Çocukların Gezerken Eğleneceği Müzeler


Ye İç Gez
29/09/2022

Türkiye’de pek çok müze bulunuyor. Tarihi ve öğreticiliği ile dikkat çeken müzeleri çocuklarla gezmek, onların gözlem becerilerini artırmak ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmakta önemli rol oynuyor. Sizin için çocukların gezerken hem eğleneceği hem de öğreneceği müzelerin bir listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

Motivasyon Müzesi

2020 yılında açılan müze, çocuğunuzun eşsiz deneyimler edinmesi için iyi bir fırsat. Müze içerisinde sanal gerçeklik ile toplamda 250.000 renk değiştiren toptan oluşan top havuzunda çocuğunuz yaratıcılığını konuşturabilir. Ardından Vortex Tüneli içerisinde akıl oyunlarına katılabilir veya çocukluğumuzun en nadide parçası atari ile oyunlar oynayabilir. Aynı zamanda müze içerisinde geçmişe ait pek çok elektronik cihazlar da bulunuyor. Antenli telefonlar, walkmanler ve daha birçok Retro cihazla siz de geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Nerede: Watergarden AVM İstanbul/Ataşehir

Müze Ücretleri: Genel giriş fiyatları 79 TL, öğrenci ve çocuk 59 TL, 4 kişilik aile fiyatı 199 TL.

turkiye-nin-ilk-interaktif-seruveni-muzesi-mu-13610250_amp 

Rahmi Koç Müzesi

Türkiye’de ulaşım, sanayi, iletişim ve endüstri tarihine adanmış ilk müze Rahmi Koç Müzesi’dir. Müzenin içerisinde interaktif deney setleri, klasik arabalar, nostaljik Fenerbahçe vapuru bulunuyor. Bunun yanı sıra Harry Potter serisinin ikonik uçan arabasının replikası da müzede yer alıyor. Rahmi Koç Müzesi pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Nerede: İstanbul/Hasköy

Müze Ücretleri: Tam 60 TL, öğrenci 30 TL

Oyuncak Müzesi

Sunay Akın tarafından kurulmuş olan Oyuncak Müzesi’nin içerisinde geçmişten gelen pek çok oyuncak koleksiyonu yer alıyor. Barbie’ler, arabalar, bebekler gibi birçok oyuncağın yer aldığı müze 3 kattan oluşuyor. Üstelik sevilen seri StarTrek ve Star Wars karakterlerinin yer aldığı bölüm de bulunuyor. Temel Reis, Ağaçkakan Woody, Mickey Mouse ve Pembe Panter gibi efsanevi çizgi film karakterlerinin de oyuncaklarını görmek mümkün. Müze pazartesi günleri ziyarete kapalı.

Nerede: İstanbul/Göztepe

Müze Ücretleri: Tam 55 TL, öğrenci 30 TL

Miniatürk

Minyatür Türkiye Park olarak da bilinen Miniatürk, adeta Türkiye’nin vitrini! Türkiye’deki önemli yapıların minyatür maketlerinin yer aldığı müzede çocuklar için labirentler, dev satranç oyunu gibi eğlenceli aktiviteler bulunuyor.

Nerede: İstanbul/Sütlüce

Müze Ücretleri: Tam 40 TL, öğrenci 20 TL

İllüzyon Müzesi

İçerisinde çeşitli aktivite ve illüzyon gösterisini barındıran İllüzyon Müzesi, görsel ve duyusal açıdan farklı bir deneyim edinmeyi sağlıyor. Müzede yer alan her şeye dokunma izni bulunuyor. Bu sayede çocuklar müzeyi gezerken fazlasıyla eğlenebiliyor. Müzede çocuklar için akıl oyunları da yer alıyor. Üstelik müzeye randevu alınarak grup halinde de gidilebiliyor.

Nerede: Narmanlı Han İstanbul/Taksim

Müze Ücretleri: Tam 95 TL, öğrenci 60 TL, 0-4 yaş ücretsiz, aile paketi (2 yetişkin, 2 çocuk ya da 1 yetişkin 3 çocuk) 270 TL

Sinema Müzesi

Sinema müzesi içerisinde pek çok çeşit kamera ve film afişleri bulunuyor. Bunun yanı sıra interaktif dijital alan da müzede yer alıyor. Ödül köşesi, Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nun çekildiği kamera gibi nadide eserler Sinema Müzesi’nde sergileniyor. Aynı zamanda Yeşilçam’ın efsane karakterlerinin balmumu heykelleri de müzede görmek mümkün. Çocukların dikkatini en çok Gulyabani heykeli çekiyor. Müzede aynı zamanda yeşil perde bulunuyor ve burada çeşitli film karelerine kendinizi ekleyebiliyorsunuz. Müze pazartesi günleri ziyarete kapalı.

Nerede: Atlas Pasajı İstanbul/Taksim

Müze Ücretleri: Tam 50 TL, indirimli 30 TL

Pelit Çikolata Müzesi

Galata Kulesi, Kız Kulesi, Boğaz Köprüsü gibi İstanbul’un en özel yapılarını çikolata formunda Pelit Çikolata Müzesi’nde keşfedin! Aynı zamanda Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Pablo Picasso’nun bulunduğu pek çok önemli kişinin de çikolata büstleri de bu müzede yer alıyor. Pelit Çikolata Müzesi’nin medeniyetler bölümünde ise Hitit, Osmanlı Devleti, Bizans, Antik Yunan gibi devlet ve milletleri sembolize eden tablolar mevcut. Çikolata şelalelerinin arasında yapılacak yolculuk çocukların ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Nerede: Esenyurt/İstanbul

Müze Ücretleri: Kişi başı 150 TL, öğrenci gruplarında kişi başı 120 TL

Uçurtma Müzesi

6 kıta, 33 ülkeden toplanan ve 2500’ün üzerinde parçadan oluşan uçurtmaların sergilendiği müze, çocukların çok ilgisini çekiyor. Burada 3 ayrı uçurtma atölyesi bulunuyor. Uçurtma Müzesi içerisinde çocuklar kendi uçurtmasını da tasarlıyor. Uçurtma Müzesi pazar günleri ziyarete kapalı.

Nerede: Üsküdar/İstanbul

Müze Ücretleri: Müzeye giriş ücretsiz fakat atölyelere katılım için 30 TL ödemeniz gerekiyor.

Sazova

Türkiye’nin Disneyland’i olarak görülen Sazova’nın içerisinde pek çok farkı alan bulunuyor. Masal Şatosu, korsan gemisi, gölet, hayvanat bahçesi, Japon bahçesi, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Uzay Evi ve oyun alanlarını saatlerce gezebilirsiniz. Masallar, hayvanlar ve bilim dünyası adına çocuğunuz Sazova’da hem eğlenip hem öğrenebilir.

Nerede: Sazova/Eskişehir

Müze Ücretleri: Sazova’ya giriş ücreti bulunmuyor fakat içerisinde yer alan müzelerin farklı giriş ücretleri bulunuyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Köy mimarisini ve köy hayatını yeni nesillere tanıtma amacını taşıyan Altınköy, 500 dönümlük bir arazi içerisinde yer alıyor. Müze içerisinde; köy kahvesi, ahırlar, keçi, koyun gibi köy hayvanları bulunuyor. Köy okulu, asma köprü, köy evleri gibi mimari açıdan çeşitli yapılar müzede yer alıyor. Müze pazartesi günleri ziyarete kapalı.

Nerede: Altındağ/Ankara

Müze Ücretleri: Öğrenci 2 TL, tam 7 TL