Ziyaret Etmeniz Gereken Birbirinden Güzel 8 Kasır


Ye İç Gez
20/09/2022

İstanbul içerisinde hem yerli hem yabancı turistlerin ilgisini çeken pek çok kasır bulunuyor. Şehrin eski mimarisinin izlerini taşıyan kasırlar, eşsiz tarihleri ile de büyülüyor. Üstelik kasırlarda genellikle MüzeKart geçerli oluyor. Sizin için İstanbul’da ziyaret edilebilecek birbirinden güzel 8 kasrı listeledik. Keyifli okumalar!

1.    Aynalıkavak Kasrı

Haliç kıyılarını süsleyen Aynalıkavak Kasrı, Tersane Kasrı olarak da biliniyor. İç ve dış mimarisi 3. Selim döneminin izlerini yansıtıyor. İhtişamlı bir bahçesi olan kasrın, deniz tarafından 2 katı bulunuyor. Aynalıkavak Kasrı’nı pazartesi günü haricinde 09.00 ila 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Aynalıkavak Kasrı Giriş Ücreti: Öğrenci 10 TL, tam 20 TL, sadece bahçeyi gezmek isteyenler için de 10 TL. Aynalıkavak Kasrı’nda MüzeKart geçerli.

2.    Ihlamur Kasrı

Beşiktaş’ta yer alan Ihlamur Kasrı, dış görünümü ile göz kamaştırıyor. 18. yüzyıldan bu zamana kadar kendini koruyan kasır, Hacı Hüseyin Ağa tarafından 3. Ahmed zamanında tahsis edilmiş. Pazartesi günleri hariç her gün 09.00 - 17.30 arasında Ihlamur Kasrı’nı ziyaret edebilirsiniz. Kasır içerisinde pek çok tavşan görebilir, yeşilliklerin arasında keyif yapabilirsiniz.

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti: Öğrenci 10 TL, tam 20 TL, sadece bahçeyi gezmek isteyenler için de 10 TL. Ihlamur Kasrı’nda MüzeKart geçerli.

3.    Hidiv Kasrı

1907 yılında tamamlanan Hidiv Kasrı, İtalyan bir mimar tarafından inşa edilmiştir. O devrim mimarisine uygun olarak Art Nouveau tarzında tasarlanmıştır. Günümüzde Beltur tarafından işletilen Hidiv Kasrı, Beykoz’da yer alıyor.

Hidiv Kasrı Giriş Ücreti: Hidiv Kasrı’na giriş ücretsizdir.

4.    Küçüksu Kasrı

Beykoz’da yer alan bir başka kasır ise Küçüksu Kasrı. Tarihi Bizans dönemlerine kadar dayanan kasır, Osmanlı Dönemi içerisinde ise Kandil Bahçeleri olarak anılıyordu. Küçüksu Kasrı günümüzde müze ve saray olarak ziyarete açık. Pazartesi günü dışında Küçüksu Kasrı’nı her gün 09.00- 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Küçüksu Kasrı Giriş Ücreti: Öğrenci 10 TL, tam 20 TL

5.    Maslak Kasrı

Yeşilin tüm tonlarını bünyesinde barındıran Maslak Kasrı, sekizgen şeklinde inşa edilmiştir. Günümüzde müze saray olarak ziyarete açılan kasır, Ayazağa ve Levent ilçelerini birbirine bağlıyor. Maslak Kasrı pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Maslak Kasrı Giriş Ücreti: Öğrenci 10 TL, tam 20 TL

6.    Mecidiye Kasrı

Beykoz Kasrı olarak da bilinen Mecidiye Kasrı, Boğaziçi tarafında inşa edilen ilk neo klasik yapılı kasırdır. Sultan Abdülaziz’in Mecidiye Kasrı’nda güreşler düzenlediği ve ava çıktığı biliniyor. Mecidiye Kasrı’nı pazartesi günü hariç 09.00 - 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirisiniz.

Mecidiye Kasrı Giriş Ücreti: Öğrenci 10 TL, tam 20 TL

7.    Adile Sultan Kasrı

1858 yılında Salkis Balyan tarafından yapılan kasır, Adile Sultan’a hediye edilmiştir. Adile Sultan Kasrı aynı zamanda Hababam Sınıfı serisinin çekildiği okul olarak da biliniyor. Üsküdar’da bulunan kasır içerisinde Hababam Sınıfı Müzesi de yer alıyor.

Adile Sultan Kasrı Giriş Ücreti: Kasra giriş ücretsizdir fakat Hababam Sınıfı Müzesi için bir ücret ödemeniz gerekiyor.

8.    Yıldız Şale Kasrı

Beşiktaş, Ortaköy ve Balmumcu arasında yer alan Yıldız Şale Kasrı, yüksek duvarlarla çevrili bir bahçenin içerisinde bulunuyor. Kasrın ilk bölümü 1880 yılında, ek binası ise 1889 yılında yapılmıştır.

Yıldız Şale Kasrı Giriş Ücreti: 10 TL