Zahra Lari ile Tanışın

Birleşik Arap Emirlikleri’nin artistik patinajcısı giydiklerinden ibaret değil

 

Pek çok artistik patinaj sporcusu 12 yaşına geldiğinde çoktan ulusal ya da uluslararası sahnelerde yarışmış olur. Ancak bu yaş, P&G’in sponsor olduğu umut vadeden Olimpiyat sporcusu Zahra Lari’nin ilk kez yarıştığı yaş! Geçtiğimiz on yıl içinde, Zahra Lari uluslararası bir isme dönüştü. Paten dünyasındaki bu hızlı yükselişi, yaşamında hiç engel olmadığı anlamına gelmiyor elbet. Başörtüsüyle uluslararası bir yarışmaya katılan ilk patenci olan Zahra önyargılarla bire bir baş etmek durumunda kaldı.

“Kapalı olduğum için ilk başta insanlar bana dik dik bakıyordu,” diyor, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 22 yaşındaki ulusal şampiyonu. Katıldığı ilk uluslararası yarışmadan geri döndüğünde internette yarışma fotoğraflarını ve fotoğraflara eşlik eden “Buzun Başörtülü Prensesi” gibi başlıkları görür. “Bu lakabı aslında pek sevmiyorum,” diyor. “İnsanların ne giydiğimle değil nasıl paten yaptığımla ilgilenmelerini istiyorum.” Dünyanın dört bir yanından insan Zahra’nın fotoğraflarına ve videolarına yorum yapar. Bunların arasında Müslümanlık karşıtı, önyargılı pek çok yorum ve hatta tehditler bile vardır. “İnsanın dini yüzünden bazı spor dallarında yarışamayacak olması hiç mantıklı değil,” diyor. “Ve eğer erkekler bir sporu yapabiliyorsa kadınlar da o sporu yapabilmeliler.”

Ancak Zahra’nın başörtüsüyle ilgili söyleyecek bir çift lafı olanlar sadece internetteki anonim kişiler de değildir. Yarışmadaki hakemler de başörtüsünün, kostümün “onaylanan” bir parçası olmadığı gerekçesiyle Zahra’nın puanlarını düşürürler. Uluslararası patende hâlâ yeni bir sporcu olan Zahra haklarını savunmak için harekete geçer ve annesiyle birlikte kurallarda değişiklik yapılmasını talep eder. Bu mücadeleyi kazanarak kuralların değiştirilmesini sağlarlar.

“Bu benim için çok önemli ve çok gurur verici bir andı,” diyor. “Ama aslında kendimi düşünmüyordum. Paten yapmaya başlayacak olan bütün kızları düşünüyor ve onların da ne giydiklerine göre değerlendirilmelerini istemiyordum.”

Zahra’nın en büyük destekçisi her zaman annesi olmuş. Roquiya Lari, kızını sabahın üçünde antrenmanlara götürüp getirmiş. Şimdi yarışmalara giderken kızıyla birlikte dünyayı dolaşıyor. Ancak onun için yaptığı en önemli şey, karşılaştığı önyargılar ve adaletsiz muamelelerle yüzleşmesini sağlayacak sevgi ve desteği vermek olmuş.

“Tamamen yabancı birinin çocuğunuz hakkında olumsuz şeyler söylemesine şahit olmak şok ediciydi,” diyor Roquiya. “Bunların kızımın canını sıkmasını istemiyordum. Aşağılandığını hissetmesini, cesaretinin kırılmasını istemiyordum. Kızım zor bir gün geçirdiyse yaşadığı stres yüzüne yansır,” diyor Zahra’nın annesi. “Benim rolüm, o kötü düşüncelerden uzaklaşmasını, tekrar şakalar yapmasını ve birlikte biraz patenden uzak vakit geçirmemizi sağlamaktır.”

Her ne kadar Zahra’nın tüm ilgisi yarışmalara katılmakta olsa da Zahra tam zamanlı bir üniversite öğrencisi ve BAE’de spor sözcüsü. Kızların spora nasıl daha çok dahil edilebileceği ve buz pateniyle nasıl daha çok haşır neşir olabilecekleriyle ilgili insanları bilgilendirmek için ülkenin dört bir yanındaki okullarda konuşmalar yapıyor.

“Buz pateni burada hâlâ yeni bir spor,” diyor. “Burası bir çöl ülkesi ve buz pateniyse kış sporu, o yüzden insanlar buz pateni hakkında pek bir şey bilmiyorlar.” Arkadaşlarına ya da öğretmenlerine antrenman programından bahsetmesi bile gülünç durumlara sebep olabiliyormuş. “Bana diyorlar ki, ‘Zaten on senedir antrenman yapıyorsun, hâlâ neyi çalışman gerekiyor?’ Herhalde pek başarılı olmadığımı düşünüyorlardır!” Ama Zahra başarılı. Ve kendini daha da geliştirip en iyilerden biri olmaya kararlı. Buzda ne kadar iyi yarışsa da bir numaralı hayranı her zaman annesi olacak.

“Zahra’yla gurur duymamın sebebi paten kayması değil, en büyük gurur kaynağım onun kişiliği,” diyor Roquiya. “Tüm engellere ve tüm mücadelelere rağmen bir şeyler başarmak istiyor; dünyadaki bütün kızlara ve kadınlara ilham kaynağı oluyor. Zahra herkesi haklarını savunmaları, yetenekleri adına, dünyada hak ettikleri yere sahip olmak adına savaşmaları için yüreklendiriyor.”

Zahra Lari, PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları için P&G sponsorluğunda, dünyanın dört bir yanındaki insanı, birbirlerini bir annenin gözünden görmeleri ve önyargılara karşı anne sevgisi fikrini benimsemeleri için teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bir annenin gördüğünü, tüm dünyanın görebildiğini hayal edin. #AnnelerinGözünden

Zahra Lari ile Tanışın