Muğla’da Mutlaka Yüzülmesi Gereken Noktalar


Ye İç Gez
29/09/2022

Turizm cenneti ülkemizin en ünlü uğrak yerlerinden olan Muğla, 100’e yakın mavi bayraklı plajı, tarihi noktaları, enfes güzellikte koyları ile geçirilen vakti unutulmaz kılacak niteliktedir. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan şehrimizin Dalaman, Fethiye, Bodrum, Marmaris ve Datça gibi bölgelerinde çok sayıda plaj ve koy yer almaktadır.

Bunların dışında birbirinden güzel doğa güzellikleri ve tarihi nitelikleri ile de tatilinizi renklendirmeniz mümkün. Özellikle canlı gece hayatıyla da günümüzde sıkça tercih edilen Muğla, antik dönemlerde de üzerinde yaşayan medeniyetler için önemli bir nokta olmuştur.

Tatil sezonunu yaşadığımız bu günlerde bizler de sizler için Muğla’da mutlaka yüzülmesi gereken noktaları sıralamak istedik. Keyifli okumalar!

Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesinde popüler bir lagün ve plaj destinasyonudur. Muğla merkeze yaklaşık 130 km. uzaklıkta bulunan Ölüdeniz’e ulaşım özel araçla, taksiyle veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Fethiye minibüsleri ile yapılabilmektedir. Bu minibüslere biniş ücreti ise ortalama 25 TL’dir ve ortalama 2 saatte Ölüdeniz’e ulaşım sağlanmaktadır.

Bununla birlikte Fethiye’den yarım saatte ulaşmak isterseniz toplu taşıma ile 17 TL karşılığında bu güzel destinasyona gelebilirsiniz.

Küçük araçlar için araç park ücreti dahil giriş ücreti 2022 yılında 45 liradır. SUV ve daha büyük araçlar için giriş ücreti ise 70 liradır. MüzeKart geçerli değildir. Şezlong kiralamak isterseniz 60 TL karşılığında kiralamanız mümkün.

Plajdaki diğer hizmetler ve fiyatları ise şu şekildedir:

  • Pet şişe su fiyatı 10 TL
  • Günübirlik tekne fiyatları 400-500 TL
  • Yamaç paraşütü 2700 TL
  • Deniz bisikleti 200 TL

Sıcacık ve dalgasız bir suya sahip olan Ölüdeniz, gerçekten de Dünyanın en güzel manzarasına sahip diyebiliriz. Sahilde duş, kafe, bar, tuvalet gibi her türlü olanak mevcut. Ayrıca plajın bulunduğu lokasyonda yamaç paraşütü, deniz bisikleti, günübirlik tekne kiralama ve su altı dalışı olanakları da mevcut.

2016’da Ölüdeniz dünyanın en iyi plajı unvanını almıştır.

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı

Muğla’nın bir diğer ünlü destinasyonu Sedir adası. Marmaris’e bağlı Çamlı mahallesi sınırları içerisinde yer alan bu ada, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Sedir Adası uzaklık olarak, Marmaris‘e ise 23 km, Muğla merkeze 52 km, Fethiye’ye 121 km uzaklıkta yer almaktadır.

Sedir Adası’na ulaşım sadece deniz yoluyla yapılabilmektedir. Dilerseniz Çamlı Köyü Kleopatra İskelesi’nden gidiş-dönüş kişi başı 60 TL ödeyerek dilerseniz de günübirlik tekne turlarına 100-140 TL arasında ödeme yaparak bu adaya ulaşabilirsiniz.

Sedir adası küçük bir ada fakat doğa güzelliği ve tarihsel güzelliğiyle insanı içine çeken, tam bir cennet diyebiliriz. O yüzden herkesin mutlaka görmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

Marmaris’in en popüler plajlarından olan Kleopatra Plajı, Sedir Adası içerisinde yer almaktadır. Bu plaj denizin sığ oluşu ve sahilinin tamamının kumsalla kaplı olması sebebiyle sıkça tercih edilir. Çevresinde restoran, kafe, bar gibi işletmelerin de bulunduğu bu plajda duş, tuvalet ve giyinme kabini gibi imkanlar da bulunmaktadır.

Plaja giriş ücreti bulunmamaktadır. Yalnızca adaya girerken 125 TL giriş ücreti ödemeniz yeterlidir. Plajdaki şezlongları kullanmak ise ücretsiz.

Sedir Adası’na gelmişken ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz diğer destinasyonlar ise şöyle:

  • Kedrai Antik Kenti
  • Sedir Adası Antik Tiyatro
  • Apollon Kutsal Alanı

Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı, Muğla merkeze 95 km uzaklıktaki bir plajdır. Bölgeye özel araçla, Muğla il merkezinden taksi veya Ortaca minibüsleriyle ortalama 30 TL karşılığında ulaşılabilmektedir. Dalaman’a yakınlığıyla bilinen bu plajın sığ ve sakin deniziyle doyasıya deniz keyfi yaşayabilirsiniz. 12 kilometre uzunluğundaki plajda özel ve halk plajı işletmeleri bulunmaktadır. Mavi bayraklı bir plaj olmasının yanında kum zambakları için de doğal bir yetişme alanıdır. Bölgede birçok büfe ve kafe bulunmaktadır. Ayrıca plajda duş, tuvalet ve giyinme kabini yer almaktadır. Plajda kano, jet ski, su kayağı gibi su sporlarını yapma imkanınız da bulunmaktadır.

Sarıgerme Plajı’na girişler 2022 yılında araçla 40 TL yaya giriş ücreti 8 TL şeklindedir. Ayrıca 2 şezlong 1 şemsiye 50 TL olarak ücretlendirilmektedir.

İztuzu Plajı

İztuzu plajı Muğla’nın Ortanca ilçesinde yer almaktadır. Muğla merkeze 100 km uzaklıkta bulunan bu plaj sakin yapısı ve benzersiz güzelliğiyle sıkça tercih edilmektedir. Bölgeye özel araçla, dolmuş tekneler, Muğla il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Ortaca minibüsleri ile ulaşım sağlanabilmektedir. Dolmuş tekneler ile gidiş-dönüş kişi başı 60 TL iken karayolu dolmuşları 20 TL ile hizmet vermektedir.

Özellikle caretta caretta’ların ev sahipliği yapmasıyla popüler olan İztuzu plajı epeyce rüzgar alır ve dgünün bazı saatlerinde denizi dalgalı olabilmektedir.

Sahil uzunluğu yaklaşık 6 km olan bu plaj, sığ ve kumsal ile dolu sahiliyle çok sevilir.

Plajda duş, tuvalet, soyunma kabini ve can kurtaran gibi imkanlar bulunur. Ayrıca plajda kafe gibi işletmeler de mevcut ve fiyatları oldukça makul.

İztuzu Plajı’na girişler 2022 yılında 25 TL şeklindedir. Ayrıca Tekli şezlong ve şemsiye 2022 itibarıyla 30 liradır. Çiftli satın alacaksanız 60 lira şeklindedir.

Turunç Plajı

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Turunç beldesinde bulunan Turunç Plajı, merkeze 75 km uzaklıktadır. Bölgeye ulaşım özel araçla, taksiyle veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Marmaris minibüsleriyle ortalama 30 TL karşılığında yapılmaktadır.

Çevre plajlara oranla sakin yapısı, doğa ile iç içe konumu ile öne çıkan plajın su sıcaklığı da oldukça idealdir. Sahilin kumları iri yapılıdır. Denizi sığ olan plaj bu yönüyle çocuklu aileler ve iyi yüzme bilmeyenler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Şezlong ve şemsiyelerin ücretsiz olarak kullanılabildiği plaj içerisinde piknik veya kamp da yapılabilmektedir.

Turunç Plajı’na girişler ücretsizdir.

Cennet Adası

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Cennet Adası, aslında Nimara yarımadası üzerinde yer alan bir yarımadadır. Ormanlarla kaplı bu yarımada, Marmaris koyunun girişinde yer almaktadır. Cennet adasında doğa yürüyüşü yapabilir, tekne turlarına katılabilir, masmavi sularda yüzebilirsiniz.

Etrafı yeşil ağaçlarla kaplı bir plaj olan Cennet Adası Plajı ise ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz bir destinasyon. Berrak ve temiz denizinde gün boyu keyif yapabilirsiniz. Çevresinde yapılaşma çok olmadığından huzurlu bir alan olan bu plajda duş, tuvalet ve giyinme kabini gibi imkanlar bulunmaktadır.

Cennet Adası Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralama ücretleri 25 – 30 TL aralığındadır.

Cennet Adası Plajı’na girişler ücretsizdir.

Cennet Adası Plajı, Muğla merkezine 55 kilometre uzaklıktadır. Plaja özel araçla ulaşabilir, taksi tutabilir ve Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Marmaris dolmuşları ile ortalama 1 saat içerisinde gidebilirsiniz.

İçmeler Plajı

İçmeler Plajı, Muğla’nın Marmaris ilçesindedir. Muğla şehir merkezinden 60 kilometre uzaklıktaki plaja özel araçla, taksi veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Marmaris minibüsleriyle ortalama 30 TL karşılığında gidilebilmektedir.

Ünlü olan bu plaj temizliği ve huzurlu yapısı ile birçok yerli yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede su sporlarına yönelik birçok aktivite gerçekleştirilmektedir. Ayrıca çok sayıda restoran, kafe ve bar bulunmaktadır.

İçmeler Plajı’nın sahili uzun, ince kumlu ve denizi sığ ve berraktır.  Plajda duş, tuvalet ve giyinme kabini imkanları da bulunmaktadır. İçmeler Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralama ücretleri ise ortalama 30 TL’dir. Giriş ise ücretsizdir.

Kabak Koyu Plajı

Kabak Koyu, Muğla’ın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Muğla’ya ortalama 150 kilometre uzaklıkta bulunan plaja özel araçla, taksiyle veya Fethiye minibüsleriyle 2 saat 45 dakika içerisinde yaklaşık 35 TL karşılığında gidilebilmektedir.

Fethiye’nin gizli cenneti adı verilen bu koy 1987 yılında keşfedilmiş ve popülerleşmiştir. Ancak sit alanı olarak koruma altına alındığı için herhangi bir işletme, şezlong imkanı bulunmamaktadır.

200 metrelik sahil tamamen ince kumlarla kaplıdır. Giriş ücretsizdir ve kamp severler tarafından sıkça tercih edilir.

Help Beach and Yacht Club

Help Beach and Yacht Club, Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. İl merkezine 130 km uzaklıkta bulunan işletmeye özel araçla, taksi ile veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Fethiye minibüsleriyle de 2 saat içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Fethiye’nin en popüler plajları arasında yer alan Help Beach and Yacht Club’un; temizliğiyle, huzuruyla ve işletme kalitesiyle tatilinizin tadını doyasıya çıkarabileceksiniz.

İki tepe arasında yer alan koy içerisinde bulunan plajın manzarası hayranlık uyandıracak cinsten.

Beach’te restoran, bar ve kafeterya da hizmet vermektedir. Şezlong kiralama ücretleri 40 TL’dir. Girişler ise ücretsizdir.

Taşlık Beach

Taşlık Beach, Muğla’nın Datça ilçesindedir. Muğla’ya 120 kilometre uzaklıktaki Taşlık Beach’e özel araçla, taksi veya Muğla Otogarı’ndan saat başı hareket eden Datça minibüsleriyle de 2 saat içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Datça’nın öne çıkan plajlarından olan Taşlık Beach, restoran olarak da konuklarını ağırlamaktadır. Merkezde yer aldığı için genellikle kalabalık olan Taşlık Beach’in denizi de sığdır.

Taşlık Beach’te şezlong kiralama ücretleri 30 TL’dir.

Taşlık Beach’e giriş ücreti 20 TL’dir.