Kişisel bir fitness eğitmeni nasıl fark yaratır?


Sağlık
24/10/2018
Fitness hedeflerinize ulaşmak istiyor musunuz? Elbette istiyorsunuz. Ama nereden başlayacağınızı bilmek ve antrenmanınızdan maksimum fayda sağlamak her zaman kolay olmuyor. Kişisel bir eğitmen sizin için iyi olabilir.

Kişisel bir fitness eğitmeniyle çalışma kararı almak, kişisel sağlığınız için fitness hedeflerinizin de ötesinde iyi olabilir. Bir eğitmenin, neden doğru karar olabileceğiyle alakalı bu altı sebebi gözden geçirin:

Sadece size özel!

Bir eğitmenle çalışmanın en büyük faydası kişisel olmasıdır. Sizi sadece bedeniniz ve hedefleriniz doğrultusunda değil, karakterinizi öğrenek de çalıştırır. Sizi umursar ve sizinle bir ilişki kurmak ister. Bu ilişki hedefleriniz için daha çok çalışmanıza sebep olur, çünkü onu hayal kırıklığına uğratmak istemezsiniz.

Sorumluluk

Sadece spor salonu üyeliğiniz olduğu için bazen gitme zorunluluğu hisseder, gidemeyince suçluluk duyarız. Fakat bir eğitmenle görüşeceğiniz zaman için, genellikle spor salonuna ödediğinizden daha fazla ücret ödersiniz. Eğer onlarla zaman geçirmek için bu parayı ödüyorsanız, boşa gitmesini istemezsiniz. Daha çok çalışmak için bu türde sorumluluk bilincine sahip olmak, motivasyonu arttırır ve hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Sakatlığı önler

Spor salonundaki aletlerin nasıl kullanıldığından emin olmayabilirsiniz. Onlarca aletin arasında elbette kullanmasını bilemediğiniz bazıları olacaktır. Eğitmeniniz size sadece spor salonundaki aletlerin nasıl kullanıldıklarını anlatarak sakatlanmalardan korunmanızı sağlamaz, gündelik yaşamınızda da dikkat etmeniz gereken şeyleri söyler.

Rutin oluşturmak

Eğitmeninizle bir rutin oluşturmak, ne beklediğinizden ve nasıl hazırlanmanız gerektiğinden emin olmanızı sağlar. Eğitmenler sizin becerilerinize ve fitness hedeflerinize göre bir rutin hazırlarlar. Bir sonraki gün çalışamayacak kadar yorulmamanızı sağlayan ama aynı zamanda da spor yaptığınız süre içinde maksimum faydanıza olan bir rutin hazırlarlar. Rutin oluşturmak kendi başınıza spor salonuna gittiğiniz zaman da çok işinize yarar. Ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

Yargılamak yok

Eğitmenin görevi yapabileceğinizin en iyisini yaptırmaktır, sizi olamayacağınız biri olmaya zorlamak değil. Eğitmenle çalışmak devamlı destek almak gibidir. Hedeflerinize ulaşmanız için sizi sürekli yüreklendiren biri vardır. Seans sırasında eğitmenin dikkati sizi daha güçlü ve sağlıklı yapmaktır, başka bir şey değil. Neye ihtiyacınız olduğunu bilirler.

Sonuçlar

İşte spor salonuna giden herkesin istediği budur. Eğitmen istediğiniz sonuçlara ulaşmada size yardımcı olur. Sonuçlara ulaşmak için sizi daha fazlasını yapmaya teşvik eder. Eğitmeninizle çalışma sorumluluğu hissettiğiniz gibi, o da hedeflerinize ulaşmada size yardım etme sorumluluğuna sahiptir.