Türkiye’ye Yakın Cennet Ülkeler


Ye İç Gez
29/09/2022

Yurt dışı tatili denildiğinde ilk başta uzak ülkeler akla gelse de ülkemizi çevreleyen birçok cennet niteliğinde ülke bulunmaktadır. Tatilinizi çok uzağa gitmeden hem ekonomik hem de eğlenceli bir şekilde geçirmek isterseniz rehber niteliğinde bu yazımız sizler için yardımcı olacaktır. Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Gürcistan

Kafkasya kültürünün önemli merkezlerinden olan Gürcistan, Batum’un efsanevi eğlence hayatı ve Tiflis’in saygı duyulacak binaları ile çevreli bir ülkedir. Yürüyüş sevdalıları için tam bir cennet olan bu ülke, arkeolojik olarak da oldukça zengindir. Ayrıca kültürel değerleri ve toplumsal yapısı ile Türkiye’ye oldukça benzerlik gösterir.

Gürcistan’a gitmek için eğer kara yolunu tercih edecekseniz pasaport dahi istenmemektedir.

Bosna Hersek

Balkanların en şirin ülkelerinden biri olan Bosna Hersek vizesiz gidilebilecek en yakın ülkeler arasında yer almaktadır. Osmanlı mirası eserleri, kendine has kültürü, mutfağı, müzikleri ve dost canlısı insanları ile tatil için en ideal noktalardan birisi.

Bu ülke Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik grubun birleştiği bir yer olarak konumlanmıştır.

Makedonya

Üsküp ve Ohrid şehirleri ile vizesiz bir seyahat imkânı sunan ülkelerden olan Makedonya’da çok sayıda eski yapı bulunur. Ayrıca doğanın ve şehrin bütünleşmesi ile ülke, kendine has bir özelliğe sahiptir. Roma ve Osmanlı döneminden kalma tarihi eserler dikkat çeker.

Ukrayna

Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna, vizesiz seyahat imkânı sunan ülkelerden birisidir. Başkenti Kiev’de yer alan 11. Yüzyıla ait mozaikler ve freskler en çok ilgi çeken tarihsel dokulardır. Doğal güzellikleriyle de dikkat çeken bu ülke Avrupa’nın önde gelen kültür kentlerinden biridir. Festivalleri, konserleri, tiyatroları ve orkestralarıyla ünlüdür.

Sırbistan

Sırbistan’ın en büyük özelliklerinden biri 7 milyon nüfusun büyük bir kısmının Sırp oluşu, devamının ise 40 farklı topluluktan olmasıdır. Spor olanakları, sıra dışı gelenekleri ve kendine özgü zengin kültürü ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Misafirperver ve neşeli bir ülkedir. En ünlü ve en popüler şehirlerinden Belgrad Türk vatandaşlarının sıkça tercih ettiği bir yerdir.

Belgrad düşük bütçeli Paris olarak adlandırılır. Sanat ve kültür alanında Doğu Avrupa’nın başkenti sayılabilecek bu şehirde Nikola Tesla Müzesi’ne ve Kalemegdan’a mutlaka uğramalısınız.

Moldova

Tarihte Boğdan ismiyle anılan Moldova, Doğu Avrupa’da yer alan küçük bir ülkedir. Doğal güzellikleri ve Rus ve Roman kültürünün birleşimi tarihi yapıları ile görülmesi gereken ülkelerden biridir. Eşsiz güzellikte katedraller, anıtlar, müzelerini gezmek için ilkbahar ve yaz aylarında gidilmesi iklim açısından daha uygun olabilir. Ülkenin en ünlü yemeği muhlamaya benzeyen mamaliga’dır.

Kosova

2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova’da Müslüman nüfus oldukça yoğundur. Ülkenin en önemli tarihi değeri UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’nde yer alan Sırp Ortodoks Kilisesi’dir. Ülkenin turistik değerleri arasındaki bir diğer yapı ise kullas adı verilen geleneksel taş evlerdir.

Özbekistan

İpek Yolu’nun önemli noktalarından olmasıyla tarihi açıdan büyük önem taşıyan bu ülke SSCB’den koparak bağımsızlığını kazanmıştır. Özbekistan insanları Türkiye’den gelenlere kardeş gözüyle bakmaktadır. Özbekistan mutfağında pilav önemli bir yere sahiptir. Birçok çeşidi yapılır ve her yörede ayrı yapılış şekli bulunur. Özbekistan kültüründe önemli yere sahip olan İpek ve Baharat Uluslararası Kültür Festivali, turizmin gelişmesine katkı sağlamak amaçlı yapılır.

Karadağ

Adriyatik Denizi’nin kıyısında yer alan Karadağ, doğal bir çekiciliğe sahiptir. Macera turizminin geliştiği bu ülkede kayak, yelken, rüzgar sörfü ve dalış gibi birçok spor etkinliği yapılabilir. Ülkede biyolojik çeşitlilik oldukça zengindir. Bu sebeple pek çok hayvan ve bitki türü vardır. 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz gidebileceğiniz bu ülkeye trenle, otobüsle, deniz yolculuğu ile veya uçakla seyahat edebilirsiniz.

Karadağ’da her yıl nisan ayında HercegNovi Tiyatro Festivali düzenlenmektedir.

Karadağ gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalar:

 • Budva
 • Sveti Stefan
 • Kotor
 • Dobrota
 • Peras
 • Tivar
 • Waikiki Beach

Vizeli Gidilebilen Ülkeler

Macaristan

Orta Avrupa’da yer alan Macaristan, tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ülkedeki birçok yapı UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Mimari açıdan mutlaka görülmesi gereken binalara sahip Macaristan, Schengen vizesi ile ziyaret edilebilmektedir. Budapeşte, Debrecan ve Pecs ziyaret edilmesi gereken en önemli noktalardır. Özellikle ‘Işıklar Şehri’ olarak adlandırılan Budapeşte’de mutlaka akşam nehir turuna çıkın ve şehri bir de öyle görün. Eğlenceli gece hayatı ve festivalleriyle Budapeşte favori rotalarınızdan biri olacak.

Letonya

Avrupa ülkeleri arasında en güvenilir ülkelerden biri konumunda olan Letonya’nın başkenti Riga’dır. Letonya halkı genel olarak mesafeli olarak adlandırılır. Letonya mutfağı genellikle tarım ürünlerinden oluşur ve Baltık Denizi’ne yakınlığından ötürü balık sıklıkla tüketilir. Gauja Milli Parkı mutlaka görülmesi gereken doğa harikası bir parktır.

Litvanya

SSCB’den ayrılan ilk ülke olan Litvanya, üç Baltık devletinden en kalabalık ve en büyük olanıdır. Ülkenin en eski inanış biçimi paganizm olsa da 14. Yüzyıl sonlarında Hristiyanlığı benimsemişlerdir. Ülke 2004 yılında Avrupa Birliğine kabul edilmiştir. Yemyeşil doğası, kendine özgü mimarisi ve basketbola olan tutkularıyla bilinen bu ülke mutlaka ziyaret edilmelidir.

Malta

Güney Avrupa’da yer alan bir ada devleti olan Malta’nın başkenti Valletta’dır. Valetta şehri ismini bir Malta şövalyesinden almaktadır. 200 yıla yakın İngiliz sömürgesi altında kaldığından ötürü İngiliz Kültürü ülkede hissedilir. Ülke sahil kıyılarının eşsiz güzelliği ile meşhurdur. Gelişmiş eğitim sektörü ülkenin önemli gelir kaynağıdır.

Polonya

Polonya, Avrupa’nın dokuzuncu büyük ülkesidir. Polonya’nın irili ufaklı gölleri ve ulusal parkları en çok dikkat çeken özelliğidir. Polonya ekonomik bir ülke olmasıyla bilinir. Polonyalılar düzenli, çalışkan ve eğlenceye düşkün insanlardır. Polonya’da müzik festivalleri ünlüdür. Bunlardan birisi Heineken Open’er Festival’dir.

Yunanistan

Avrupa’nın kültür başkentlerinden biri olan Yunanistan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının yanında matematik ve felsefenin de doğduğu yerdir. Mimari yapıları, bembeyaz ada evleri, birbirinden lezzetli Akdeniz mutfağı yemekleri ile mutlaka tatil rotasında olması gereken yerlerden birisidir. Ülkemizden düzenlenen feribot seferleriyle kolayca da ulaşılabilen Yunan Adaları gözde tatil rotalarıdır.

Slovenya

Güney Orta Avrupa’da konumlanan Slovenya, Barok ve Roma mimarisinin yoğun hissedildiği ülkelerdendir. Şehir içi ulaşımda otostopun en yaygın ve güvenilir seçenek olduğu bu ülkede toplu taşıma bazen sorunlu olabilmektedir. JulianAlp dağları ve Kamnik-Savinja Alpleri, doğa yürüyüşü, rafting ve kayak gibi aktiviteler için mükemmel bir ortam sağlar. Slovenya’da gezilebilecek birçok nokta bulunmaktadır. Örneğin 1986’da UNESCO listesine alınan Skocjan Mağaraları’nı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Ljumbjana Old Town, Lake Bled, Postojna Cave, Old Vine House gezilebilecek diğer noktalardır.

Estonya

Kuzey Avrupa’da bulunan bir Baltık devleti olan Estonya, Avrupa’nın en az nüfuslu ülkesi olarak bilinir. Ülkede 1500’den fazla ada bulunur. Ülke anayasasında “İnternet ücretsiz karşılanması gereken bir vatandaşlık hakkıdır yazmaktadır. Ayrıca dünyada en yüksek internet dosya indirme hızına sahip olan ülkedir. Ülkenin başkenti Tallinn’dir. Tallinn’de toplu taşıma ücretsizdir. Ülke mutfağının en ünlü yemeklerinden biri seljanka adı verilen etli güveçtir. Estonyalılar Şarkı söyleyen ulusolarak anıldıklarından festivallere çok önem verirler.

Estonya’da ziyaret edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Lahemaa Ulusal Parkı
 • Saaremaa Adası
 • Tartu
 • Narva Kalesi
 • Parnu
 • Rakvere Kalesi
 • Hiiumaa Adası
 • Soomaa Ulusal Parkı
 • Viljandi