Okul çocuklarına sağlıklı ara öğün önerileri


Sağlık
24/10/2018
Okullar başladı ancak yazdan kalma uzun günler hala devam ediyor. Okuldan gelen çocuğa akşam yemeğine kadar verebileceğiniz ara öğün önerileri için yazımızı okuyun. 

Maalesef zamanla ara öğünler çocukların sağlıksız atıştırmalıklarla beslendikleri öğünlere dönüşüyor. Okul sonrası ara öğün akşam yemeğinin saatine ve çocuğun iştah durumuna göre ayarlanmalı. İştahsız çocukları ara öğünle doyurmak yerine ana öğüne yönlendirmek lazım. Taze sebze ve meyve, 1 bardak süt veya 1 kase yoğurt gibi çok doyurucu olmayacak şekilde sağlıklı yiyeceklere ara öğünlerde yer verilebilir. Eğer akşam yemeği erken yeniliyorsa aynı şekilde ara öğün hafif ve sağlıklı atıştırmalıklarla geçilebilir.

Ara öğünlerde birinci tercihimiz çocukları taze meyve ve sebze tüketimine yönlendirmek olmalı. Meyvenin suyunu sıkmak yerine taze meyve olarak verelim ve çocukları da bu şekilde yemeye yönlendirelim. Aynı zamanda çocuklar elle yenebilecek çiğ sebzeleri evde hazırlayacağımız soslarla yemeyi de sevebilirler. 

Akşam yemeğinin geç yenildiği veya günlerin uzun olduğu dönemlerde çocuklara besleyici ve enerji sağlayacak ara öğünler vermeliyiz. Süt, sütlü hafif bir tatlı, tahıllı müsli, peynirli tost, ayran, simit-peynir-domates-salatalık, karpuz-kavun-peynir okul çocuğuna verebileceğimiz en iyi ara öğün alternatifleri. Bunların yanında haftada bir ev yapımı tahıllı kurabiye veya kek de verilebilir.