Çocuklarda Spor Sayesinde Gelişen 6 Beceri


Sağlık
24/02/2021
Kızınızı yüzme dersine yazdırmayı düşünüyorsunuz ama henüz emin değil misiniz? Yoksa kızınızın futbol derslerine gitmek konusunda çekinceleri mi var? Kaygılarınızı bir kenara bırakıp spora adım atmasını sağlayın ve sporla birlikte öğreneceği 6 önemli yaşam dersini yazımızda inceleyin.

Bireysel ya da takım sporu, outdoor ya da salon sporu gibi herkese uygun bir spor mutlaka vardır. Futbol sahasından yüzme havuzuna çocuğunuza sporu yaşamının bir parçası haline getirmesi ona yaşamı boyunca büyük fayda sağlayacaktır. Birçok anlamda spor gerçek yaşamın temsili bir halidir ve karşılaşacağı zorluklarda spordaki tecrübelerini kullanabilir! Nasıl mı? Gelin inceleyelim...

1. Ders: Hedef belirleme

Hedef belirlemek ve bu hedefe doğru gitmek öğrenilen bir davranıştır ve insanı yaşamında ileri taşır. Beceri kazanmaktan daha komplike strateji ve manevralara kadar, spor yapmak hedef belirleme konusunda insana çok fazla şey öğretir.

2. Ders: Başarılı olamasan da tekrar ve tekrar dene

Ergenlik dönemindeki çocuğunuz hedefine ulaşsa da ulaşmasa da bu süreçte çok fazla şey öğrenirler. Sabırlı olmak ve düştükten sonra bile tekrar ayağa kalkabilmek herhangi bir insanın yaşamı boyunca öğrenmesi gereken en önemli derslerden biridir. Çocuğunuzun reddedilmeyi ve hayal kırıklığını, bir kez daha denemek için bir şans olarak görmesi önemlidir ve sporla bunu öğrenebilir.

3. Ders: Liderliği öğrenme

Liderlik kitaplardan öğrenilemez. Zorlu yoldan sahada öğrenilir. Spor yapmak, çocuğunuzun yaşamı boyunca değerlendirebileceği liderlikle ilgili ders almak için harika bir fırsattır. 

4.Ders: Uyum sağlamak

Liderlikten daha önemli bir şey varsa o da uyum sağlamaktır. Bir takımın parçası olmayı öğrenmek, liderden emir alabilmek, takım arkadaşının liderlik etmesine izin vermek gibi beceriler en iyi sporla geliştirilir.

5. Ders: Hata yapmak çok normal!

Müsabakanın derecesi ne olursa olsun bir bilgi kesindir: Herkes hata yapar. Ayrıca hata yapmak insanı özgürleştirir. Hatalardan bir ders çıkarmaksa muhteşem bir hayat dersidir.

6. Ders: Aklına koyduğu her şeyi yapabilir

Birçok kız, tam da spordan bedensel olarak en fazla faydayı sağlayabileceği ergenlik döneminde bu gibi sebeplerden sporu bırakabiliyor. Yapmak istediği şeyler konusunda engel tanımamayı öğrenmesi ancak gerçekten istediği sporu yapmakta ısrar etmesiyle mümkün. Sahada kazandığı özgüven böylece yaşamındaki diğer alanlara da yansıyacak.