahat servis edebilin. Cam kabın her yerine yayılacak şekilde elinizle sallayın. 30 dakika kadar dışarıda beklettikten sonra buzdolabına alıp soğutabilirsiniz. 
Buzdolabında 2-3 saat beklettikten sonra üzerini ceviz, badem ya da fındık ile süsleyebilirsiniz. Dilimleyip tabağa alabilirsiniz. Afiyet olsun. 

Aside tarifi için malzemeler: 

 • 2 yemek kaşığı tepeleme un
 • 2 su bardağı su
 • 1 çay bardağı şeker
 • 1 çay bardağı pekmez (dilediğiniz bir pekmezi kullanabilirsiniz, tarifte üzüm pekmezi kullanılmıştır)
 • 2 yemek kaşığı tepeleme tereyağ
 • Üzeri için: 100 gram ceviz

Aside tatlısı yapılışı 

 1. Önce unu su ile inceltin. Daha sonra şekeri ve pekmezi ilave edin.
 2. Kısık ateşte erittiğiniz tereyağı üzerine karışımı ilave ederek karıştırın
 3. Katılaşınca cam kaseye alın.
 4. Soğutarak servis edin.
 5. Üzerini ceviz ya da dilediğiniz bir kuruyemiş ile süsleyin. 

İpuçları: 

 1. Bu tarifi şeker kullanmadan da yapabilirsiniz. 
 2. Tarif 2-3 kişiliktir, kişi sayısına göre malzemeleri katlayarak kullanabilirsiniz. 
 3. Cam kabı ıslatarak, tatlı soğuduktan sonra kolayca kesilmesini sağlayabilirsiniz. 
 4. Dilediğiniz pekmezi kullanabilirsiniz. 
 5. Ceviz çok yakışsa da, fındık ya da Hindistan cevizi de kullanabilirsiniz. 
 6. Pişirirken çok katı olmamasına dikkat edin, çikolatalı bir muhallebi gibi görününce ateşten alın. 
Haşhaşlı Limonlu Islak Kek Tarifi

10 dakikada hazırlayabileceğiniz 5 lezzetli tarif