Fethiye Gezi Rehberi


Ye İç Gez
29/09/2022

Muğla’nın en sevilen tatil noktalarından biri Fethiye! Doğal güzelliği, eğlenceli aktiviteleri, tertemiz koylarıyla Fethiye; herkesin mutlaka gidip görmesi gereken bir yer. Peki, Fethiye’de nereler gezilir? Fethiye’de neler yapılır? Sizin için harika bir Fethiye gezi rehberi oluşturduk. Detaylar yazımızın devamında. Keyifli okumalar!

Ölüdeniz

2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı ödülünü alan Ölüdeniz, muhteşem güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret akınına uğrayan Ölüdeniz’in incecik kumu ve eşsiz plajları bulunuyor. Üstelik en fırtınalı havada bile sakin bir denize sahip! Ölüdeniz’in nefes kesen manzarasını Babadağ’ın tepesinden yamaç paraşütü yaparken de izleyebilirsiniz.

Kabak Koyu

Şehrin kalabalığından, gürültüden ve koşuşturmacalardan yorulduysanız, Kabak Koyu harika bir dinlenme noktası olacaktır. Ölüdeniz’den Kabak Koyu’na cip dolmuşlar yardımıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kızılçamlarla sonsuz maviliğin buluştuğu Kabak Koyu, denize meyilli bir yamaç üzerinde yer alıyor.

Kelebekler Vadisi

Sarp kayalık duvarlarla çevrili Kelebekler Vadisi, adını 80’den fazla kelebek türüne sahip olma özelliğinden alıyor. 50 metre yüksekten dökülen şelalesi ile dikkat çeken vadiye, Ölüdeniz’den kalkan tekneler aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Kelebekler Vadisi’nde konaklama imkanınız da bulunuyor.

Kayaköy

Nar, çam ve incir ağaçlarının arasında dar sokaklarda yolculuk yapabileceğiniz Kayaköy, evleri, kiliseleri ve şapelleriyle dikkat çekiyor. Hayalet Köy olarak da bilinen Kayaköy’de yapacağınız yürüyüşlerde eşsiz manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu

Lastik ayakkabınızı aldığınız gibi Saklıkent Kanyonu’nun yolunu tutabilirsiniz. Dik sarp kayaları, çınar ağaçları ve pırıl pırıl su kaynağı ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olan kanyon, Fethiye’de ilginç deneyimler elde etmenizi sağlıyor. Dağcılık, yürüyüş ve yüzme için elverişli olan kanyon, mitolojik bir kahraman olan Bellaforonte’nin de yaşadığı kent olarak biliniyor.

Cennet Koyu

Fethiye’nin az bilinen koylarından biri Cennet Koyu. Ulaşımı diğer alanlara göre zor olduğu için sıklıkla tercih edilmese de görenleri kendine hayran bırakan bir koy olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz zorlu parkurda yürüyüş yaparak ulaşabilir, dilerseniz de Kabak Koyu’ndan kalkan tekneleri tercih edebilirsiniz. Berrak masmavi denizi ile gideceğiniz yola değdiğini göreceksiniz.

Pınara Antik Kent

Likya’nın en büyük antik kentlerinden biri olan Pınara Antik Kent, bölgedeki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak biliniyor. Mimarisi Tanrıça Afrodit’e adanan antik kent, güvercin yuvasına benzeyen halk tipi mezarlarıyla da oldukça ünlü.

Xanthos Antik Kenti

Türkiye’nin UNESCO Listesi içerisine giren tarihi yapılardan biri olan Xanthos, iki tepe üzerine kurulu bir antik kent. Likya döneminde idari merkez olan kenti mutlaka görmelisiniz.

Letoon Antik Kenti

Denilene göre Zeus’tan hamile kalan Leto adına kurulmuş olan kent, Kumluova Köyü yakınlarında yer alıyor. Letoon Antik Kenti; Apollon, Artemis ve Leto’ya adanmış 3 tapınağı ile ünlü.

Patara Plajı

Aziz Nicholas’ın doğum yeri olmasıyla dikkat çeken Patara, pek çok antik kentin kalıntılarını taşıyor. Aynı zamanda Patara, Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktığı ender sahillerden biri olmasıyla da tercih ediliyor.