Ihlamur Nedir? Faydaları Nelerdir?


Sağlık
17/12/2020
Ihlamur çayının bilinen 7 faydası

Ihlamur çayı nasıl yapılır? 

Ihlamur çayı genellikle ıhlamur ağacının çiçekleri kaynatılarak yapılır ve 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. Yazımızda ıhlamurun faydalarını keşfedin.

Bir fincan sıcak çay, bize zihinsel ve fiziksel rahatlama sağlar. Yorgunluktan kurtarır ve anında enerjimizi artırır. Kafein ve tein içeren sıcak içeceklerin çok fazla tüketilmesinin olumsuz etkileri düşünülürse, arada sırada tavşan kanı çayınızın yerine diğer alternatifleri değerlendirmeniz de iyi olacaktır. Nane çayı, lavanta çayı, adaçayı, melisa çayı veya yeşil çay normal siyah çay ve kahveye iyi alternatifler. Aslında çok iyi tanıdığımız ama içmeyi ancak hastalanınca hatırladığımız bir başka alternatif ise ıhlamur çayı. Muhteşem kokusu ve güzeller güzeli çiçekleriyle ıhlamur sadece kokusu ve tadıyla değil, faydalarıyla da harika bir bitkidir.

Ihlamur ağacı nerede bulunur?

Ihlamur ağacı Tilia ailesindendir ve çoğunlukla Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da bulunur. Ağacın kurutulmuş çiçekleri, yaprakları ve aynı zamanda kabuğu tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ihlamur ağacını nasıl tanırsınız?

Yaz başında, ıhlamur ağaçlarında çiçekler görülmeye başlar. Ihlamur çiçeği çayı aromatik tadıyla hem susuzluğu giderir, hem de cildi nemlendirir. Ağaçlar konusunda hiçbir şey bilmeyen biri bile ıhlamur ağacını tanır. Yapraklar kalp şeklindedir. Çiçekler bal rengindedir ve polen doludur. Haziran ayında bir ıhlamur ağacının altından geçtiğiniz anda ballı çiçeklerinin yoğun kokusu burnunuzun dikkatini anında çeker. Diğer şehir kokularını maskeler ve bir dakikalığına bile olsa sizi şehirden uzaklaştırır.

Ihlamur nasıl kurutulur?

Çiçeklerin yanı sıra soluk yeşil ince yapraklar da kurutmak için seçmek isteyeceğiniz yapraklardır. Sarkan dalları tutun ve çok fazla çekiştirmeden, sadece elinize gelenleri toplayın. Topladığınız yaprak ve çiçekleri eve getirdikten sonra bir tahtaya, masaya veya bir sepete yayın. Kurumasına izin verin. Birkaç gün sonra ve yapraklardan çok fazla toz çökmeden önce, bir kese kağıdına koyun ve daha da kurumasını bekleyin. Bir bardak ıhlamur çayı demleyin. Bu bitki ilacının sinirlerinizi yatıştırmasına ve düşünceleri dinginleştirmesine izin verin.

Ihlamur çayı nasıl yapılır?

Ihlamur bitki çayı genellikle ıhlamur çiçekleri kaynatılarak yapılır ve 10-15 dakika demlenmeye bırakılır.

Ihlamur çayının faydaları nelerdir?

İşte Ihlamur Çayının Bazı Faydaları:

1. Kaygıyı Azaltır

Ihlamur ağacı çiçeklerinin tomurcuklarından elde edilen özler, yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Bazı araştırmalar, ıhlamur özünün insanlarda sinir sistemini düzenleyebileceğini, depresyon, stres ve uykusuzluğu tedavi etmek için rahatlama sağladığını gösteriyor.

2. Grip Belirtilerini Azaltır

Ihlamur çayının ateş, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve astım gibi yaygın enfeksiyonların semptomlarını rahatlattığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Boğaz ağrısı veya göğüs tıkanıklığından ve de balgamından kurtulmak için balgam söktürücü görevi de görebilir.

3. Mide Sorunlarını Azaltır

Ihlamur çayı, mide ve bağırsak problemlerinden; midenin fazla asit üretmesine bağlı semptomlardan kurtulmayı sağlayan bazı uçucu yağlar içerir.

4. Hipertansiyon Tedavisine Yardımcı Olabilir

Ihlamur çayı, bazı antioksidan bileşenler içerir ve tansiyon seviyesini kontrol altında tutma kabiliyetine sahiptir.

5. Eklem ve Kas Ağrılarını Azaltır

Ihlamur çayında bulunan flavonoidler, eklem ve kasların kronik ağrısını bastırmaya yardımcı olabilir. Eklem ve diz ağrısını hafifletmek için artritli kişilere ıhlamur çayı tavsiye edilir.

Ihlamur çayı ayrıca kardiyovasküler sağlığı desteklemek ve vücuttaki iltihabı kontrol etmek gibi birçok başka sağlık yararı da sağlıyor. Herhangi bir sağlık probleminiz olmasa bile, ıhlamur çayı içmek genel sağlık için iyi bir alışkanlık olabilir.

 

Ihlamur Çiçeği Çayının Dehidrasyona Faydaları:

  • Ihlamur çiçeği çayı hem yatıştırıcıdır hem de sıkılaştırır. Bu da onu dehidrasyon için mükemmel bir çare yapar. Rahatlatıcı nitelikler vücuda nem sağlarken, sıkılaştırıcı nitelikler dokuları sıkılaştırır ve cilt tonunu artırarak nemin içeride kalmasına yardımcı olur.
  • Kuru ve tahriş olmuş kızarıklıklar için ıhlamur çiçeği çayını içebilirsiniz. Çay olarak içilmesinin yanı sıra dışardan lapa olarak veya küvet içine ot olarak da kullanılabilir. Yanıklar, çıbanlar ve apseler gibi her türlü cilt iltihabı için tavsiye edilir.
  • Ihlamur, yemek sonrası çay olarak içilebilecek lezzetli bir bitkidir. Aynı zamanda kalp sağlığını iyileştirmek, sinir sistemi sağlığını desteklemek ve üst solunum yolu virüsleri ile ilgili çeşitli semptomlar için de kullanılabilir.

 

Yaz aylarında çiçek açarken bir ıhlamur ağacının yanından geçerseniz, biraz çiçek toplayın. Kış çayı tarifimize de göz atın.